Справа № 310/3074/18
2/310/1747/18
Іменем України
07 листопада 2018 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Дубровської Н.М.
за участю секретаря судового засідання - Гоноболіної О.І.
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Малімон А.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бердянськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» про порушення прав споживача та скасування акту донарахованого обсягу природного газу,-
07 травня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (далі ПАТ "Запоріжгаз") про порушення прав споживача та скасування акту донарахованого обсягу природного газу на суму 10117,41 грн. При цьому просив зобов'язати відповідача встановити новий газовий лічильник у житловому приміщенні та притягнути до дисциплінарної відповідальності посадових осіб винних у неналежному виконанні зобов'язань під час проведення реєстрації звернень громадян - споживачів та проведення заходів щодо їх належного інформування про їхні права та зобов'язання під час виконання дій з обслуговування газорозподільних систем та приладів обліку. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що на підставі договору постачання газу він є споживачем природного газу у житлі за адресою: АДРЕСА_1, особовий рахунок № НОМЕР_1, де встановлено лічильник С 42242904, який проходив повірку в 2015 році. Зазначає, що письмових повідомлень про необхідність чергової повірки не отримував. У 2017 р. він обмежено користувався газом, оскільки перебуваючи у відпустці відвідував інші міста України, а з вересня по грудень у власному житловому приміщенні взагалі не проживав за сімейними обставинами. У січні також від'їжджав на новорічні свята до родини в іншу місцевість, тому фактично півроку у належній йому квартирі не мешкав і тільки з 13 січня 2018 року повернувся до власного житла. 14 січня 2018 року, помітивши, що лічильник не працює (відсутній рух цифрового циферблату під час використання газу) наступного дня звернувся у абонентський відділ, до особи, що здійснювала запис звернень споживачів громадян, яка після тривалого спілкування запропонувала викликати контролера для встановлення факту позаштатної роботи лічильника, при цьому письмову заяву приймати відмовилась. Вважає, що такими діями остання, як представник ПАТ "Запоріжгаз", умисно, штучно створила ситуацію, що порушує права споживча на інформованість про усі негативні наслідки зупинки лічильника передбачені чинним законодавством.
16 січня 2018 року за вказаною вище адресою прибули працівники ПАТ «Запоріжгаз» з метою огляду приладу газового лічильника. За його особистої участі був складений Акт про порушення за № 1491, про те, що побутовий лічильник газу працює у позаштатному режимі, після чого його демонтували та направили на позачергову повірку. Під час спілкування з ОСОБА_3 він намагався вдруге надати заяву про своєчасне повідомлення за власною ініціативою про зупинку газового лічильнику, але вдруге отримав усну відмову.
22 січня 2018 року після огляду лічильника ДП «Запорізьким науково - виробничим центром стандартизації, метрології та сертифікації», була надана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) за № 4-0152-18, в якому ЗВТ визнаний непридатним. 26 січня 2018 року через завантаженість на роботі він не мав можливості бути особисто присутнім під час проведення засідання комісії оператором ГРМ з розгляду акту про порушення, тому він був розглянутий без його участі. До часу виявлення ним несправності, він своєчасно та у повному обсязі сплачував послуги, що вбачається з регулярних місячних платежів, які не відрізняються в обсягах споживання від показань минулих років з врахуванням того, що не мешкав у квартирі півроку, у вересні 2017 року ним була здійснена передплата. 30 березня 2018 року ним був отриманий лист від відповідача в особі ПАТ «Запоріжгаз», згідно якого, на підставі акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і до його вартості від 21 березня 2018 року, відповідно до вимог «Кодексу газорозподільних систем», затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30 вересня 2015 року розділ ХІ, глава 3, пункт 8 з приводу виявленого порушення - позаштатного режиму роботи лічильника газу був проведений перерахунок не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, «завданого порушенням споживача», у розмірі десяти тисяч сто сімдесят грн., сорок одна копійка з ПДВ та запропоновано терміново вжити заходи щодо погашення вартості не облікованого об'єму природного газу протягом десяти днів з дати отримання даного повідомлення та доданого рахунку на оплату. Оскільки, ніяких втручань у роботі лічильника не здійснював, своєчасно повідомив про негаразди у роботі, у формі особистого звернення до уповноваженої особи, яка мала зареєструвати звернення у відповідному журналі звернень споживачів-громадян у сервісному центрі і, як наслідок,- вже наступного дня був складений комісійний акт про порушення, а лічильник знятий на повірку. Крім наведеного наголосив на тому, що під час огляду ЗВТ представниками метрологічної служби і встановлення факту його непридатності не було встановлено несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами, тобто непридатність лічильника носить технічний (заводський) характер, а причина поломки не була виявлена.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із зазначеними вимогами.