17 грудня 2018 року справа № 2340/4150/18 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного акціонерного товариства "Чорнобай-птиця" про стягнення заборгованості,
встановив:
11 жовтня 2018 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, вул. Благовісна, 269/105) до приватного акціонерного товариства "Чорнобай-птиця" (19900, Черкаська область, смт. Чорнобай, вул. Черкаська, 74), в якому позивач просить стягнути з відповідача 71 220 грн адміністративно-господарських санкцій за не зайняте робоче місце для особи з інвалідністю та 7 605,94 грн пені за не своєчасну сплату зазначених санкцій.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що відповідно до акту за результатами проведення перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю від 05.07.2018 № 23-18-25/0192, наданого позивачу Управлінням Держпраці у Черкаській області 06.08.2018 за вхідним № 833, встановлено факти порушення вимог законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. Зокрема в ході перевірки встановлено, що приватне акціонерне товариство «Чорнобай-птиця» не зареєстроване у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, не подавало щорічної звітності до відділення Фонду соціального захисту інвалідів та не виконало норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю. Згідно інформації Головного управління ДФС у Черкаській області, наданої на запит позивача від 11.04.2018, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2017 році у відповідача становить 19 осіб. Відповідно до інформації Головного управління статистики у Черкаській області, середньомісячна заробітна плата за видом економічної діяльності «Сільське господарство» за 2017 рік по Черкаській області склала 5 935 грн. З урахуванням отриманої інформації про суму середньомісячної заробітної плати, позивачем здійснено розрахунок середньорічної заробітної плати та фонду оплати праці штатних працівників за видом економічної діяльності, яку здійснює відповідач та нараховану адміністративно-господарські санкції за не зайняте робоче місце для особи з інвалідністю у відповідача у сумі 71 220 грн. Адміністративно-господарські санкції у встановлений законом термін не сплачені відповідачем не сплачені.
Ухвалою суду від 16.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження та постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що позивачем здійснено розрахунок середньорічної заробітної плати та фонду оплати праці штатних працівників за видом економічної діяльності, яку здійснює відповідач, а не виходячи з розміру середньої річної заробітної плати в ПрАТ «Чорнобай-птиця», як це передбачено в ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно- господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Крім того, зазначив, що відповідно до пункту 3 Порядку №316 форма № 3-ПН заповнюється роботодавцями та подається до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця.
Згідно з пунктом 5 Порядку №316 форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Отже, роботодавець, створивши робоче місце для особи з інвалідністю та за відсутності на цьому робочому місці працевлаштованої особи, повинен подати до центру зайнятості відповідну інформацію.
Також, відповідач зазначив, що управління Держпраці у Черкаській області не мало права проводити позапланову перевірку ПрАТ «Чорнобай-птиця» та акт за результатами перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю № 23-18-25/0192 від 11.07.2018 складений з порушенням вимог чинного законодавства.
Крім того, відповідач звернув увагу, що обов'язок відповідача в поданні обов'язкової звітності до Фонду соціального захисту інвалідів виникає після реєстрації у відповідній установі, а оскільки відповідач не був зареєстрований у Фонді соціального захисту інвалідів, його не можна притягувати до відповідальності за порушення обов'язку якого у нього не було.
Розгляд справи по суті відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до Акту за результатами проведення перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю від 05.07.2018 № 23-18-25/0192 Управлінням Держпраці у Черкаській області 06.08.2018 за вхідним № 833, встановлено факти порушення вимог законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
У ході перевірки встановлено, що ПАТ «Чорнобай-птиця» не зареєстроване у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, не подавало щорічної звітності до відділення Фонду соціального захисту інвалідів та не виконало норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю.
Згідно інформації Головного управління ДФС у Черкаській області, наданої на запит позивача від 11.04.2018, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2017 році у відповідача становить 19 осіб.
З метою встановлення факту виконання вимог щодо надання Державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, позивачем подано запит до Чорнобаївської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості від 28.08.2018 № 1482/01-12.
Чорнобаївська районна філія Черкаського обласного центру зайнятості у своїй відповіді від 13.09.2018 № 01-19/728 повідомила, що відповідач протягом 2017 року не подавав інформацію про вакансії (звітність за формою №3-ПН), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю.
З метою встановлення суми середньої річної заробітної плати у 2017 році у цілому по галузі та подальшого обрахунку суми адміністративно- господарських санкцій, відповідачем 27.08.2018 подано запит до Головного управління статистики у Черкаській області.
Відповідно до інформації Головного управління статистики у Черкаській області, середньомісячна заробітна плата за видом економічної діяльності «Сільське господарство» за 2017 рік по Черкаській області склала 5 935 грн.
З урахуванням отриманої інформації про суму середньомісячної заробітної плати, позивачем здійснено розрахунок середньорічної заробітної плати та фонду оплати праці штатних працівників за видом економічної діяльності, яку здійснює відповідач.
Сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняте робоче місце для особи з інвалідністю у відповідача складає 71 220 грн.
Оскільки, адміністративно-господарські санкції не сплачені відповідачем у встановлений законом термін, позивачем з 17 квітня 2018 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову становить 7605,94 грн.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі - Закон № 875-XII).
