Рішення від 14.12.2018 по справі 260/1208/18

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2018 року м. Ужгород№ 260/1208/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Дору Ю.Ю.,

за участі:

секретаря судового засідання - Гулай М.В.,

позивач - не з'явився,

представника відповідача - Секерня О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (далі - відповідач, Мукачівське ОУПФ) згідно якої просив суд: визнати протиправними дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 р. та зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_2 з 01.01.2018 р. відповідно до довідки Апеляційного суду Закарпатської області № 1659615/18 від 15.08.2018 р. та виплатити з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що ним отримано від Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області лист №І-127/09-31 від 22.10.2018 року, де вказано про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.08.2018 року, а не з 01.01.2018 року, як того вимагає Закон. Як зазначає позивач у своїй позовній заяві, вказане рішення відповідача про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.08.2018 року є незаконним, порушує його конституційні права та свободи, а тому позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Позивач в судове зсідання не з'явився, однак 10.12.2018 року надіслав на адресу суду письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності на основі наявних в матеріалах справи доказів, позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив суд даний адміністративний позов задовольнити повністю (а.с.56-57).

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 48-49), при цьому пояснила, що оскільки Закон України від 15.05.2018 року № 2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" набрав чинності з 22.07.2018 року, перерахунок щомісячного грошового утримання позивачу за результатами розгляду його заяви було проведено з 01.08.2018 року.

Розглянувши подані сторонами документи та проаналізувавши матеріали справи, заслухавши думку представника відповідача з приводу даного позову, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує довічне грошове утримання. Вказані обставини не заперечуються сторонами.

У зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму та зміною посадового окладу працюючих суддів, позивачем отримана довідка в Апеляційному суді Закарпатської області про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з якої вбачається, що з 01.01.2018 року розмір суддівської винагороди позивача, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці складає 29073,00 гривень (а.с. 12).

16.08.2018 року ОСОБА_2, згідно Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Правління ПФУ № 3-1 від 25.01.2008 року, з подальшими змінами, подано заяву до Мукачівського об'єднаного управління ПФУ Закарпатської області про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в зв'язку із зміною розміру складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою (а.с. 9).

08 жовтня 2018 року позивач повторно звернувся до Мукачівського об'єднаного управління ПФУ Закарпатської області з проханням надати відповідь чи буде здійснено перерахунок довічного утримання з 01.01.2018 р. (а.с. 10).

22 жовтня 2018 року Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області листом №І-127/09-31 повідомило позивача про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.08.2018 року, а не з 01.01.2018 року, оскільки Закон України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" від 15.05.2018 року №2415-VIII набрав чинності 22.07.2018 року та на підставі пункту 4 розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами ПФУ перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який перебуває за відповідною посадою (а.с. 11).

Не погодившись із такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи питання застосування до спірних правовідносин норм матеріального права та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року №2453-VI (у редакції, чинній на момент призначення позивачеві довічного грошового утримання) визначено, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.

Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90% заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Відповідно до статті 133 вказаного Закону № 2453-VI суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України "Про Конституційний Суд України" та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Аналогічні правові норми закріплені у Законі України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року №1402-VIII, який набрав чинності 30 вересня 2016 року і діяв на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок призначеного його довічного грошового утримання.

Спеціальними нормами закону, який регулює питання призначення щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, чітко визначено склад суддівської винагороди, який враховується при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, до якого не входить матеріальна допомога на оздоровлення.

Отже, відповідачем перерахунок щомісячного грошового утримання позивачу за результатами розгляду його заяви було проведено з 01.08.2018 року, а не з 01.01.2018 року.

Правомірність такого перерахунку відповідач обґрунтовує тим, що оскільки Закон України від 15.05.2018 № 2415- VIII Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав набрав чинності з 22.07.2018 року, перерахунок щомісячного грошового утримання позивача слід здійснювати з 01.08.2018.

Суд зазначає, що 21 липня 2018 року опубліковано Закон України від 15 травня 2018 року № 2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав".

Цим законом внесено зміни до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема в абзаці другому пункту 3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".

Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01 січня 2017 року.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 гривень.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762 гривні.

З огляду на зазначене, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем неправомірно застосовано норми Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" та протиправно відмовлено в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, призначеного ОСОБА_2, на підставі довідки Апеляційного суду Закарпатської області від 15.08.2018 року №1659615/18, за період з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року (а.с. 11).

Відповідно до вимог ч.5 ст. 242 КАС України, чітко передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Аналогічна правова позиція щодо спірних правовідносин в даній адміністративній справі викладена Верховним Судом у рішенні від 01.11.2018 року по справі №0640/3835/18 (адміністративне провадження Пз/9901/52/18).

За встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача щодо зобов'язання Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок та виплату судді у відставці ОСОБА_2 з 01.01.2018 року щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% грошового утримання судді Апеляційного суду Закарпатської області, згідно довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданої Апеляційним судом Закарпатської області №1659615/18 15.08.2018 року.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, суд приходить до переконання, що в даному випадку слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по слаті судового збору в розмірі 704,80 грн.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 72-77, 243-246, 255, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 89600, РНОКПП НОМЕР_1) до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Миру, буд. 151 Ж, м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область 89600, код ЄДРПОУ 37857963) - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2018 року.

Зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_2 з 01 січня 2018 року відповідно до довідки Апеляційного суду Закарпатської області № 1659615/18 від 15.08.2018 р. та виплатити з урахуванням різниці, яка була виплачена.

Стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (код ЄДРПОУ 37857963) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) понесені судові витрати у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 17.12.2018.

СуддяЮ.Ю. Дору