справа №1340/3953/18
12 грудня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.,
секретар судового засідання Іванес Х.О.,
за участю : представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Чабана О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємець ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
встановив :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Львівській області, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкової накладної фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області №878515/НОМЕР_1 від 10.08.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №246 від 27.09.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної №246 від 27.09.2017 року фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що ФОП ОСОБА_3 складено податкову накладну № 246 від 27.09.2017 року та направлено 13.10.2017 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до отриманої квитанції №1, податкову накладну прийнято, однак реєстрація зупинена. У квитанції зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 0209. Та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
17.08.2018 року позивачем направлено до ДФС в електронному вигляді Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Позивач зазначає, що одночасно з даним повідомленням надіслано 20 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій.
Однак, рішенням ГУ ДФС у Львівській області №878515/НОМЕР_1 від 10.08.2018 року відмовлено у реєстрації податкової накладної.
Позивач вважає таке рішення протиправним оскільки, ним було надано всі первинні документи, що стосуються господарських операцій, однак такі не взято контролюючим органом до уваги.
Відповідач позов не визнав, долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що оскаржуване рішення прийнято правомірно, оскільки надані платником податку копії документів не є достатніми для прийняття відповідних рішень про реєстрацію.
Ухвалою суду від 04.09.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Протокольною ухвалою суду від 09.10.2018 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Державну фіскальну службу України.
Ухвалою суду від 05.11.2018 року призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.
Ухвалою суду 10.12.2018 року підготовче провадження по даній справі закрито та призначено до розгляду по суті у судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Судом з'ясовано, що специфіка діяльності позивача полягає у тому, що для реалізації м'яса та м'ясних продуктів ФОП ОСОБА_3 закуповує сировину, а саме свині та/або поросята на відгодівлі й використовує відповідні послуги для переробки даної сировини у готову продукцію з її подальшою реалізацією (транспортні послуги, послуги по забою живих тварин, послуги по обвалюванню та жилуванню м'яса, послуги по зняттю шкіри та сала з пів туш, послуги оренди приміщень для зберігання готової продукції).
ФОП ОСОБА_3 27.09.2017 року сформовано податкову накладну № та 13.10.2017 року надіслано таку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказана накладна доставлена до центрального рівня ДФС України та прийнята системою, однак реєстрація такої зупинена на підставі п.201.16 ст.201 ПК України, оскільки вказана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФ України від 13.06.2017 року №567; за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах, згідно з УКТ ЗЕД: 0209. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, відповідно до пункту "в" п.201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу, що підтверджується квитанцією від 13.10.2017 року
Позивачем 07.08.2018 року на адресу контролюючого органу надіслано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування,, реєстрацію яких зупинено №15
Крім того, у вказаному повідомленні позивачем викладено пояснення в якому зазначено, що ФОП ОСОБА_3 здійснює закупівлю свиней за прямими контрактами, укладеними із провідними фермами України. Послуги перевезення, послуги по збою тварин, а також інші послуги надає ТОВ "ЛембергМіт",
До вказаного повідомлення №15 від 07.08.2018 року долучено 20 документів довільного формату із зазначенням переліку документів, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій, а саме: договори підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання-передачі товарів, довіреності, декларації виробника.
Однак, за результатами розгляду вищевказаних пояснень та документів Комісією ДФС України та Комісією ГУ ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 10.08.2018 року №878515/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної №246 від 27.09.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не погоджуючись із такими діями і прийнятим рішенням відповідачів, позивач звернувся із даним позовом до суду.
При ухваленні рішення суд керувався наступним.
Пунктом пунктом 201.10 статті 201 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" ( в редакції Постанови КМ № 204 від 21.02.2018), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно із пунктом 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року №753/30621, який був чинним станом на момент зупинення вищевказаних податкових накладних), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Суд звертає увагу на те, що визначення фіскальним органом у квитанціях конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у наказі Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, яким затверджено Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Вичерпний перелік документів).
Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв, такими документами є:
1) договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Отже, як встановлено з квитанції від 12.10.2017 року про зупинення реєстрації податкової накладної від №246 від 27.09.2017 року, реєстрація вказаної накладної зупинена на підставі п.201.16 ст.201 ПК України, оскільки останні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФ України від 13.06.2017 року №567; за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах, згідно з УКТ ЗЕД: 0209. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
З аналізу змісту вказаної квитанції, су дійшов висновку про те, що фіскальним органом в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (з тим визначенням, яке наведене у пункті 6 Критеріїв оцінки), ані конкретного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у такому виді, який би унеможливив неоднозначне розуміння цієї пропозиції платником податків.
