10.12.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/774/18
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., секретар судового засідання Бабенецька А. В., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Тисменицягаз"
про визнання договору про транспортування природного газу від 01.08.2018 № 1807000410 укладеним в редакції АТ "Укртрансгаз", що відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затвердженій постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2497,
за участю представників сторін:
від позивача: Яцишина Івана Васильовича,
від відповідача: Уграк Аліни Юльянівни.
1. Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
2. Рішення у даній справі ухвалено у нарадчій кімнаті за результатами оцінки поданих доказів.
3. У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
4. За результатами розгляду справи суд бере до уваги таке.
І. СУТЬ СПОРУ
5. У вересні 2018 року Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі-АТ "Укртрансгаз") звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Тисменицягаз" (далі - ПАТ "Тисменицягаз") про визнання договору про транспортування природного газу від 01.08.2018 № 1807000410 укладеним в редакції АТ "Укртрансгаз", що відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затвердженій постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2497.
ІІ. ВИРІШЕННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПИТАНЬ ПІД ЧАС РОЗГЛЯДУ СПРАВИ
6. 11.09.2018, за наслідком автоматизованого розподілу справи № 909/774/18 (протокол від 10.09.2018) суд відкрив провадження у справі, ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 02.10.2018.
7. 02.10.2018 оголошувалась перерва у підготовчому судовому засіданні до 16.10.2018.
8. 16.10.2018 було оголошено перерву до 01.11.2018.
9. 01.11.2018 суд закрив підготовче провадження, призначив розгляд справи по суті на 12.11.2018.
10. 12.11.2018 розгляд справи було відкладено на 29.11.2018.
11. 29.11.2018 суд залишив без розгляду клопотання позивач про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача та оголосив перерву у судовому засіданні до 10.12.2018.
ІІІ. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ, ЗАПЕРЕЧЕНЬ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
12. У силу приписів статті 161 Господарського процесуального кодексу України, учасниками справи подані такі заяви по суті справи: позовна заява від 10.09.2018 за вх. № 13416/18; відзив на позовну заяву від 26.09.2018 за вх. № 14703/18 (№ TS01-Ск-711-0918 від 26.09.2018); відповідь на відзив від 16.10.2018 за вх. № 15861/18.
13. В обґрунтування позовних вимог АТ "Укртрансгаз" посилається на те, що надіслав на адресу ПАТ "Тисменицягаз" договір на транспортування природного газу від 01.08.2018 № 1807000410 у двох примірниках, один з яких підписаний позивачем. Вказує, що даний договір складений відповідно до типової форми договору транспортування природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2497. Однак, відповідач надіслав у відповідь лист з підписаним договором та протоколом розбіжностей до нього, в якому п. 9.3 викладено в редакції Замовника. За твердженням АТ "Укртрансгаз", запропонована відповідачем редакція п. 9.3 договору транспортування природного газу не конкретизує умови договору, а змінює його істотні умови та зміст, що прямо заборонено положенням пункту 4 абзацу 4 статті 179 Господарського процесуального кодексу України. В якості правових підстав позову позивач посилається на Закон України "Про ринок природного газу", Кодекс газотранспортної системи, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2493, Постанову Національної комісії від 30.09.2015 № 2497 "Про затвердження Типового договору транспортування природного газу", статті 179, 181, 184, 187 Господарського кодексу України.
14. У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечує. Вказує на те, що між сторонами спору діє договір транспортування природного газу від 17.12.2015 № 1512000742, який укладено в редакції типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, тобто прийнятого відповідним уповноваженим державним органом у формі підзаконного нормативно-правового акта. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2017 № 1437 до типового договору внесено зміни щодо по добового балансування природного газу, які набрали чинності 01.08.2018. Постанову КМУ від 11.01.2005 № 20, на яку посилається позивач у пункті 9.3 спірного договору, визнано такою, що втратила чинність. А тому, відповідач запропонував у спірному пункті договору посилання на постанову КМУ від 04.03.2002 № 256, оскільки це єдиний чинний нормативний акт, що регулює порядок відшкодування постачальникам вартості комунальних послуг, наданих пільговим категоріям споживачів та субсидіантам.
15. У відповіді на відзив позивач зазначив, що постанова КМУ від 04.03.2012 № 256 не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки така постанова навіть не поширює свою дію на відповідача, яким послуги з розподілу не надаються безпосередньо населенню. АТ "Укртрнсгаз" наголошує що редакція пункту 9.3 договору, яка викладена відповідачем, не конкретизує умови договору, а змінює його істотні умови та зміст. На підтвердження своєї позиції позивач посилається на статті 6 та 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", статтю 9 Закону України "Про ринок природного газу" та статтю 17 Закону України "Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", пункт 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
16. Акціонерне товариство "Укртрансгаз" надіслало на адресу Публічного акціонерного товариства "Тисменицягаз" договір транспортування природного газу від 01.08.2018 № 1807000410 у двох примірниках, один з яких підписаний позивачем.