Статтею 18 Закону № 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону № 875-XII.
Суд встановив, що управлінням Держпраці у Черкаській області проведено перевірку додержанням відповідачем законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За результатами перевірки виявлено порушення вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", а саме: недотримання норм робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, відсутня реєстрація у Фонді соціального захисту інвалідів, неподання звітності про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб і інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною другою статті 19 Закону № 875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно частини п'ятої статті 19 Закону № 875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Також частинами 9, 10 статті 19 вказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Таким чином, з огляду на викладені норми, відповідач зобов'язаний реєструватися у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подавати цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, оскільки у відповідача у 2017 році середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства становило 19 осіб, а середньооблікова чисельність працевлаштованих інвалідів у 2017 році повинна складати одна особа, проте, як зазначено позивачем, жодне місце інвалідом зайняте не було.
Відповідно до листа Чорнобаївської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості № 01-19/828 від 13.09.2018 протягом 2017 року відповідач не подав інформацію про вакансії (звітність за формою № 3-ПН), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю не надходили.
Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці зобов?язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Пунктом 5 Порядку подання форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316, визначено, що Форма №3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Отже, своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії роботодавець, фактично вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю в установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.
Разом з тим, відповідач не надав суду доказів того, що на початку 2017 року він здійснив належне інформування центру зайнятості про вакантне у нього робоче місце для особи з інвалідністю. Заходи, спрямовані на працевлаштування інваліда, ПАТ «Чорнобай-Птиця» у 2017 році не вжило.
Твердження представника відповідача про те, що ПАТ «Чорнобай-птиця» не повинно сплачувати адміністративно-господарські санкції та пеню, оскільки підприємство не зареєстроване у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів не ґрунтується на вимогах Закону Україну «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та не звільняє відповідача від виконання обов'язків визначених законодавством.
Посилання представника відповідача на те, що управління Держпраці у Черкаській області не мало права проводити позапланову перевірку ПрАТ «Чорнобай-птиця» та те, що акт за результатами перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю № 23-18-25/0192 від 11.07.2018 складений з порушенням вимог чинного законодавства, судом не беруться до уваги оскільки перевірка проведена Управлінням Держпраці у Черкаській області та складений за її наслідками акт не є предметом розгляду даної справи.
Встановлені обставини свідчать про наявність в діях відповідача складу правопорушення, за вчинення якого Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено застосування адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені.
Частиною 1 статті 20 Закону № 875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Згідно частин 2, 4 статті 20 Закону № 875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Щодо розміру адміністративно-господарських санкцій, то суд враховує доводи відповідача про те, що позивачем здійснено розрахунок середньорічної заробітної плати та фонду оплати праці штатних працівників за видом економічної діяльності, яку здійснює відповідач, а не виходячи з розміру середньої річної заробітної плати в ПрАТ «Чорнобай-птиця».
Так, відповідачем додано до відзиву на позовну заяву бухгалтерську довідку ПрАТ «Чорнобай-птиця» по заробітній платі та винагороді до договорам ЦПХ за 2017 рік, яку суд оцінює критично, оскільки подана інформація по працівникам за договорами ЦПХ не є офіційною, не передбачена нормами законодавства.
Суд зазначає, що ведення бухгалтерського обліку регламентується Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в країні» від 16.07.1999 року № 996-XIV та Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за № 168/704.
Згідно п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на таких основних принципах: превалювання сутності над формою операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми.
Обов?язкова звітність із заробітної плати в Україні включає:
1) податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (плаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку, форма 1 ДФ (щоквартально);
2) звіт з ЄСВ до територіального органу ДФС України (щомісяця;
3) звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов?язані з обов?язковим державним соціальним страхуванням у зв?язку з тимчасовою втратою працездатності;
4) звіт до Фонду соціального захисту інвалідів (щорічно);
5) звіт з військового збору (щоквартально).
Ухвалою суду від 10.12.2018 зобов?язано Головне управління статистики у Черкаській області надати суду інформацію про середньорічну заробітну плату в ПАТ "Чорнобай-птиця" за 2017 рік.
17.12.2018 Головне управління статистики засобами електронної пошти надіслало на адресу суду лист, в якому повідомило, що ПАТ «Чорнобай-птиця (код ЄДРПОУ 14215201) не підлягало обстеженню зі статистики праці у 2017 році.
Враховуюче те, що позивачем розраховано розмір адміністративно-господарських санкцій з порушенням ч. 1 ст. 20 Закону № 875-XII, то суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Суд зазначає, що позивач не вчинив належних заходів для правильного визначення розміру адміністративно-господарських санкцій виходячи з розміру середньорічної заробітної плати на підприємстві. Натомість вчинений позивачем розрахунок виходячи з середньорічної заробітної плати та фонду оплати праці штатних працівників за видом економічної діяльності, яку здійснює відповідач чинним законодавством не передбачений.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є необґрунтованими, а вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, Фонд є суб'єктом владних повноважень та враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено підстави для відшкодування судових витрат позивачеві відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення
Рішення складене у повному обсязі та підписане 17.12.2018.
Суддя В.П. Тимошенко