Постанова від 10.12.2018 по справі 904/1476/18

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.12.2018 року м.Дніпро Справа № 904/1476/18

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Березкіної О.В. ( доповідач)

Суддів: Кузнецова В.О., Верхогляд Т.А.

Секретар судового засідання Ковзиков В.Ю.

Представники сторін:

від скаржника: Самсоненко Ю.Г., довіреність №7263/04-36-10-08-06 від 16.02.2018 р., представник;

голова ліквідаційної комісії: Салатюк Д.В., призначений постановою господарського суду Дніпропетровської області у справі №904/1476/18 від 22.05.2018 р., боржник;

в судовому засіданні присутній журналіст від Національної спілки журналістів України ОСОБА_3, посвідчення НОМЕР_2 вступив у 2014 році.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

на постанову господарського суду Дніпропетровської області (суддя Полєв Д.М.), ухвалену у м. Дніпро 22.05.2018р. об 11.05. у справі № 904/1476/18

за заявою Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1, оф. 156, код ЄДРПОУ 14282611

до боржника Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1, оф. 156, код ЄДРПОУ 14282611

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1, оф. 156, код ЄДРПОУ 14282611 порушено ухвалою господарського суду 22.05.2018р. відповідно до процедури, передбаченої статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі -Закон).

Підставою для звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі є встановлена під час роботи голови ліквідаційної комісії недостатність вартості майнових активів боржника для задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 22.05.2018 у справі № 904/1476/18 визнано Приватне акціонерне товариство "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1, оф. 156, код ЄДРПОУ 14282611 - банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 6 місяців, до 22.11.2018р.; ліквідатором Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1, оф. 156, код ЄДРПОУ 14282611 призначено голову ліквідаційної комісії Салатюка Дмитра Васильовича (адреса АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1); кандидатуру арбітражного керуючого Григоренко Ю.С. - відхилено.

Не погодившись із зазначеною постановою, до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову господарського суду Дніпропетровської області від 22.05.2018 у справі № 904/1476/18 скасувати та закрити провадження у справі.

Апелянт вважає, що відсутні підстави для визнання приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС" банкрутом, а постанова суду не містить всіх допустимих доказів, тому неможливо встановити реальний стан боржника та його платоспроможності.

Постанова містить лише інформацію про те, що складено проміжний ліквідаційний баланс Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС" станом на 20.09.2016 рік.

Згідно цього балансу кредиторська заборгованість становить 79821,8 тис. грн. . дебіторська заборгованість становить 150,0 тис.грн. , основні засоби становлять 446 тис. грн., товарно-матеріальні цінності становлять 316 тис.грн. нематеріальні активи становлять 3 тис.грн. залишок грошових коштів складає 1 тис.грн.

Також апелянтом додано фінансовий звіт суб»єкта малого підприємства на останню звітну дату ліквідаційної процедури станом на 31.03.18р., відповідно до якого кредиторська заборгованість становить 79821,8 тис. грн., дебіторська заборгованість становить 226,5 тис. грн., залишок грошових коштів складає 0,1 тис.грн. основні засоби товарно-матеріальні цінності, нематеріальні активи відсутні.

На підставі тільки вищевказаної інформації судом першої інстанції передчасно винесено постанову у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС" від 22.05.2018року.

Таким чином, апелянт посилається на те, що господарський суд повинен перевірити обґрунтованість вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, з'ясувати наявність або відсутність у боржника ознак банкрутства, зокрема: наявність непогашених, визнаних судом грошових вимог кредиторів; перевищення грошових зобов'язань боржника над його майном ( пасив над активом, порівнявши відомості обох величин та встановивши недостатність майна для задоволення вимог кредиторів ( неспроможність); незадовільний результат заходів фінансового оздоровлення боржника.

