Ухвала від 17.12.2018 по справі 810/4613/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА

17 грудня 2018 року м. Київ справа № 810/4613/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Центртехмережа", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Київський обласний центр зайнятості, про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

6 вересня 2018 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Центртехмережа" (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Київський обласний центр зайнятості (далі - третя особа), про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 53515 грн. 73 коп.

17 грудня 2018 р. ухвалою Київського окружного адміністративного суду цей адміністративний позов залишено без розгляду через пропуск Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів строку звернення до суду. Отже, унаслідок несвоєчасного звернення Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до суду адміністративно-господарські санкції та пеня не стягнуто.

Під час розгляду справи судом виявлено порушення закону в діяльності окремих посадових осіб Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та Фонду соціального захисту інвалідів, у зв'язку з чим одночасно з винесенням ухвали у справі суд вирішив постановити окрему ухвалу.

Так, судом установлено, що вказаним підприємством 27 лютого 2018 р. до відділення Фонду надано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 р. форми № 10-ПІ.

6 вересня 2018 р. до суду з позовною заявою звернулося Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій просить стягнути адміністративно-господарські санкції у розмірі 53515 грн. 73 коп., а саме: сума адміністративного-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 49 368 грн. 75 коп. та пені за період з 16 квітня по 3 вересня 2018 р. (140 днів) в сумі 4 146 грн. 98 коп.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21 березня 1991 р. № 875-XII адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Суд зазначає, що саме з 16 квітня 2018 року у Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів виникло право на стягнення несплачених підприємством самостійно санкцій та пені у судовому порядку.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно з вимогами п. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.

З огляду на це, тримісячний строк звернення позивача до суду закінчився 16 липня 2018 р. Проте, з 16 квітня 2018 р. по 16 липня 2018 р. Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів не вчинялося будь-яких дій щодо стягнення санкцій та пені шляхом звернення до суду з позовом. У подальшому 6 вересня 2018 р. вказане відділення Фонду звернулося до суду з цим адміністративний позовом, проте з порушенням вимог п. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України. При цьому до позовної заяви не було надано клопотання про поновлення строку для звернення до суду.

Суд зазначає, що Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є суб'єктом владних повноважень на якого покладено виконання делегованих повноважень для здійснення покладених на нього функцій. Саме наявність у цього відділення Фонду статусу суб'єкта владних повноважень і обумовлює його право на звернення саме до адміністративно суду у порядку адміністративного судочинства з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені. При зверненні до суду з цим позовом в.о. директора вказаного відділення Фонду Матищук Н.П. не заперечував належність позивача до суб'єктів владних повноважень.

Судом установлено, що упродовж тривалого часу - з 16 квітня 2018 р. до 6 вересня 2018 р., тобто майже 5 місяців відповідними працівниками Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів посадові обов'язки по здійсненню контролю за станом сплати підприємствами адміністративно-господарських санкцій виконувалися неналежним чином, унаслідок чого ними не забезпечено своєчасного стягнення заборгованості цих санкцій та пені і своєчасного звернення до суду з адміністративним позовом.

Це залишилося поза увагою та без відповідного реагування керівництва Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, яке глибоко в питання організації роботи не вникало, не пред'являло необхідної вимогливості до підлеглих, дієвих заходів до підвищення ефективності діяльності не вживало.

Наведене свідчить, що керівництво Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не скерувало підпорядкованих працівників на посилення роботи на пріоритетних напрямках, зокрема по контролю за своєчасністю сплати адміністративно-господарських санкцій та пені та вжиттям заходів щодо їх стягнення з боржників у встановленому порядку, своєчасністю звернення до суду для стягнення цих коштів, належним чином не опікувалися підвищенням ефективності діяльності відділення та наповненням коштами Фонду соціального захисту інвалідів.

Унаслідок бездіяльності працівників Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів мають місце непоодинокі випадки звернення до суду для стягнення адміністративно-господарських санкцій з пропуском встановленого КАС України строку, що обумовлює залишення таких позовів без розгляду.

У спрямованій до суду заяві про відвід судді представник Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Воронов Є.Є. зазначив, що саме дотримання судом вказаних вимог ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України ігнорує права осіб з інвалідністю, а не бездіяльність працівників фонду.

При цьому упродовж усього вищевказаного періоду часу Фонд соціального захисту інвалідів неналежним чином спрямовував, координував та контролював роботу Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, тому також своєчасно не виявив та не звернув увагу на вказану бездіяльність керівництва та працівників цього територіального відділення, що перешкоджало виявленню та усуненню таких порушень закону і сприяло їх подальшому поширенню.

Отже, розглядом цієї адміністративної справи в суді встановлено низку серйозних недоліків в діяльності як Фонду соціального захисту інвалідів, так і Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв'язку з наведеним Фонду соціального захисту інвалідів необхідно вжити не тільки відповідних заходів реагування щодо конкретних винних осіб, але й інших заходів з метою недопущення подібних порушень у подальшій діяльності.

Крім того, суд зазначає, що однією з умов, які сприяли вчиненню цих порушень у вказаному відділенні Фонду, було неналежне знання чинного законодавства.

Відповідно до вимог ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Керуючись статтями 243, 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Окрему ухвалу направити до Міністерства соціальної політики України.

2. Зобов'язати Міністерство соціальної політики України вжити відповідних заходів з метою недопущення подібних порушень у подальшій діяльності Фонду соціального захисту інвалідів і Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та у встановленому порядку вирішити питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб.

3. Повідомити Київський окружний адміністративний суд про вжиті заходи не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

4. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення, а в разі постановляння ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Журавель В.О.