У свою чергу, абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" (яка була чинною станом на момент зупинення реєстрації податкової накладної) передбачено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з абзацом 2 Постанови №190, підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Судом встановлено, що позивачем надіслало в електронному вигляді повідомлення щодо подачі документів за податковими накладними, реєстрація яких зупинена. У повідомленні надано роз'яснення стосовно господарських операцій. Разом із поясненнями надано документи, що розкривають зміст операцій щодо походження (придбання) товару, його переробки та продажу продукції контрагентам позивача (договори підряду, договір перевезення, договори поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання-передачі товарів, довіреності, декларація виробника тощо).
На час подання позивачем письмових пояснень та документів до них за спірними податковими накладними діяв Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 (набрав чинності 22.03.2018 року, далі - Порядок зупинення реєстрації податкових накладних).
Пунктом 2 зазначеної вище постанови Кабінету Міністрів України обумовлено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 р. зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 7 грудня 2017 р. № 2245-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", та які станом на 1 грудня 2017 р. не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Відповідно до пункту 14 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Як визначено пунктом 18 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Пунктом 19 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних визначено, що комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Відповідно до пункту 23 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних, комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:
щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;
щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Відповідно до пунктів 20, 21 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пункт 27 вказаного Порядку).
Судом встановлено, Специфіка вказаних видів діяльності полягає в тому, що для реалізації м'яса та м'ясних продуктів ФОП ОСОБА_3 закуповує сировину а саме свині та / або поросята на відгодівлі, та користовує відповідні послуги для переробки даної сировини у готову продукцію з її подальшою реалізацією (транспортні послуги, послуги по забою живих тварин, послуги по обвалюванню та жилуванню м'яса, послуги по зняттю шкіри та сала з півтуш, послуги з оренди приміщень для зберігання готової продукції).
ФОП ОСОБА_3 здійснює закупку сировини за кодом УКТ ЗЕД 0103 (свині живі), переробляє її на потужностях ТзОВ «ЛембергМіт», в подальшому реалізовує м'ясну продукцію за кодом 0203 (м'ясна продукція), 0206 (субпродукти), 0209 (сало).
Так, на підтвердження вказаного представником позивача надано копії договорів та первинних документів, укладених з підприємствами, які здійснюють поставку позивачу відповідну сировину для подальшої переробки, які досліджено судом, а саме:
-договір купівлі-продажу №9.09/2 від 09.09.2013 року, укладений між постачальником ПП "Аграрна компанія 2004" та ФОП ОСОБА_3 Предметом договору є поставка у власність покупця свиней живих. Асортимент, кількість і ціна товару вказується постачальником у видаткових накладних. На виконання умов даного договору постачальником передано у власність покупця товарно-матеріальні цінності, згідно із видатковими накладними та ветеринарними свідоцтвами, яку передано покупцю, згідно відомостей переміщення, довіреностей та товарно-транспортних накладних.
Для здійснення перевезення придбаної сировини, переробки придбаної сировини у готову продукцію, збереження готової продукції й перевезення уже готової продукції до покупців, ФОП ОСОБА_3 було укладено наступні договори:
-договір перевезення №12/13-п від 06.09.2013 року, предметом якого є те, що перевізник - ТОВ "ЛембергМіт" зобов'язується направити у розпорядження замовника - ФОП ОСОБА_3 автотранспорт для здійснення перевезення вантажів, як живих свиней, так і готової м'ясної продукції. На виконання умов цього договору перевізником здійснено перевезення товарно-матеріальних цінностей від постачальників сировини до ФОП ОСОБА_3, а також перевезення по ланцюгу операцій товарно-матеріальних цінностей від позивача до покупців;
-договір підряду №13/13 від 09.09.2013 року, предметом укладення якого є те, що виконавець - ТОВ "ЛембергМіт" зобов'язується власними силами виконати певний обсяг робіт, зокрема, забій свиней, а замовник ФОП ОСОБА_3 - прийняти та оплатити дані роботи. На виконання умов цього договору замовником передано у переробку (забій) сировину, згідно видаткових накладних, а виконавцем - виконано забій і передано замовнику продукцію з забою, згідно із видатковими накладними, актами виконаних робіт;
-договір підряду №02/14 від 28.03.2014 року, предметом укладення якого є те, що виконавець - ТОВ "ЛембергМіт" зобов'язується власними силами виконати певний обсяг робіт: обвалювання та жилування свинних півтуш, а замовник ФОП ОСОБА_3 - прийняти та оплатити дані роботи. На виконання умов такого договору замовником передано у переробку для обвалювання та жилування свинні пів туші, згідно із видатковими накладними, а виконавцем виконано відповідні роботи і передано замовнику продукцію, згідно із видатковими накладними , актами виконаних робіт;
-договір оренди №10/16 від 02.09.2016 року, предметом укладення якого є те, що орендодавець - ТОВ "ЛембергМіт" передає у тимчасове володіння орендарю - ФОП ОСОБА_3 морозильну камеру, площею 498,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1. Розмір орендної плати становить 94677,00 грн. на місяць.