Апелянт посилається на те, що зі змісту оскаржуваної постанови не вбачається, що мало місце дослідження судом фінансового становища боржника, з'ясування ознак його неплатоспроможності, встановлено обставини можливості задоволення боржником визнаних судом вимог кредиторів лише через застосування ліквідаційної процедури та відповідно наявності достатніх підстав для визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Судом першої інстанції належним чином не було проведено аналізу активів та пасивів боржника та належним чином не з'ясовано питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів, оскільки визнаючи боржника банкрутом, суд у будь-якому випадку має встановити його неоплатність. Тобто недостатність майна для задоволення вимог кредиторів.

Всі ці обставини, на думку апелянта, є підставами для скасування постанови господарського суду Дніпропетровської області від 22.05.2018 року у справі № 904/1476/18 та закриття провадження по справі № 904/1476/18.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 12.09.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Указом Президента України від 29.12.2017 № 454/2017 "Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах" ліквідовано Дніпропетровський апеляційний господарський суд та Донецький апеляційний господарський суд; утворено Центральний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, з місцезнаходженням у місті Дніпрі.

03.10.2018 розпочав роботу Центральний апеляційний господарський суд.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який розглядав справу.

Відповідно до ч.ч. 5, 7 ст. 31 ГПК України, у разі ліквідації або припинення роботи суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

На виконання вказаних правових норм забезпечено передачу справи №904/1476/18 за заявою Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1, оф. 156, код ЄДРПОУ 14282611

до боржника Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, про визнання банкрутом , з Дніпропетровського апеляційного господарського суду до Центрального апеляційного господарського суду.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Центрального апеляційного господарського суду від 18.10.2018 для розгляду справи №904/1476/18 визначено колегію суддів у складі головуючого судді: Березкіна О.В. (доповідач), суддів: Кузнецов В.О., Верхогляд Т.А.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.10.2018 року апеляційна скарга була прийнята до розгляду, розгляд справи було призначено у судовому засіданні на 27.11.2018 року, колегією суддів у складі: головуючий суддя (доповідач) -Березкіна О.В., судді: Кузнецов В.О., Верхогляд Т.А.

27.11.2018 року в судовому засіданні оголошено перерву до 10.12.2018 р. на 10:00 , про час та місце наступного судового засідання представники сторін повідомлені у судовому засіданні.

У відзиві на апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області , банкрут - Приватне акціонерне товариство "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС" просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін постанову господарського суду Дніпропетровської області від 22.05.2018 року.

В судовому засіданні 27.11.2018 року ліквідатором ПрАТ « «Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС" заявлено клопотання про зобов'язання ГУ ДФС у Дніпропетровській області направити на адресу ліквідатора додатки до апеляційної скарги, яке було задоволено колегією суду, та розгляд справи призначено на 10 грудня 2018 року. Крім того, ліквідатором ПрАТ « «Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС" заявлено клопотання про зобов'язання ГУ ДФС у Дніпропетровській області сплатити судовий збір відповідно до вимог ст. 4 Закону України « Про судовий збір», яке не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Підпунктами 8 - 10 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено перелік заяв у справі про банкрутство, за подання яких справляється судовий збір, а саме: заяви про затвердження плану санації до порушення провадження у справі про банкрутство, заяви про порушення справи про банкрутство, заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною.

Ставки судового збору з апеляційних та касаційних скарг, що подаються на судові рішення, винесені у справі про банкрутство за наслідками розгляду вказаних заяв і скарг, встановлено підпунктами 4 і 5 пункту 2 частини другої статті 4 Закону, а саме: за подання апеляційних скарг - 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні заяви і скарги; за подання касаційних скарг - 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні заяви і скарги.

З апеляційних та касаційних скарг на інші ухвали суду у справі про банкрутство судовий збір справляється за ставкою, визначеною підпунктом 7 пункту 2 частини другої статті 4 Закону, а саме 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Водночас Законом не передбачено ставки, від якої обчислюється судовий збір, за подання апеляційних та касаційних скарг на постанови суду першої інстанції про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Отже, у відповідності до приписів Закону України "Про судовий збір" відсутні правові підстави для сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову про визнання боржника банкрутом.

