Справа № 500/7198/18
18 грудня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., вивчивши матеріали адміністративної справи №500/7198/18, за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції , -
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 25 жовтня 2018 року, адміністративну справу №500/7198/18, за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про визнання неправомірним та скасування постанови Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ВП №56706243 від 19.09.2018 року про накладення штрафу в розмірі 10200,00 гривень та № ВП 56706243 від 19.09.2018 року про стягнення виконавчого збору - передано до розгляд Одеському окружному адміністративному суду за предметною підсудністю.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у даній адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Статтею 1 КАС України встановлено, що цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Положеннями ст.20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів та наведено виключний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Так, відповідно до п. 4. ч.1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Так, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця встановлені ст. 287 КАС України.
Згідно з ч.1 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
За приписами ч. 5 ст. 287 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Також, згідно з ч.1 та ч.2 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, позивач оскаржує рішення державного виконавця, прийняте у ході примусового виконання виконавчого листа №500/7042/18, виданого Ізмаїльським міськрайонним судом Одеської області 15 травня 2018 року, про що свідчить зміст копії оскаржуваної постанови про накладення штрафу від 19 вересня 2018 року та постанови про стягнення виконавчого збору , копії яких було долучено до позову.
Згідно закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999 року, виконавче провадження - завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб), сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За викладених обставин та враховуючи, що позивачем оскаржуються рішення державного виконавця, яке прийнято в ході примусового виконання виконавчого листа, який видано місцевим загальним судом, як адміністративним, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог ч.5 ст.287 КАС України, ч.1 ст.74 Закону України "Про виконавче провадження", зазначена позовна заява підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному, який видав виконавчий лист.
Таким чином даний спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, але вирішення даного спору належить до компетенції Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області, як адміністративного суду, який видав виконавчий документ.
Згідно Постанови Верховного Суду України від 25.03.2008 року (адміністративна палата) судочинство, яке здійснюється з порушенням правил предметної та територіальної підсудності, не може вважатися правосуддям, скільки вирішення справи неповноважним складом суду належить до безумовних підстав перегляду судових рішень.
За приписами ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Вирішення даного спору належить до юрисдикції Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області, а тому матеріали цієї адміністративної справи необхідно передати на розгляд цього суду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. Керуючись ст.ст.25, 26, 29, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративну справу №500/7198/18, за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна 83, код ЄДРПОУ 20987385) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (65104, м. Одеса, площа Бориса Деревянка 1, код ЄДРПОУ 34929741), про визнання неправомірним та скасування постанови Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ВП №56706243 від 19.09.2018 року про накладення штрафу в розмірі 10200,00 гривень та № ВП 56706243 від 19.09.2018 року про стягнення виконавчого збору - передати на розгляд Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Клушина 2, код ЄДРПОУ 02897750 ).
Копію ухвали надіслати сторонам по справі.
Роз'яснити сторонам, що передача вказаної адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Балан Я.В.