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в частині скасування акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу ПАТ «Запоріжгаз» від 21 березня 2018 року про стягнення 10117,41 грн., наголосив у судовому засіданні на тому, що відповідно до умов договору про надання послуг з газопостачання від 07 червня 2006 року, а саме п. 5.2.7., споживач зобов'язується невідкладно (протягом трьох днів) повідомляти виконавця про недоліки в роботі лічильника (вихід з ладу лічильника газу), його несправність, пошкодження лічильника, повірочного товару, цілісність пломб, тощо). Вважає, що спірні правовідносини ґрунтуються на договорі, а його дії, стосовно повідомлення про порушення у роботі лічильника здійснені на підставі його умов. Наполягав на задоволенні вимоги про зобов'язання ПАТ «Запоріжгаз» притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб винних у неналежному виконанні зобов'язань під час проведення реєстрації звернень громадян - споживачів та проведення заходів щодо їх належного інформування про їхні права та зобов'язання під час виконання дій з обслуговування газорозподільних систем та приладів обліку. В частині зобов'язання встановити новий газовий лічильник у житлі від позовних вимог відмовився, оскільки питання вирішено у добровільному порядку.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на підстави, зазначені у відзиві. Вказуючи на те, що вимоги не підлягають задоволенню, а обставини викладені у позові не відповідають фактичним обставинам та не ґрунтуються на приписах законодавства. Позовні вимоги про скасування Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості від 21.03.2018 про стягнення з ОСОБА_1 10117,42 грн. не підлягають задоволенню з огляду на таке: 16.01.2018 року працівниками Оператора ГРМ - ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об'єкті споживання Позивача, який знаходиться за адресою: 71100, АДРЕСА_2, виявлено факт позаштатного режиму роботи побутового лічильника газу, про що складено акт про порушення №1491 від 16.01.2018 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та споживачем, зауважень за фактом складення акту внесено не було (копія є у матеріалах справи). Твердження позивача стосовно подання до Оператора ГРМ заяви про роботу ЗВТ у позаштатному режимі, до моменту виявлення порушення працівниками ПАТ «Запоріжгаз», не підтверджується жодними належними доказами та відповідно не можуть братися судом до уваги. Не внесення до акту про порушення зауважень та заперечень зі сторони Позивача свідчить про визнання, як факту роботи ЗВТ у позаштатному режимі так і про відсутність будь яких заяв зі сторони позивача до моменту виявлення порушення працівниками оператора ГРМ. Більше того, не внесення до акту про порушення зауважень та заперечень, підтверджує правильність дій працівників оператора ГРМ щодо порядку виявлення та фіксації факту порушення. Того ж дня лічильник у присутності відповідача демонтовано для проведення його позачергової повірки, що відображено у протоколі №0000361 про демонтаж засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку від 16.01.2017 року (копія протоколу є у матеріалах справи). У порядку п.4 глави 11 розділу Х Кодексу газорозподільних систем після зняття лічильника в присутності споживача ЗВТ упаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером С42242904. Встановлено, що побутовий лічильник газу Позивача працював у позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалась або обліковувалась некоректно. За фактом роботи лічильника у позаштатному режимі комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №1491 від 16.01.2017 року, що відображено у протоколі №356 від 26.01.2018 року (копія додається). Приймаючи до уваги виявленні порушення, позивачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу виходячи з 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу за період 16.07.2017 року по 31.12.2017 року на суму 10117,41 грн., з урахуванням підключених газових приладів, зареєстрованих осіб та опалюваної площі. Позивачем не надано жодних фактичних доказів, які б свідчили про порушення зі сторони ПАТ «Запоріжгаз», як оператора ГРМ в частині виявлення факту роботи ЗВТ у позаштатному режимі, складення акту про порушення, процедури його розгляду. Більше того, останнім не доведено жодних порушень діючого законодавства у площині заявлених позовних вимог. Наголосив на тому, що факт донарахування об'ємів природного газу (складення акту розрахунку), направлення рахунку його оплату, на які позивач посилається в обґрунтування своїх вимог, є внутрішніми документами підприємства і не встановлюють для позивача будь-яких обов'язків, крім рекомендації сплатити вартість донарахованого об'єму та відповідно не належать до актів у розумінні ст. 16 ЦК України. Такі документи, не є обов'язковими до виконання ненормативними актами, вони лише фіксують факти, а отже, певних обов'язків на позивача вони безпосередньо не покладають, а відтак не порушують його права та інтереси. Таким чином, оскарження дій ПАТ «Запоріжгаз» лише за фактом прийняття рішення комісією щодо задоволення акту про порушення; складення розрахунку вартості донарахованих об'ємів природного газу та факт направлення рахунку до сплати не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту, тому підстав для задоволення заявлених позивачем вимог не має. Також висловив думку про те, що позовні вимоги щодо зобов'язання ПАТ «Запоріжгаз» притягнути до дисциплінарної відповідальності посадових осіб винних у неналежному виконанні зобов'язань під час проведення реєстрації звернень громадян-споживачів та проведення заходів щодо належного інформування про їхні права та зобов'язання під час виконання дій з обслуговування газорозподільних систем та приладів обліку не підлягають задоволенню з огляду на те, що вирішення питання про застосування дисциплінарного стягнення належить виключено власнику або уповноваженому органу та лише за умови вчинення працівником дисциплінарного проступку.
