ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" грудня 2018 р. справа № 0940/2121/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання незаконними та протиправними дій та зобов'язання до їх вчинення, -
12.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в якому просить: визнати незаконними та протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 з 01.04.2017 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 №7, у порушення вимог пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", в частині визначення середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, шляхом ділення її на 24 останні календарні місяці, а не за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням, яких у ОСОБА_1 лише 18 місяців; зобов"язати ГУ ПФУ Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2017 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 №7, в якій вже визначено середню суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення 8474, 97 грн. відповідно до вимог передбачених пунктом 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", замість 6356,23 грн. відповідно до протоколу відповідача від 18.10.2018 та протоколу від 01.04.2018.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Головне управління Національної гвардії України самостійно провело підрахунок середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначивши шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення не за останні фактичні 19 місяців служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 , а за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням, не зважаючи на довідку військової частини НОМЕР_1 від 21.03.2017 №7, про додаткові види грошового забезпечення за 18 повних календарних місяців служби перед звільненням загальна сума складала 152549,46 грн, а середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення 8474,97 грн. Просить задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
04.12.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало суду клопотання про зупинення провадження у справі. На обґрунтування клопотання зазначено, що Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 у справі №809/875/18 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов"язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2017 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 № 7 з урахуванням виплачених сум. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2018 рішення суду першої інстанції залишено без змін. Ухвалою Верховного Суду від 02.11.2018 відкрито касаційне провадження у даній справі. Просить зупинити провадження у даній справі до вирішення Верховним судом справи №809/875/18.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позов, який зареєстрований судом 04.12.2018. Проти позову заперечує та зазначає, що з врахуванням вимог п.7 постанови №393 позивачу проведено перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018, яким зобов"язано головне управління ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2017 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 № 7 із врахуванням виплачених сум. Просить відмовити у задоволенні позову.
04.12.2018 представник позивача надав суду відповідь на відзив в якій із відзивом не погоджується та просить задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.12.2018 в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зупинення провадження у справі №0940/2121/18 відмовлено.
14.12.2018 електронним шляхом до суду від представника позивача надійшла заява про виправлення описки у позові. Зазначає, що під час розгляду справ, було виявлено опис, тобто допущена технічна помилка у прохальній частині позову, а саме у п.2, щодо дати протоколу відповідача, було вказано 01.04.2018, тому просить вважати правленою дату протоколу 01.04.2017, оскільки саме цей протокол був долучений до позову. На підставі викладеного просить у зв"язку з допущеною технічною помилкою у прохальній частині позову, а саме у п.2, вважати правильною датою протоколу Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, який був долучений до позову від 01.04.2017 замість 01.04.2018.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами із врахуванням заяви про виправлення описки у позові у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд встановив наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 у справі № 809/875/18 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01.04.2017 року на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 року за № 7 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2017 року на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 року за № 7 з урахуванням виплачених сум.
25.10.2018 позивач отримав лист та протокол від Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області, щодо виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.11.2018 по справі № 809/875/18 в частині проведення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2017 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 № 7 з урахуванням виплачених сум та зазначено, що під час перевірки даних та протоколу про перерахунок пенсії від 18.10.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області були виявлені суттєві неточності щодо розміру додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , які суттєво відрізняються від довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 №7, яку направлено на адресу Головного управління Національної гвардії України.
Головне управління Національної гвардії України самостійно провело підрахунок позивачу середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначивши шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення не за останні фактичні 19 місяців служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 , а за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням. Тобто поділивши на 24 місяці, які позивач не відслужив, у зв"язку зі звільненням за станом здоров"я та встановлення йому 3 групи інвалідності.
Згідно протоколів відповідача від 01.04.2017, від 18.10.2017 та від 01.11.2018 розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення складає 6356,23 грн, однак як вбачається із довідки військової частини НОМЕР_1 від 21.03.2017 №7 про додаткові види грошового забезпечення за 18 повних календарних місяців служби перед звільненням загальна сума складала 152549,46 грн, а середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення складає 8 474,97 грн.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши законність дій відповідача, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно з ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до ч.ч.2-3 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" також встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що ним виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 у справі №809/875/18, однак як вбачається із протоколу відповідача від 01.11.2018 розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення складає 6356,23 грн, однак вказаним рішенням суду зобов"язано відповідача перерахувати позивачу пенсію відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 21.03.2017 №7 про додаткові види грошового забезпечення де середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення складає 8 474,97 грн.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб"єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб"єктів владних повноважень.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати незаконними та протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 з 01.04.2017 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 №7, у порушення вимог пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", в частині визначення середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, шляхом ділення її на 24 останні календарні місяці, а не за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням, яких у ОСОБА_1 лише 18 місяців; зобов"язати ГУ ПФУ Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2017 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 №7, в якій вже визначено середню суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення 8474, 97 грн. відповідно до вимог передбачених пунктом 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", замість 6356,23 грн. відповідно до протоколів відповідача від 18.10.2018 та від 01.04.2017.
Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб"єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб"єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об"єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку що позов підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконними та протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 з 01.04.2017 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 №7, у порушення вимог пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", в частині визначення середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, шляхом ділення її на 24 останні календарні місяці, а не за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням, яких у ОСОБА_1 лише 18 місяців.
Зобов"язати ГУ ПФУ Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2017 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 21.03.2018 №7, в якій вже визначено середню суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення 8474,97 грн. відповідно до вимог передбачених пунктом 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", замість 6356,23 грн. відповідно до протоколів відповідача від 18.10.2018 та від 01.04.2017.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.