19 грудня 2018 року Справа 160/9614/18
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Єфанова О.В., перевіривши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОКРАФТ-ЗАХІД» до Державної фіскальної служби України, до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОКРАФТ-ЗАХІД» до Державної фіскальної служби України, до Головного управління ДФС у Київській області в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати Рішення № 919391/40941494 від 18.09.2018 року комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування ЄРПН або відмову в такій реєстрації про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ «ТЕХНОКРАФТ-ЗАХІД» № 932 від 30.11.2017 року;
зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову насадну ТОВ «ТЕХНОКРАФТ-ЗАХІД» № 932 від 30.11.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно ч.2 ст.171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Суд зазначає, що позивач звертається з позовними вимогами до Державної фіскальної служби України, проте в позовній заяві відповідачем також зазначено Головне управління ДФС у Київській області до якого позовних вимог не заявлено.
Згідно п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Таким чином, позивачу необхідно визначитись із відповідачем по справі.
Згідно частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОКРАФТ-ЗАХІД» до Державної фіскальної служби України, до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без руху.
Позивачу в десятиденний строк, з моменту отримання ухвали, усунути недоліки позовної заяви, а саме:
позивачу необхідно визначитись із відповідачем по справі враховуючи позовні вимоги.
Попередити позивача про наслідки невиконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено оскарження ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Суддя О.В. Єфанова