Рішення від 17.12.2018 по справі 1440/1887/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2018 р. № 1440/1887/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянув в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області в якому просить суд:

- визнати дії Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області протиправним та скасувати рішення щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 від 21.06.2017 № 38/1, зобов'язавши відповідача зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.03.1985-27.09.2004 роки, та з 06.12.2004-24.04.2012 року в ПАТ "Миколаївський суднобудівний завод Океан";

- зобов'язати Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області призначити пенсію за віком на пільгових умовах, нарахувати та виплатити починаючи з 02.01.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що він звернувся до відповідача за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, але відповідач протиправно відмовив в призначенні йому пенсії та не зарахував період роботи до пільгового стажу за Списком № 2, пояснивши це відсутністю довідки, уточнюючої пільговий характер роботи. Позивач не згодний з таким твердженням та вказує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Отже у відповідача немає підстав для відмови в задоволенні його вимог.

Відповідач направив відзив на позов, в якому зазначив, що період роботи позивача з 01.03.1985 по 27.09.2004, та з 06.12.2004 по 24.04.2012 не може бути зараховано до пільгового стажу, так як в матеріалах пенсійної справи відсутні будь-які документи, що підтверджують записи у Трудовій книжці. Відповідач вказав, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, передбачених у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці. Оскільки на час звернення позивача до управління його право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось, у зв'язку з відсутністю документів, визначених законодавством України - законних підстав для призначення пенсії позивачу управління не вбачало.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив таке.

Позивач, 24.03.2017 звернувся до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2 відповідно до п "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII, та частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із змінами, внесеними Законом України від 08.07.2011 № 3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", та Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".

Рішенням Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області від 21.06.2017 за № 1464/07, позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Вказано, що загальний стаж становить 34 роки 3 місяці 8 днів. Стаж роботи заявника на пільгових умовах по списку № 2 підтверджений документально, відсутній.

Відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII (далі - Закон №1788-XII), право на пенсію за віком на пільгових умовах мають незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, зокрема з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Згідно ст.ст. 62 Закону №1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.83 Закону №1788-XII пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності; б) пенсії у разі втрати годувальника призначаються з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Статтею 100 Закону №1788-XII визначено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно з пунктами 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 2 за умови дотримання вимог п. "б" ст. 13, ст.100 Закону №1788-XII. Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах. Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, відсутність якої передбачає застосування Порядку №637.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно Розділу ХІХ підрозділу 3"а" виробництв, робіт, професій посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, посада на якій працював позивач у спірний період, віднесена до робіт з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Отже, наявність уточнюючої довідки для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці не є необхідною, оскільки основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Після 21.08.1992 року потрібна атестація робочих місць за умовами праці для зарахування до пільгового стажу, до якого зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи, що визначено п. 3 Порядку №383.

В матеріалах справа міститься копія трудової книжки, з якої вбачається, що ОСОБА_1 з 01.03.1985 року по 27.09.2004 року працював у Миколаївському суднобудівному заводі "Океан". Тому з урахуванням вимог п. 3 Порядку № 383 не потрібно підтвердження пільгового стражу атестацією робочих місць за умовами праці, який є обов'язковим з 21.08.1992.

Отже, відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з 01.03.1985 року по 20.08.1992 року, оскільки його робота у вказаний період на посаді, складальника корпусів металевих суден, що дає право на пільгову пенсію за Списком № 2, підтверджена записами в його трудовій книжці, і ці дані додаткових підтверджень не потребують.

Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 21.07.2018 року по справі № 235/1112/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Що стосується стажу роботи з 21.08.1992 року (момент з якого повинна проводитись атестація робочого місця) по 27.09.2004 року суд зазначає таке.

В матеріалах справи містяться документи що підтверджують атестацію робочого місця позивача.

Так, Наказом від 17.03.1998 року № 193/0 за висновками атестації робочих місць в цеху № 2 було затверджено перелік робочих місць, професій посад які дають право на отримання пільгової пенсії. Також в матеріалах справи міститься Наказ № 427/0 від 14.07.2008 "Про результати чергової атестації робочих місць за умовами праці для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення, в переліку якого також є посада, яку обіймав позивач - складальник корпусів металевих суден. Отже, це дає змогу суду зробити висновок, що позивач працюючи на підприємстві ТОВ "Миколаївський суднобудівний завод" складальником корпусів металевих суден, на якому проводилась атестація робочих місць. Отже, період роботи з 06.12.2004 по 24.04.2012 має бути включений у стаж, що необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2.

Стосовно доводів відповідача, що ліквідатором ПАТ "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" - ОСОБА_2 не видано колишнім працівникам всіх необхідних документів для призначення пенсії, не приймається судом до уваги, оскільки ненадання ПАТ "Миколаївський суднобудівний завод "Океан" уточнюючої довідки не може нівелювати право позивача на пенсію, яке гарантовано Конституцією України, відповідно до якої (ст.46) громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі Ковач проти України від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі Мельниченко проти України від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі Чуйкіна проти України від 13 січня 2011 року, п. 54 рішення у справі Швидка проти України від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Враховуючи наведене, а також те, що на час звернення за призначенням пенсії позивач мав загальний стаж роботи більше 34 років, в тому числі стаж за Списком № 2 - більше половини стажу на зазначених роботах, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому він набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до п. "б" ст. 13, ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Стосовно строку з якого позивач просить призначити пенсію суд зазначає таке.

Згідно з п.1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Згідно з статтею 45 Закону № 1058, пенсія призначається з дня звернення, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788 та пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058 з 24.03.2017 (дата звернення до відповідача).

Отже, Рішення відповідача від 21.06.2017 № 38/1 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Позовні вимоги щодо зобов'язання Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 01.03.1985 року по 27.09.2004 та з 06.12.2004 по 24.04.2012 року до пільгового стажу за Списком № 2, та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 02.01.2018 року підлягають частковому задоволенню а саме з 24.03.2017 (дати звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії).

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваного рішення, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018 ідентифікаційний код 41250638) задовольнити частково.

2. Визнати дії Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області протиправним та скасувати рішення щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 від 21.06.2017 № 38/1, зобов'язавши відповідача зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.03.1985 року по 27.09.2004 роки, та з 06.12.2004 року по 24.04.2012 року в ПАТ "Миколаївський суднобудівний завод Океан".

3. Зобов'язати Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, нарахувати та виплатити починаючи з 24.03.2017 року.

4. В решті позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018 ідентифікаційний код 41250638) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя О.М. Мельник