Справа № 353/1322/18
Провадження № 3/353/487/18
19 грудня 2018 року м.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіна У.Ю., ознайомившись з матеріалами справи, які надійшли від Тлумацького відділення поліції Коломийського відділу поліції Головного Управління Національної поліції України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, не працюючого, з середньою освітою, не одруженого, гр. України, за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,-
18.12.2018 року дільничим інспектором поліції Тлумацького ВП Коломийського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області старшим лейтенантом лейтенантом поліції Беєм В.М. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ГР № 251240 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а саме про те, що «19.11.2018 року близько 19 год. 00 хв. гр. ОСОБА_1 по вул. Б.Хмельницькього в с. Жуків, по місцю проживання, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив сімейний конфлікт із співжителькою гр. ОСОБА_3, в ході якого обзивав її нецензурними словами та словесно погрожував фізичною розправою, чим могла бути завдана шкода фізичному чи психічному здоров'ю потерпілої».
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій, є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, а саме: дату і місце його складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Враховуючи вищенаведене, приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення серії ГР № 251240 складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення не повно викладена об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, а саме не вказано кваліфікуючу ознаку передбачену ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, зокрема вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру. Також в протоколі не вказано прізвища, адреси двох свідків адміністративного правопорушення, не відібрано у них письмових пояснень. Крім того, на підтвердження викладених в протоколі про адміністративне правопорушення обставин, до матеріалів справи, в порушення ст. 251 КУпАП, не додано доказів перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння на момент його вчинення, що позбавляє суд можливості, в порядку ст. 35 КУпАП, встановити обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.
Також, відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР № 251240 ОСОБА_1 вчинив конфлікт із своєю співжителькою гр. ОСОБА_3, однак у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані про те, що вказані особи спільно проживають, пов'язані спільним побутом та мають взаємні права та обов'язки. Також в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрований в АДРЕСА_2, однак проживає в АДРЕСА_3. Проте, будь-які докази, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_3 без реєстрації, в матеріалах справи відсутні. Зазначені недоліки позбавляють суд можливості за наявними матеріалами справи встановити ОСОБА_1, як суб'єкта правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відсутність у протоколі обов'язкових реквізитів, не тільки обмежує права особи, відносно якої складається протокол, регламентовані ст. 268 КУпАП, а й унеможливлює розгляд справи.
Також у матеріалах справи відсутні дані, які враховуються судом при прийнятті рішення по даній справі відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, а саме: характеристика на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дані про ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, тощо.
Крім цього, відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КпАП України, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Згідно ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Пунктом 24 постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року було встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП (80732-10), відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».
Таким чином, протокол не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні, оскільки неповнота передбачених законом даних унеможливлює надання належної правової оцінки викладеним у протоколі обставинам.
За наслідками таких встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині.
Звертаю увагу на необхідність усунути зазначені недоліки в максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст. 38 КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення складає три місяці з моменту його вчинення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 256, 268, 277, 278 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП направити до Тлумацького відділення поліції Коломийського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови, та для забезпечення явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя У.Ю. Луковкіна