Справа № 183/4062/18
№ 3/183/1861/18
іменем України
14 листопада 2018 року суддя Новомосковського міськрайонного суду Крохмалюк І.П., розглянувши матеріали у справі про адміністративне правопорушення, що надійшли з Новомосковського ВП ГУНП у Дніпропетровській області, за ч. 1 ст. 130 КУпАП у відношенні:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, -
04.07.2018 року о 01.50 годині водій ОСОБА_1 на вул.. Сучкова м. Новомосковська Дніпропетровської області керував автомобілем «ВАЗ 21061», державний номер НОМЕР_1, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння водія проводився у відповідному законом порядку у присутності двох свідків із застосуванням приладу Драгер Alcotest 6810.
Дослідивши всі обставини справи, суддя вважає, що справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться за використанням спеціальних технічних засобів поліцейським в присутності двох свідків.
Пунктом 4 Розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07 листопада 2015 року, передбачено, що результат такого огляду зазначається в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведеного огляду з використанням спеціальних технічних засобів, складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу.
Крім того, вказані положення повністю зіставляються з положеннями п. 1 зазначеної Інструкції, у відповідності з якими, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються письмові пояснення свідків правопорушення у разі їх наявності, акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу у разі здійснення його затримання, акт огляду на стан сп'яніння у разі проведення огляду на стан сп'яніння, інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Також, згідно Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водія транспортного засобу ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України № 1452/735, встановлено, що наявність ознак алкогольного сп'яніння поліцейським проводиться за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених МОЗ та Держспоживстандартом. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, зокрема сертифікат відповідності та свідоцтво про перевірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням Інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксації його результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про перевірку засобу вимірювальної техніки.
На даний час в Україні є чинним Перелік технічних засобів, що використовуються в підрозділах Державтоінспекції МВС для виявлення та фіксування порушень Правил дорожнього руху, що затверджено Наказом МВС від 01.03.2010 року № 33 та погоджено ОСОБА_2 Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики. ОСОБА_2 Державної служби спеціального зв'язку з питань інформації України, Заступником Міністра охорони здоров'я України. Відповідно до зазначеного переліку передбачено, що спеціальними технічними засобами для проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння являються газоаналізатор «Alkotest 6810», газоаналізатор «Alkotest 7410 Plus com». З цього випливає, що спеціальний технічний засіб Драгер не було дозволено у встановленому законом порядку, а тому слід вважати, що огляд, проведений з використанням приладу, який не входить до зазначеного переліку, являється незаконним, а сукупність доказів, отриманих за його допомогою, - недопустимою.
Разом з тим, в матеріалах даної справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відсутні документи, що підтверджують належний стан технічного засобу Драгер, не зазначено серійний номер приладу, а також співробітниками поліції не було долучено його сертифікат відповідності та свідоцтво про перевірку робочого засобу вимірювальної техніки. За таких обставин зробити висновок, що огляд водія на стан сп'яніння було проведено сертифікованим приладом, який, відповідно до закону, пройшов необхідну перевірку, суддя не може, виходячи з сукупності наявних доказів у справі. При цьому, у протоколі не зазначено номер тесту.
Таким чином, сукупність допущених інспектором патрульної поліції порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення та проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння водія ОСОБА_1, свідчить про недотримання порядку його проведення, а тому, на підставі ч. 5 ст. 266 КУпАП, результати такого огляду повинні бути визнані недійсними.
Враховуючи, що провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється судом в рамках пред'явленого обвинувачення, в даному випадку в межах фактичних обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, а вихід за вказані межі є недопустимим, суддя приходить до висновку, що зібрані по даній справі докази не підтверджують існування обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Оскільки суддя повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності поза розумні сумніви, суддя вважає, що за стандартом доказування не було доведено винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно ст. 62 Конституцій України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Отже, враховуючи, що згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суддя, оцінивши надані в даній справі про адміністративне правопорушення докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до висновку про відсутність поставленого у вину органом патрульної поліції справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 278, 283 КУпАП, суддя -
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП провадженням закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя І.П. Крохмалюк