Вислухавши думку сторін, допитавши свідка, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно абзацу 2, 3 п.1 Глави 4 Розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
Наразі, об'єкт споживання Відповідача не забезпечений вузлом обліку газу Оператора ГРМ - ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», тому визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за даними вузла обліку газу споживача.
Згідно акту про порушення № 1491 від 16 січня 2018 року, складеного працівниками Оператора ГРМ - ПАТ «Запоріжгаз» на об'єкті споживання позивача за адресою: 71100, АДРЕСА_1, виявлено факт позаштатного режиму роботи побутового лічильника газу. (а.с.22).
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), згідно пункту 3 глави 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать зокрема пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
16 січня 2018 року, представники відповідача ПАТ "Запоріжгаз" у житловому приміщенні позивача здійснили демонтаж газового лічильника, у зв'язку з позаштатним режимом роботи ЗВТ та склали протокол № 000361 направлення засобу вимірюваної техніки на позачергову перевірку (а.с. 19).
Згідно довідки ДП «Запорізький Науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» за № 4-0152-18 від 22 січня 2018 року, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірюваної техніки (ЗВТ) не відповідає вимогам п.6.9.1.(а.с.21).
Відповідно до протоколу № 356 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення від 26 січня 2018 року, вирішено акт про порушення № 1491 від 16.01.2018 задовольнити. (а.с.36)
Пунктом 1 глави 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
При цьому, суд звертає увагу на те, що саме при виявленні порушення оператором ГРМ, складається акт про порушення, а у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про позаштатний режим роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу процедура, передбачена абзацом 2 пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу не застосовується.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Зокрема судом встановлено, що 07 червня 2006 року між ОСОБА_1 та ПАТ «Запоріжгаз» було укладено договір про надання послуг з газопостачання (а.с. 44-47).
У розділі 5.2.7 договору визначені обов'язки споживача, де п.5.2.7. обумовлені дії у разі виявлення недоліків у роботі лічильнику, а саме зазначено, що споживач зобов'язується невідкладно (протягом 3 днів) повідомляти виконавця про недоліки в роботі лічильника (вихід з ладу лічильника газу, його несправність, пошкодження лічильника , повір очного тавра, цілісності пломб, тощо).
Укладений між сторонами договір від 07 червня 2006 року є чинним і його умови в частині порядку повідомлення споживачем про недоліки в роботі лічильника виконавця не суперечать Типовому договору, що є публічним (затвердженому Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики
та комунальних послуг 30.09.2015 № 2498 та Зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1384/27829), де у п.п.2) п. 7.4 йдеться про зобов'язання споживача своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу).
Отже, ні договором від 07 червня 2006 року, ні Типовим договором не конкретизований порядок повідомлення споживачем про недоліки в роботі лічильника виконавця. Разом з тим, у відповідності до пункту 2.3. Типового договору розподілу природного газу при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.
Як, вже було зазначено, Кодексом газорозподільних систем, визначено, що споживач повинен своєчасно повідомити Оператора ГРМ про позаштатний режим роботи лічильника газу у письмовій формі.
Відповідно до ст. 6 ЦК України, сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Згідно ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Виходячи з чинних норм Цивільного кодексу України, сторони за договором мають право відступити від вимог закону, тобто врегулювати відносини інакше ніж у законодавстві.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що питання про повідомлення про недоліки в роботі лічильника врегульоване договором і у спірних правовідносинах слід виходити з того, чи було наявне повідомлення саме споживачем у будь - якій формі про позаштатний режим роботи газового лічильника, чи саме Оператором ГРМ виявлено порушення під час виконання службових обов'язків у встановленому законом порядку.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені Кодексом.
