про залишення позовної заяви без руху
14 грудня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/1239/18-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Управління Держпраці у Чернівецькій області до Кіцманського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Чернівецькій області про визнання дій незаконними,-
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким: визнати дії Кіцманського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області незаконними та неправомірними; зобов'язати Кіцманський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області здійснити виконавчі дії відповідно до постанов ВП№56743025, ВП№56743152 від 11.07.2018 року.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху, з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до п. 4, п. 5 та п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
В порушення вказаних норм, позивачем сформовано не чіткі позовні вимоги, зокрема:
- не зазначено які саме дії Кіцманського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області слід визнати незаконними та неправомірними;
- не зазначено які саме виконавчі дії слід зобов'язати вчинити Кіцманський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.
Крім того, у позовній заяві позивач зазначає, що повідомленням Кіцманського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області від 28.11.2018 р. №4749/0/1-18 повернуто виконавчий документ стягувачу без виконання, однак вказане повідомлення не було надано суду.
Відповідно до п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В порушення п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України позивач не надав суду власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
У відповідності до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до частин 2, 4, 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Згідно до п. 5.26 ДСТУ 4163:2003 "Вимоги до оформлювання документів", затверджених наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 р. № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціала(-ів) та прізвища і дати засвідчення копії.
Судом встановлено, що позивач разом з позовною заявою подав для суду копії документів (постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження та повідомлення про повернення виконавчих документів стягувачу без виконання без прийняття до виконання), які належним чином незавірені підписом позивача.
Відповідно до ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В порушення п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позивачем не надано доказів щодо дотримання десятиденного строку звернення до суду з позовом та не повідомлено коли позивач дізнався про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, вказані недоліки позовної заяви унеможливлюють подальший розгляд справи, оскільки позивачем не дотримано вимог ст. 160 та ст. 161 КАС України. Тому в суду є достатньо підстав для залишення заяви без руху та надання строку для усунення недоліків, у встановлений судом строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв'язку з цим, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно:
- сформувати чіткі позовні вимоги;
- надати докази, якими обґрунтовано позовні вимоги;
- надати власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- надати копії документів (постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження та повідомлення про повернення виконавчих документів стягувачу без виконання без прийняття до виконання), належним чином завірені підписом позивача;
- надати докази щодо дотримання десятиденного строку звернення до суду з позовом та повідомити коли позивач дізнався про порушення його прав, свобод чи інтересів.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 248 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з моменту отримання даної ухвали шляхом приведення позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Брезіна