Рішення від 07.12.2018 по справі 0440/6709/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2018 року Справа № 0440/6709/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В.

при секретарі судового засідання Бурцевій Я.Е.

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

представника третьої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС у Дніпропетровській області, третя особа), в якій просить:

1. Зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 квітня 2017 року і в подальшому пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року;

2. Зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії, обчисленої відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», застосувати процентну надбавку за вислугу років у наступних розмірах:

- до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» - 40 відсотків до окладу грошового утримання з урахуванням доплат за спеціальне звання, відповідно до пп. 4 п. З постанови КМ України 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»;

- після набрання чинності постанови Кабінету міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» - 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, відповідно до п. 1 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

В обґрунтування позову зазначено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року задоволено позов ОСОБА_1, зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року. ГУ ДФС у Дніпропетровській області на виконання постанови суду виготовлено та направлено до відповідача уточнене подання про призначення пенсії на підставі пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в якому зазначено вислугу років для призначення пенсії з урахуванням часу роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року. Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з проханням обчислити розмір пенсії (перерахувати) на підставі пункту “а” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням вислуги років для призначення пенсії на день звільнення у календарному обчисленні 25 років 02 місці 25 днів та виплатити різницю в пенсії за минулий час за 12 останніх місяців. Однак, відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не було зобов'язано провести перерахунок пенсії на підставі документів, наданих ГУ ДФС у Дніпропетровській області. Позивач вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його право на перерахунок пенсії. Також, позивач зазначає, що під час перерахунку пенсії відповідач має застосувати надбавку, передбачену чинним законодавством України.

Ухвалою суду від 10.09.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надано до суду відзив на позов, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог та в обґрунтування своєї позиції зазначив, що у відповідності до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 13.02.2008 року №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача, пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року та нараховані, але не виплачені суми будуть виплачуватись відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

Позивач надав відповідь на відзив, у якій зазначив, що відзив відповідача не містить обґрунтованих заперечень щодо позовних вимог, а відтак не відповідає приписам встановлених частиною 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України. Вказаний відзив відповідача свідчить про визнання позову.

05.10.2018 року оголошено перерву у судовому засіданні до 26.10.2018 року; 26.10.2018 року оголошено перерву у судовому засіданні до 21.11.2018 року для надання додаткових доказів; 21.11.2018 року оголошено перерву у судовому засіданні до 30.11.2018 року для надання додаткових доказів по справі; 30.11.2018 року оголошено перерву у судовому засіданні до 07.12.2018 року.

В судовому засіданні 07.12.2018 року позивач підтримав позов та просив суд задовольнити позов в повному обсязі. Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечував та проси відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, ОСОБА_1 проходив службу у податковій міліції.

30.05.2016 року позивач був звільнений з податкової міліції, та з 31.05.2016 року отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року у справі №804/3701/17 позов ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено:

- визнано протиправною бездіяльність ГУ ДФС у Дніпропетровській області, яка виразилась у відмові включити до вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

- зобов'язано ГУ ДФС у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби, та час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби і внести відповідні зміни до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року № 271-о про звільнення.

- зобов'язано ГУ ДФС у Дніпропетровській області зробити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення: за час роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби, та за час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби.

- зобов'язано ГУ ДФС у Дніпропетровській області направити до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області подання, в якому зазначити вислугу років для призначення пенсії ОСОБА_1, з врахуванням стажу роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року та часу навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2018 року у справі №804/3701/17 апеляційну скаргу ГУ ДФС у Дніпропетровській області залишено без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року - без змін.

Постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року у справі №804/3701/17 набрала законної сили 25.01.2018 року.

На виконання постанови суду ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято наказ №138-о від 20.02.2018 року, яким внесені зміни до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року №271-о “Про звільнення ОСОБА_1В.” виклавши його в новій редакції, зокрема зазначено, що вислуга років для призначення пенсії на день звільнення складає: у календарному обчисленні - 25 років 02 місяці 25 днів, у пільговому обчисленні - немає.

ГУ ДФС у Дніпропетровській області направлено до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області поданням на пенсію щодо ОСОБА_1 від 26.02.2018 №37/04-36-04-02-02-19 до якого додано копію наказу №138-о від 20.02.2018 року, копію постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року, копію постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2018 року у справі №804/3701/17.

28.03.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, у якій просив обчислити розмір пенсії (перерахувати) на підставі пункт “а” статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням вислуги років для призначення пенсії на день звільнення у календарному обчисленні 25 років 02 місяці 25 днів та виплатити різницю в пенсії за минулий час за останніх 12 місяців.

Листом від 11.04.2018 року №Д4920-18 відповідач повідомив позивача, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року не зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії на підставі подання наданого ГУ ДФС у Дніпропетровській області, тому правові підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Листом від 26.04.2018 року №9114/02-02 відповідач надав відповідь позивачу на звернення на особистому прийому, у якій зазначив, що для призначення пенсії за вислугу років за умовами статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноваженим структурним підрозділом ГУ ДФС у Дніпропетровській області повинні бути надані наступні документи: подання про призначення пенсії; заява про призначення пенсії відповідного зразка; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, довідка ВАТ “Ощадбанк” або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ “Ощадбанк”; копія сторінок паспорта (1,2,10,11 сторінки).

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача про перерахунок пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до пункту “а” частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 року у справі №804/3701/17 встановлено права позивача на включення до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час його роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року, у зв'язку з чим збільшилась вислуга років позивача.

Отже, вислуга років позивача для призначення пенсії на день звільнення складає 25 років 02 місяці 25 днів.

З системного аналізу постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року у справі №804/3701/17 та листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 11.04.2018 року №Д4920-18 вбачається, що фактично відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі рішення суду, у зв'язку з тим, що у вказаному рішенні не було жодних зобов'язань щодо здійснення такого перерахунку.

Однак, суд вважає таку відмову протиправною, оскільки приписами статті 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проводить перерахунок раніше призначеної пенсії у разі надання додаткових документів.

В даному випадку, додатковим документом, що є підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання ГУ ДФС у Дніпропетровській області про призначення пенсії за вислугу років із урахуванням стажу роботи ОСОБА_1 в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

Також, суд зазначає, що посилання відповідача у листі від 26.04.2018 року №9114/02-02 на необхідність надання певного переліку документів для здійснення перерахунку пенсії є некоректним, оскільки все перелічені документи, крім подання про призначення пенсії, вже містяться в пенсійній справі позивача та не має потреби для повторного їх витребування.

Отже, з огляду на зазначене, суд дійшов висновку про задоволення вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 квітня 2017 року пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

Проте, суд вважає, що фраза позивача в позовних вимогах «і в подальшому» не відповідає засадам адміністративного судочинства, оскільки відновленню в судовому порядку має порушене на день звернення до суду право позивача.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії, обчисленої відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», застосувати процентну надбавку за вислугу років у певних розмірах, суд зазначає, що ця вимога є передчасною, оскільки першочергово має бути здійснено перерахунок пенсії з урахуванням збільшення вислуги років. Право позивача в частині застосування процентної надбавки станом на час розгляду судом цієї справи не порушено, а тому, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1124880986 від 04.09.2018 року.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню пропорційно до розміру задоволених позовних вимог сплачений судовий збір у розмірі 352,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: 49087, м. Дніпро, вул. Калинова, 116/33; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39394856) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 квітня 2017 року пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

У задоволення іншої частини позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення в повному обсязі складено 12.12.2018 року.

Суддя ОСОБА_4