П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
18 грудня 2018 р.м.ОдесаСправа № 1540/4032/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О. час і місце ухвалення: письмове провадження, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Семенюк Г.В.
суддів: Потапчук В.О. , Шляхтицький О.І.
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_2 до про Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним та скасування розпорядження № 839853 від 26.06.2018 року та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (надалі по тексту - відповідач), в якому просив суд - визнати протиправним та скасувати розпорядження № 839853 від 26.06.2018 року, згідно якого за результатами перерахунку/осучасненню за пенсійною реформою з 01.10.2017 року розмір пенсії ОСОБА_2 відповідачем штучно зменшено на розмір 1864,45 грн.; - зобов'язати відповідача виконати належний/законний перерахунок/осучаснення розміру пенсії ОСОБА_2 згідно пенсійної реформи з застосуванням середньомісячної заробітної плати в Україні за 2014-2016 рр. у розмірі 3764,40 грн. за нормою ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дотриманням усіх матеріальних норм пенсійного законодавства та з урахуванням резолютивних частин усіх судових рішень за 2012-2014 рр. та загальним страховим стажем у кількості 41 (сорок один) рік і 7 (сім) місяців та сплатити різницю між сплаченим та перерахованим розмірами пенсії з 01.10.2017 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2018 року у позові відмовлено.
Не погодившись з Рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Рішення суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що відмовляючи у позові, суд першої інстанції не дослідив матеріали пенсійної справи та докази, які були надані до суду, а також не врахував правові позиції у справах з аналогічними вимогами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Як вбачається із матеріалів справи, пенсію позивачу призначено на підставі постанови Суворовського районного суду м. Одеси від 27.09.2013 року по справі № 1527/9112/12, яка набрала законної сили (а.с. 19-21).
Зазначеною постановою суду, зокрема, було зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси вчинити певні дії, а саме:
- призначити пенсію ОСОБА_2 на пільгових умовах за списком № 2 згідно вимог ч. ч.2,3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням загального страхового стажу 37 років і 8 місяців - з 08.05.2011 року;
- зарахувати до пільгового стажу за списком №2 період з 27.12.1976 року по 01.04.1978 року - час навчання в Одеській морехідній школі, проходження виробничої практики на посаді машиніста-турбініста відповідно до архівної довідки ЧМП №001а/127 від 22.05.2012 року та особової картки форми Т-2 ЧМП;
- зарахувати до страхового стажу період з 01.09.1973 року по 01.08.1974 року навчання в ТУ №1 з дати призначення пенсії з 08.05.2011 року;
- виконати належний розрахунок розміру пенсії згідно вимог ч. ч. 2,3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та сплатити різницю між перерахованим та сплаченим розмірами пенсії за період з 08.05.2011 року;
- на підставі ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для розрахунку першої складової узяти період заробітних плат з 01.11.1990 року до 31.10.1995 року (60 місяців) і з 01.07.2003 року до 31.12.2003 року (6 місяців) у загальній кількості - 66 місяців;
- зарахувати заробітні плати за період роботи за сумісництвом на посадах вантажника та слюсаря-ремонтника в період 01.02.1991 року по 25.10.1993 року згідна довідки в матеріалах пенси, справи №892215;
- провести оптимізацію за період з 01.09.2004 року по 31.05.2008 року у загальній кількості 45 місяців.
12.06.2018 року позивач звернувся до Суворовського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в порядку Закону України «Про звернення громадян» з вимогою зробити перерахунок його пенсії з застосуванням середньої заробітної плати в України 3 764 грн. і виплатити різницю отриманого перерахунку та наданням повної роздруківки перерахунку пенсії згідно пенсійної реформи з 01.10.2017 підписану і скріплену печаткою Пенсійного фонду для можливості оскарження незаконних дій (а.с. 14).
02.07.2018 року позивачу було надано відповідь листом від 02.07.2018 року № 176/Т-5/01, яким позивача повідомлено про те, що осучаснення його пенсії недоцільно у зв'язку з тим, що за рішенням суду розмір пенсії значно вищий, аніж може бути внаслідок осучаснення, до якого було додано копію розпорядження 839853 від 26.06.2018 року (а.с. 15-18).
Не погоджуючись із вищевказаним, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки за рішенням суду пенсійна виплата встановлена в значно більшому розмірі, перерахунок пенсії за законом з 01.10.2017 року визначено відповідачем, як недоцільний, про позивача повідомлено листом, а тому вимоги задоволенню не підлягають.
П'ятий апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є: Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"та спеціальні закони, норми яких застосовуються при призначенні пенсії окремим категоріям громадян.
Конституція України визначає основні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх дотримання і захисту, зокрема: права і свободи людини і громадянина, закріплені в Конституції України, не є вичерпними; конституційні права і свободи не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (стаття 22 Основного Закону).
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України(стаття 19 Основного Закону).
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України(частина перша статті 64 Основного Закону).
Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавцем визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також врегульовано порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Нормою п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавцем реалізовано вищевказане Конституційне право громадян на соціальний захист, - право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-УІІІ(далі Закон №2148) було внесено зміни до ряду нормативних документів щодо пенсійного забезпечення. На підставі Закону №2148проведено перерахунок пенсій з 01.10.2017 з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 01.12.2017 та збільшеного на 79,00 грн.
У зв'язку з цим, згідно з пунктом 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) проведено осучаснення пенсій з 01.10.2017 року, суть якого полягає в застосуванні при обчисленні пенсії за наявним стажем і заробітком показника нової середньомісячної заробітної плати по народному господарству, взятої за 2014-2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 %. Таким чином, розмір осучасненої пенсії залежить від стажу, заробітку та ряду інших чинників.
Розпорядження Управління від 26.06.2018 року було перевірено доцільність перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 року відповідно до змін, внесених до Закону № 1058. Пенсію перераховано при страховому стажі 41 рік 03 місяці в тому числі 12 років 09 місяців - робота за Списком № 2, та середньомісячній заробітній платі 3956,69 грн. (3764,40 х 1,05108), яка обчислена за періоди з 01.11.1990 року по 31.10.1995 рік та з 01.07.2000 року по 30.06.2011 року, розмір пенсійної виплати встановлено на рівні 1864,45 грн., у тому числі 1632,13 грн. - основний розмір пенсії; 232,32 грн. - доплата за понаднормовий стаж 16 років.
Тобто, за рішенням суду пенсійна виплата встановлена в значно більшому розмірі, а саме 2591, 60 грн., перерахунок пенсії за законом з 01.10.2017 року визначено відповідачем, як недоцільний, про що позивача повідомлено листом від 02.07.2018 року № 176/Т-5/01.
Також слід зазначити, що прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього закону її розмір зменшується пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного ОСОБА_2, - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2018 року по справі № 1540/4032/18, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя Семенюк Г.В.
Судді Потапчук В.О. Шляхтицький О.І.