Водночас, з метою подальшої реалізації готової продукції ФОП ОСОБА_3 було укладено договори поставки з покупцями, одним із яких є ТзОВ "Антарес-2016".
Предметом договору поставки №17/11 від 01 грудня 2016 року є, те, що постачальник ФОП рубай П.Г. зобов'язується поставити та передати у власність покупцю ТзОВ «Антарес-2016» продукцію. На виконання умов договору Постачачьником передано у власність Покупця товарно-матеріальні цінності відповідно до видаткових накладних. Якість виготовленої та реалізованої м'ясної продукції підтверджується Деклараціями виробника.
Суд зауважує, що для підтвердження фактів взаєморозрахунків між Постачальниками сировини та ФОП ОСОБА_3, між ФОП ОСОБА_3 та надавачем послуг ТОВ «ЛембергМіт», між ФОП ОСОБА_3 та покупцем ТзОВ «Антарес-2016» надано Банківську виписка щодо взаєморозрахунків з ПП «Аграрна компанія 2004»; Банківську виписку щодо взаєморозрахунків з ТзОВ «ЛембергМіт» та Банківська виписка щодо взаєморозрахунків з ТзОВ «Антарес-2016».
Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної стало ненадання платником податку копій документів:
1) первинних документів щодо постачання / придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
2)розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.
Судом досліджено первинні документи, що надавалися контролюючому органу та встановлено, що подані до контролюючого органу та до Комісії з питань розгляду скарг позивачем письмові пояснення та копії документів підтверджують реальність здійснення господарських операцій, по яких складено спірну податкову накладну, та такі є достатніми для прийняття Комісією контролюючого органу рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної в ЄРПН.
Разом із тим, суд звертає увагу на те, що у рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної у графі «Додаткова інформація» зазначено: не надано специфікації, які є додатком до договору з ПП «Аграрна компанія 2004» (ЄДРПОУ 33007579), відсутня оплата постачальнику (представлена оплата не відповідає даній операції).
З огляду на вказане суд вважає за необхідне зазначити, що відсутність специфікацій не ставить під сумнів факту здійснення господарської операції та не впливає на виконання зобов'язань сторонами.
Щодо покликання відповідача на відсутність оплати, то судом встановлено, що у вищевказаному договорі купівлі-продажу передбачено відтермінування оплати поставленого товару, а також встановлено ліміт заборгованості.
Отже, позивачем на підтвердження реальності здійснення господарських операцій подано письмові пояснення (повідомлення щодо подачі документів), в яких зазначено про умови господарських операцій, та необхідні документи для реєстрації податкових накладних.
Суд вважає, що господарська операції, за наслідками яких складено спірну податкову накладну, здійснені позивачем в межах його господарської діяльності, є фактичними та підтверджуються первинними документами. При цьому, контролюючим органом не враховано специфіку діяльності позивача та не взято до уваги письмові пояснення платника податків.
На думку суду, відповідачами не було надано належної оцінки документам і письмовим поясненням позивача щодо господарських операцій та виписаній ним податковій накладній від 27.09.2017 року №246.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку із вказаним, суд вважає, що оскаржені рішення відповідачів про відмову у реєстрації податкових накладних прийняті не у спосіб, визначений законом, а тому, є протиправними та підлягають скасуванню.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
З огляду на те, що протиправність дій відповідача є підставою для скасування спірного рішення відповідача, що є достатнім захистом прав позивача, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій контролюючого органу.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Аналізуючи дані положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Таке ж формулювання резолютивної частини судового рішення узгоджується з приписами п.п.201.16.4 ст.201 Податкового кодексу України, згідно з яким визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 27.09.2017 року №246
Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів. А тому, вважає, що покладання на відповідача 2 в даному випадку обов'язку зареєструвати податкові накладні не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідачами, як cуб'єктами владних повноважень, не спростовано у повній мірі встановлені судом обставини та не доведено правомірності прийнятих ними рішень, тому суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Щодо судових витрат, то такі, у відповідності до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області №878515/НОМЕР_1 від 10.08.2018 р про відмову в реєстрації податкової накладної № 246 від 27.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №246 від 27.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 датою її подання для реєстрації.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (вул. Стрийська,35 , м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 39462700) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_2,) судовий збір у сумі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04655, м. Київ, пл.Львівська,8, код ЄДРПОУ 39292197) на користь фізичної особи- підприємця ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_2,) судовий збір у сумі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні)
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 18 грудня 2018 року.
Суддя Гулкевич І.З.