В судовому засіданні 10 грудня 2018 року ліквідатором ПрАТ « «Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС" повторно заявлено клопотання про зобов'язання ГУ ДФС у Дніпропетровській області направити на адресу ліквідатора додатки до апеляційної скарги.

Як встановлено судом, апелянтом на підтвердження факту виконання вимог суду від 27.11.2018 року, надано опис вкладення про направлення 3.12.2018 року на адресу ліквідатора додатків до апеляційної скарги, а тому відсутні підстави для задоволення клопотання ліквідатора.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши відповідність оскаржуваного рішення суду нормам діючого законодавства, Центральний апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що учасниками провадження у справі про банкрутство визнано таких осіб: сторони (конкурсні кредитори та боржник), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Водночас, вказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження.

Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.

Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в статті 14 Закону України „Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до пункту 41.1.1. частини 41.1. статті 41 Податкового кодексу України, контролюючим органам державою делеговано повноваження контролю та справляння податків з суб'єктів підприємницької діяльності.

Статтею 78 Податкового кодексу України, передбачено порядок проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, відповідно до п.п.78.1.7 документальна позапланова перевірка здійснюється якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 18.03.2018 року, Приватне акціонерне товариство « Компанія з іноземними інвестиціями «Демос» перебуває на обліку як платник податків у ДПІ Шевченківського району м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Законом України від 21.12.2016 р. № 1797-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", який набрав чинності з 01.01.2017 р., внесено зміни до Податкового кодексу України, що стосується контрольно-перевірочної роботи.

Враховуючи, що з 01.01.2017 року ДПІ Шевченківського району м. Дніпра втратила усі функції, крім сервісних, визначених у статті 19-3 ПК України, єдиним органом, який уповноважений представляти інтереси є Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, яка має право на проведення податкової перевірки боржника.

Приймаючи до уваги наведене, враховуючи особливості процедури банкрутства в порядку статті 95 Закону, правовий статус Державної податкової інспекції як контролюючого органу, передбачений нормами цивільного та податкового законодавства, а також місце реєстрації боржника як платника податків, колегія суддів приходить до висновку про наявність у Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області права на апеляційне оскарження у цій справі.

Вирішуючи питання про законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови, колегія суддів враховує таке.

Ухвалюючи постанову про визнання Приватного акціонерного товариства « Компанія з іноземними інвестиціями «Демос» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, господарський суд першої інстанції виходив з того, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, при цьому до звернення ліквідатора до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, було дотримано вимоги цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Проте, колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції передчасними з огляду на наступне.

Згідно зі статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Відповідно до ч.1 ст.105 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Як вбачається з матеріалів справи, 01.07.2016р. загальними зборами акціонерів ПрАТ "КОМПАНІЯ з ІІ "Демос" прийнято рішення про припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації (протокол №4 від 01.07.2016р.) та призначено голову ліквідаційної комісії Салатюка Д.В. (протокол №5 від 01.07.2016р.).

На виконання вимог частини першої статті 105 Цивільного кодексу України боржник звернувся до державного реєстратора для здійснення реєстраційної дії по внесенню відомостей про припинення юридичної особи, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.03.2018р. №1003750124.

Відповідно до частини четвертої статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

На виконання вимог частини четвертої статті 105 Цивільного кодексу України, ліквідатор боржника помістив на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України, в якому публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, відомості про прийняття засновниками рішення про припинення Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1, оф. 156, код ЄДРПОУ 14282611.

Згідно частини першої статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

На виконання вимог частини першої статті 111 Цивільного кодексу України, за результатами розгляду пред'явлених кредиторських вимог до боржника, проведеної інвентаризації активів і зобов'язань, складено проміжний ліквідаційний баланс

З проміжного ліквідаційного балансу боржника складеного станом на 20.09.2016р., затвердженого загальними зборами акціонерів, кредиторська заборгованість становить 72181 тис. грн.; дебіторська заборгованість становить 150 тис. грн., основні засоби становлять 446 тис. грн., товарно - матеріальні цінності становлять 316 тис. грн., нематеріальні активи становлять 3 тис. грн., залишок грошових коштів складає 1 тис. грн.

