20 грудня 2018 року м. Ужгород№ 260/1115/18
Закарпатський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Калинич Я.М. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до державного підприємства «Великобичківське лісомисливське господарство» про застосування заходів реагування, -
Державна екологічна інспекція у Закарпатській області (надалі - позивач, Інспекція) звернулась до суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Великобичківське лісомисливське господарство» (надалі - відповідач, ДП «Великобичківське ЛМГ») в якому просила суд застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо ДП «Великобичківське ЛМГ» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності ДП «Великобичківське ЛМГ» в частині заготівлі деревини в Костилівському лісництві з лісосіки суцільна санітарна рубка в кварталі 7 виділ 17.2; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 16; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 18.2; Діловецьке лісництва: з лісосіки суцільної вузьколісосічної рубки в кварталі 23 виділ 10; Коб. Полянське лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 13 виділ 3; з лісосіки термінової рубки в кварталі 15 виділ 29; Середньоріцьке лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 8 виділах 13.3; Шербіловецьке лісництво: з лісосіки суцільної вузько лісосічної рубки в кварталі 13 виділах 23.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду без виклику (повідомлення) сторін.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області було здійснено плановий захід щодо дотриманням вимог природоохоронного законодавства в ДП «Великобичківське ЛМГ». За результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) було встановлено, що ДП «Великобичківське ЛМГ» здійснює трелювання деревини з лісосік гусеничним трактором ТДТ-55, а саме в Костилівському лісництві з лісосіки суцільна санітарна рубка в кварталі 7 виділ 17.2; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 16; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 18.2; Діловецьке лісництва: з лісосіки суцільної вузьколісосічної рубки в кварталі 23 виділ 10; Коб. Полянське лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 13 виділ 3; з лісосіки термінової рубки в кварталі 15 виділ 29; Середньоріцьке лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 8 виділах 13.3; Щербіловецьке лісництво: з лісосіки суцільної вузьколісосічної рубки в кварталі 13 виділах 23. При проведені даних лісозаготівельних робіт порушено вимоги статті 9 Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево - букових лісах Карпатського регіону» щодо заборони трелювання деревини гусеничним трактором.
З цих підстав Державна екологічна інспекція просить вжити заходи реагування до ДП «Великобичківське ЛМГ» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності ДП «Великобичківське ЛМГ» в частині заготівлі деревини в Костилівському лісництві з лісосіки суцільна санітарна рубка в кварталі 7 виділ 17.2; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 16; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 18.2; Діловецьке лісництва: з лісосіки суцільної вузьколісосічної рубки в кварталі 23 виділ 10; Коб. Полянське лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 13 виділ 3; з лісосіки термінової рубки в кварталі 15 виділ 29; Середньоріцьке лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 8 виділах 13.3; Шербіловецьке лісництво: з лісосіки суцільної вузько лісосічної рубки в кварталі 13 виділах 23.
У вказаний в ухвалі про відкриття провадження було встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов та строк для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
19 грудня 2018 року на електронну адресу суду надійшло клопотання від відповідача, відповідно до якого просить розгляд справи провести без участі представника відповідача, одночасно просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки вважає їх безпідставними та необґрунтованими.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 5 ст. 262 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Згідно ст. 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
У відповідності до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275 (далі - Положення № 275) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря (пп. «г» п. 4 Положення № 275).
Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. (п.7 Положення №275).
В силу статті 4 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Частиною 5 ст. 4 Закону № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Із аналізу вищенаведених норм видно, що підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з направленням для проведення планового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.07.2018 року №1571/04, відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та відповідно до наказу щодо проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.07.18 року №396 Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області здійснено плановий захід щодо дотриманням вимог природоохоронного законодавства в ДП «Великобичківське ЛМГ» (юридична адреса: Закарпатська область, Рахівський район, смт. Великий Бичків , вул. Промислова,39) (а.с.13).
Актом, складеним за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 141/04 від 06.08.2018 року встановлено, що ДП «Великобичківське ЛМГ» здійснює трелювання деревини з лісосік гусеничним трактором ТДТ-55, а саме в Костилівському лісництві з лісосіки суцільна санітарна рубка в кварталі 7 виділ 17.2; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 16; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 18.2; Діловецьке лісництва: з лісосіки суцільної вузьколісосічної рубки в кварталі 23 виділ 10; Коб. Полянське лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 13 виділ 3; з лісосіки термінової рубки в кварталі 15 виділ 29; Середньоріцьке лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 8 виділах 13.3; Щербіловецьке лісництво: з лісосіки суцільної вузьколісосічної рубки в кварталі 13 виділах 23. При проведені даних лісозаготівельних робіт порушено вимоги статті 9 Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево - букових лісах Карпатського регіону» щодо заборони трелювання деревини гусеничним трактором (а.с.14-38).
При проведені даних лісозаготівельних робіт порушено вимоги статті 9 Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево - букових лісах Карпатського регіону» щодо заборони трелювання деревини гусеничним трактором.
На підтвердження здійснення діяльності щодо трелювання деревини гусеничним трактором у відповідних лісосіках ДП «Великобичківське ЛМГ» надано Довідку № 245 від 06.08.2018р. (а.с.39).
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони лісового господарства визначає Лісовий кодекс України, статтею 19 якого передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які являються основними лісокористувачами повинні дотримуватись обов'язків, а саме:
- забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення;
- вести первинний облік лісів;
- дотримуватися встановленого законодавством режиму використання - земель;
- забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення , видів тваринного і рослинного світу, рослинних угрупувань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.
Відповідно до ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Згідно ст.9 Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево - букових лісах Карпатського регіону» - заготівля та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону починаючи з 2005 року проводяться тільки з використанням колісних та гужових засобів, повітряно-трелювальних установок, а також з відновленням системи вузькоколійок та оптимізацією мережі лісових доріг.
Пунктом 3 статті 29-2 Лісового кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері лісових відносин обмежує чи зупиняє (тимчасово) в установленому порядку діяльність підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо вона здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів.
Отже діяльність суб'єкта господарювання яка пов'язана з трелюванням деревини з лісосіки гусеничним трактором, а також трелювання деревини через русло потоку, руйнування русла малих пересихаючих річок, забороняється законом і підлягає безумовному зупиненню.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупиненні виключно за рішенням суду.
Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, відповідно до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» скасовуються після отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач своїм правом не скористався, відзив на позовну заяву не подав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність понесених витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Закарпатській області (вул. Швабська, 14, м. Ужгород, 88018, код ЄДРПОУ 38015668) до державного підприємства «Великобичківське лісомисливське господарство» (вул. Промислова, 39, смт. Великий Бичків, Рахівський район, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 22114678) про застосування заходів реагування у сфері державного управління (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до державного підприємства «Великобичківське лісомисливське господарство» (вул. Промислова, 39, смт. Великий Бичків, Рахівський район, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 22114678) у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності державного підприємства «Великобичківське лісомисливське господарство» в частині заготівлі деревини в Костилівському лісництві з лісосіки суцільна санітарна рубка в кварталі 7 виділ 17.2; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 16; з лісосіки термінова рубка в кварталі 14 виділ 18.2; Діловецьке лісництва: з лісосіки суцільної вузьколісосічної рубки в кварталі 23 виділ 10; Коб. Полянське лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 13 виділ 3; з лісосіки термінової рубки в кварталі 15 виділ 29; Середньоріцьке лісництво: з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 8 виділах 13.3; Шербіловецьке лісництво: з лісосіки суцільної вузько лісосічної рубки в кварталі 13 виділах 23.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
СуддяОСОБА_1