17. Даний Договір складений відповідно до типової форми договору транспортування природного газу, затвердженої Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2497.
18. Відповідач направив на адресу позивача лист від 16.08.2018 № 1501-Сл-575-0818, разом з підписаним договором транспортування природного газу від 01.08.2018 № 1807000410 та протоколом розбіжностей до нього.
19. Протокол розбіжностей від 16.08.2018 до договору транспортування природного газу від 01.08.2018 № 1807000410 складено у зв'язку з незгодою відповідача із запропонованою редакцією п. 9.3 договору. В протоколі розбіжностей відповідач пункт 9.3 договору виклав у такій редакції:
"у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця) Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до п'яти робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період".
20. Позивач вважає, що така редакція п. 9.3 договору, є порушенням норм чинного законодавства, а саме Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2497, якою затверджено типову форму договору транспортування природного газу, у зв'язку із чим п. 9.3 має бути викладено та підписано в редакції позивача, який повністю узгоджується з типовою формою договору, а саме: "у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця. Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період".
21. З матеріалів справи вбачається, що фактично між сторонами існує спір щодо однієї умови договору про транспортування природного газу, а саме пункту 9.3 розділу ІХ "Визначення вартості щодобових небалансів та порядок розрахунків за них". Щодо решти умов договору транспортування природного газу 01.08.2018 № 1807000410 спір між сторонами відсутній.
V. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
22. Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з такого.
23. Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 Господарського кодексу України, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 Господарського кодексу України та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (п. 3 ст. 184 ГК України).
24. Згідно з пунктом 3 статті 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
25. В силу приписів абзацу 4 пункту 4 статті 179 Господарського кодексу України, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
26. Взаємовідносини, які виникають в процесі укладення договорів транспортування природного газу, регулюються Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493 та постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2497 "Про затвердження Типового договору транспортування природного газу".
27. Пункт 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем передбачає, що взаємовідносини між Оператором ГТС та Оператором ГРМ, пов'язані з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з ГТС до ГРМ, регулюються укладеним між ними договором на транспортування природного газу, який укладається за формою Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2497, технічною угодою (за необхідності) та відповідно до вимог Кодексу ГТС.
28. В свою чергу, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2497 "Про затвердження Типового договору транспортування природного газу", затверджено Типову форму спірного договору, п. 9.3 якого викладено в редакції позивача, а саме: "у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.".
29. Як зазначалося вище, стаття 179 Господарського кодексу України унормовує, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
30. Водночас, відповідно до Переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого постановою КМУ від 08.11.2017 № 951, постанова КМУ від 11.01.2005 № 20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій" визнана такою, що втратила чинність.
31. Нормативно-правовий документ після втрати ним чинності перестає бути джерелом права, а його норми втрачають обов'язкову силу і не підлягають подальшому застосуванню.
32. Отже, у спірному пункті 9.3 договору міститься посилання на порядок, встановлений нечинним нормативно-правовим актом. В іншій частині запропонованого позивачем проекту договору між сторонами відсутній юридичний спір.
33. З огляду на пункт 7 статті 181 Господарського кодексу України, предметом судового спору у даному випадку можуть бути саме розбіжності у договорі, а не сам договір.
34. Суд не наділений повноваженнями для самостійного внесення змін до Типової форми договору транспортування природного газу шляхом зазначення інших пунктів, ніж тих, що затверджені уповноваженим на це органом.
35. Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
36. Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Висновок суду за результатами розгляду справи.
37. Суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Судові витрати.
38. Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 73, 86, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Відмовити у задоволенні позову Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (Кловський узвіз, 9/1, Печерський район, м. Київ, 01021; ідентифікаційний код: 30019801) до Публічного акціонерного товариства "Тисменицягаз" (вул. Вісконта, 3, м. Тисмениця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77400; ідентифікаційний код: 20538865) про визнання договору про транспортування природного газу від 01.08.2018 № 1807000410 укладеним в редакції АТ "Укртрансгаз", що відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затвердженій Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2497.
2. Судові витрати покласти на Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (Кловський узвіз, 9/1, Печерський район, м. Київ, 01021; ідентифікаційний код: 30019801).
3. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
5. Повний текст рішення складено та підписано 18.12.2018.
Суддя В. В. Михайлишин