Судом встановлено, що споживач в особі позивача ОСОБА_1 не чинив опір і добровільно допустив уповноважених представників Оператора ГРМ до житлового приміщення та забезпечив доступ до ВОГ, що мало місце 16 січня 2018 року. При цьому представником відповідача не надано доказів перебування у квартирі позивача за адресою: АДРЕСА_3 за призначенням, щодо перевірки комерційного ВОГ, огляду газопроводу, зняття контрольних показників, чи інше. Разом з тим, суд приходить до висновку, що саме позивач повідомив про позаштатний режим у роботі газового лічильнику, оскільки на час і у день складання акту, він на протязі свого робочого дня був відсутній з 13-00 по 15-00 робочого часу з дозволу адміністрації КЗ Бердянський медичний коледж Запорізької обласної ради, для вирішення невідкладних особових справ, що підтверджується довідкою за вих. № 182 від 15 квітня 2018.(а.с.23). Викладене не спростовується допитаним у судовому засіданні свідком ОСОБА_4, що є співробітником позивача, яка суду показала, що в усній формі ОСОБА_1 повідомив, що потребує вирішення побутових питань, стосовно виявлених ним порушень у роботі газового лічильника і потребу перебування у відповідний час за місцем проживання для очікування працівників газової служби.
Не можна вважати обґрунтованим твердження представника відповідача, стосовно того, що оскарження дій ПАТ «Запоріжгаз» лише за фактом прийняття рішення комісією щодо задоволення акту про порушення; складення розрахунку вартості донарахованих об'ємів природного газу та факт направлення рахунку до сплати не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту у розуміння ст. 16 ЦК України, тому підстав для задоволення заявлених позивачем вимог не має.
Захист цивільних прав це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст. 16 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Оскільки положення Конституції України та Конвенції мають вищу юридичну силу (статті 8, 9 Конституції України), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб відповідно до викладеної у позові вимоги, який не суперечить закону.
У зв'язку з тим, що обраний позивачем спосіб захисту є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням. А тому у випадку порушення юридичною особою прав та інтересів, при нарахуванні плати за не облікований (донараховний) об'єм (обсяг) природного газу споживач має право оскаржити в судовому порядку та вимагати скасувати відповідний акт- розрахунок.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що вимога про скасування акту розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу ПАТ «Запоріжгаз» від 21.03.2018 про стягнення з ОСОБА_1 10117,41 грн. підлягає задоволенню.
Позовні вимоги щодо зобов'язання ПАТ «Запоріжгаз» притягнути до дисциплінарної відповідальності посадових осіб винних у неналежному виконанні зобов'язань під час проведення реєстрації звернень громадян-споживачів та проведення заходів щодо належного інформування про їхні права та зобов'язання під час виконання дій з обслуговування газорозподільних систем та приладів обліку не підлягають задоволенню з огляду на те, що вирішення питання про застосування дисциплінарного стягнення належить виключено власнику або уповноваженому органу та лише за умови вчинення працівником дисциплінарного проступку.
Статтею 147 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) передбачено, що за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана або звільнення.
Дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом (далі - роботодавець) безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці, і не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку (стаття 148 КЗпП).
Статтею 1471 КЗпП визначено, що дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.
Тобто вирішення питання застосування дисциплінарного стягнення належить виключено власнику або уповноваженому органу та лише за умови вчинення працівником дисциплінарного проступку. Дисциплінарний проступок - це невиконання або неналежне виконання працівником покладених на нього чинним законодавством про працю, колективним і трудовим договорами трудових обов'язків.
Пунктом 22 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються зокрема засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них.
Саме визначення спеціальним законом - КЗпП способу та порядку притягнення працівників до дисциплінарної відповідальності, унеможливлює застосування дисциплінарного стягнення у спосіб, який не визначений спеціальним законом, в тому числі шляхом звернення до суду з відповідними позовними вимогами.
Більше того, позовні вимоги щодо зобов'язання ПАТ «Запоріжгаз» притягнути до дисциплінарної відповідальності працівників не відповідають способу захисту цивільних прав визначених ст. 16 ЦПК України. Оскільки, притягнення чи не притягнення певної особи до дисциплінарної відповідальності працівника ПАТ «Запоріжгаз» саме по собі не може порушувати прав Позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав. Враховуючи вимоги ст.141 ЦПК України, суд стягує судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 704,80 грн. із Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» на користь держави.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, ст.ст.16 ЦК України, ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів»,
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Скасувати акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» від 21 березня 2018 року про стягнення з ОСОБА_1 10117 (Десять тисяч сто сімнадцять гривень) 41 коп.
В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (ЄДРОПУ 03345716) на користь держави судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19 листопада 2018 року.
Суддя Н. М. Дубровська