Крім того, заявником додано фінансовий звіт суб'єкта малого підприємства на останню звітну дату ліквідаційної процедури станом на 31.03.2018р. кредиторська заборгованість становить 79821,8тис. грн.; дебіторська заборгованість становить 226,5 тис. грн., залишок грошових коштів складає 0,1 тис. грн., основні засоби, товарно - матеріальні цінності, нематеріальні активи відсутні.

Частинами 1-11 статті 111 ЦК України передбачено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.

Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.

Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).

Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

Згідно з ст. 20 Податкового кодексу України, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства платниками податків покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків, зокрема, зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації) (п.16.1.10).

Статтею 78 Податкового Кодексу України передбачено порядок проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, відповідно до п.п.78.1.7 документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Частиною 7 статті 111 ЦК України передбачено, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Проте, судом апеляційної інстанції встановлено недотримання вимог цивільного законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, а також неподання ліквідаційною комісією, на момент порушення провадження у цій справі, документів у підтвердження здійснення повної досудової процедури ліквідації боржника.

Так, матеріали справи не містять доказів надання ліквідатором Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС" до органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування документів підприємства, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів.

В матеріалах справи відсутні належні докази виконання ліквідатором боржника вищевказаних вимог закону, не надано доказів передачі зазначених документів відповідним органам для проведення перевірки, та відсутні докази проведення контролюючим органом відповідних позапланових перевірок боржника.

При цьому, частина 7 статті 111 ЦК України має імперативний характер, тому незалежно від здійснення публікації оголошення про ліквідацію боржника та звернення ( або не звернення) відповідних контролюючих органів з вимогами до боржника в межах встановленого в публікації строку, перевірка фінансово-господарської діяльності підприємства, що ліквідується, є обов'язковою складовою ліквідаційної процедури, тому обов'язок ліквідатора надати всі необхідні для проведення такої перевірки документи є безумовним ( висновок Верхового Суду, викладений у постанові від 16.08.2018 року у справі № 915/1490/16).

Як вбачається з звіту про фінансовий стан боржника станом на 20 вересня 2016 року, на кінець звітного періоду в касі підприємства знаходились грошові кошти у розмірі 1000 грн., в той час як ліквідатором за подачу заяви сплачено судовий збір, який не обліковувався в касі підприємства згідно даних балансу.

Тобто, матеріали справи не свідчать про подання боржником доказів на підтвердження наявності активів, достатніх для покриття судових витрат, пов'язаних із здійсненням провадження у справі про банкрутство.

Крім того, відповідно до статті 11 Закону України « Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до заяви про порушення справи про банкрутство додаються у тому числі, перелік кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором;

перелік майна боржника із зазначенням його балансової вартості та місцезнаходження, а також загальна балансова вартість майна;

інші документи, які підтверджують неплатоспроможність боржника.

Боржник подає заяву до господарського суду за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, якщо інше не передбачено цим Законом.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, перелік кредиторів боржника станом на 16.03.2018 року, складений ліквідатором не зазначає загальну суму заборгованості як за кредитним договором від 01.06.1990 року, укладеним із VTB Bank AG ( правонаступник «Донау-Банк АГ», Австрія) та суми неустойки( штрафу, пені) окремо, строк виконання даних зобов'язань, так і за іншими договорами ( а.с. 93 т. 1)

Крім того, колегія суддів зауважує, що акт інвентаризації майна боржника станом на 20.09.2016 року, не дозволяє суду забезпечити перевірку достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства.

Так, відповідно до Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 879 від 02.09.2014, це Положення визначає порядок проведення інвентаризації активів і зобов'язань та оформлення її результатів.

Пунктом 7 Положення передбачено, що проведення інвентаризації є обов'язковим у разі припинення підприємства в обсязі, визначеному пунктом 6 цього розділу.

Пунктом 6 передбачено, що суцільною інвентаризацією охоплюються всі види зобов'язань та всі активи підприємства незалежно від їх місцезнаходження, у тому числі предмети, що передані у прокат, оренду або перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану. Також інвентаризації підлягають активи і зобов'язання, які обліковуються на позабалансових рахунках, зокрема цінності, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об'єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі), умовні активи і зобов'язання (непередбачені активи та зобов'язання) підприємства (застави, гарантії, зобов'язання тощо), бланки документів суворої звітності, інші активи.

Як вбачається з акту інвентаризації ( а.с. 91 т.1) , він не містить переліку майна, його балансової вартості, місцезнаходження.

Наведене свідчить про те, що судом першої інстанції фінансово-майновий стан боржника належним чином не досліджувався, не надано доказів обґрунтованості та розміру кредиторських вимог, не надано контролюючим органам первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів, що свідчить про

недотримання ліквідаційною комісією приписів ч. 7 ст. 111 ЦК України щодо добровільної ліквідації боржника, у зв'язку з чим органи державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування були позбавлені можливості проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та права заявити свої претензії боржнику (за їх наявності) в досудовій процедурі ліквідації боржника.

Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В постанові Верховного Суду від 14.03.2018 у справі № 927/557/17 зроблено висновок про те, що відсутність у боржника майна, достатнього для покриття судових витрат у справі про банкрутство, порушеної у порядку ст. 95 Закону про банкрутство, відсутність доказів надання ліквідатором товариства контролюючим органам, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів, відсутність звернення до боржника та до суду єдиного, визначеного самим боржником, кредитора, виключає можливість здійснення судом провадження у справі про його банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство.

В постанові Верховного Суду від 03.04.2018 у справі № 904/8185/17 зроблено висновок про те, що лише дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку норм ст. 95 Закону про банкрутство.

При цьому, колегія суддів зауважує, що необхідною та обов'язковою передумовою порушення провадження у справі про банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство є надання належних доказів на підтвердження наявності всіх передумов для порушення провадження, згідно із цією статтею, саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.

В ч.1 ст.83 Закону встановлено, що господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо: 1) боржник - юридична особа не внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 2) юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 3) у провадженні господарського суду є справа про банкрутство того ж боржника; 4) затверджений звіт керуючого санацією боржника в порядку, передбаченому цим Законом; 5) затверджена мирова угода в порядку, передбаченому цим Законом; 6) затверджений звіт ліквідатора в порядку, передбаченому цим Законом; 7) боржник виконав усі зобов'язання перед кредиторами; 8) до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про його банкрутство не висунуто вимог; 9) згідно із законом справа не підлягає розгляду в господарських судах України; 11) господарським судом не встановлені ознаки неплатоспроможності боржника; 12) в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із ч. 2 ст. 83 Закону провадження у справі про банкрутство може бути припинено у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 5, 9 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (до та після визнання боржника банкрутом); у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 7, 8 і 11 частини першої цієї статті - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.

Встановивши факт безпідставного порушення провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", колегія суддів вважає за необхідне постанову господарського суду скасувати, як таку, що прийнята при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та закрити провадження у даній справі про банкрутство на підставі п. 11 ч. 1 ст. 83 Закону.

Копію даної постанови слід направити державному реєстратору для здійснення відповідних реєстраційних дій щодо Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1, оф. 156, код ЄДРПОУ 14282611

Керуючись ст.ст. 275-282 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - задовольнити.

Постанову господарського суду Дніпропетровської області (суддя Полєв Д.М.), від 22.05.2018р. у справі № 904/1476/18- скасувати.

Провадження у справі № 904/1476/18 про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС" - закрити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копію даної постанови слід направити державному реєстратору для здійснення відповідних реєстраційних дій щодо Приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "ДЕМОС", м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1, оф. 156, код ЄДРПОУ 14282611

Повний текст постанови складено та підписано 17.12.2018року.

Головуючий суддя О.В. Березкіна

Суддя В.О. Кузнецов

Суддя Т.А.Верхогляд