Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
11 грудня 2018 р. № 2040/7553/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.,
за участі:
представника позивача Казюта Д.С.,
представника відповідача Перепелиці Г.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" в особі філії Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" до Головного управління Держпраці в Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень, -
Публічне акціонерне товариство "Національна суспільна телерадіокомпанія України" в особі філії Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці в Харківській області, в якому, з підстав протиправності рішень, просило суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу посадовими особами № ХК 0908/303/АВ/П/ТД-ФС від 27 серпня 2018 року, винесену заступником начальника Головного управління Держпраці у Харківській області Петренко Оленою Миколаївною, про накладання на філію публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" штрафу у розмірі 223 380,00 грн.;
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу посадовими особами № ХК 0908/303/АВ/П/МГ-ФС від 27 серпня 2018 року, винесену заступником начальника Головного управління Держпраці у Харківській області Петренко Оленою Миколаївною, про накладання на філію публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" штрафу у розмірі 260610,00 грн.;
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу посадовими особами № ХК 0908/303/АВ/П/ІП-ФС від 27 серпня 2018 року, винесену заступником начальника Головного управління Держпраці у Харківській області Петренко Оленою Миколаївною, про накладання на філію публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" штрафу у розмірі 3723,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог підприємство зазначило, що оскаржувані постанови суб'єкта владних повноважень, на думку позивача, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідач, Головне управління Держпраці у Харківській області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що Головним управлінням Держпраці у Харківській області винесено наказ про проведення заходу державного контролю № 01.01-07/906 від 10.07.2018 року філії Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція".
На підставі направлення № 01.01-94/02.04/1794 від 10.07.2018 року головному державному інспектору Головного управління Держпраці у Харківській області доручено проведення заходу державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування /невиїзного інспектування об'єкту відвідування на предмет додержання вимог законодавства про працю філії Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція".
За результатами перевірки Головним управлінням Держпраці в Харківській області було складено акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю № ХК0908/303/АВ від 24.07.2018 року.
При проведенні інспекційного відвідування було виявлено порушення вимог Кодексу законів про працю України та Закону України "Про оплату праці".
Постановами Головного управління Держпраці в Харківській області від 27.08.2018 року №ХК0908/303/АВ/П/ТД-ФС, №ХК 0908/303/АВ/П/МГ-ФС, №ХК0908/303/АВ/П/ІП-ФС накладено штрафні санкції на філію публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція".
Позивач, вважаючи вищевказані постанови протиправними, звернувся з даним позовом до суду.
Постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 26.04.2017 затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю.
Відповідно до п.2 вказаного Порядку державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів; виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин).
Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 року визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю)
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Згідно пункту 9 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Тобто, фінансові санкції застосовуються лише у разі невиконання приписів контролюючих організацій.
Згідно ч. 11 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Як зазначено в оскаржуваних постановах Головного управління Держпраці в Харківській області від 27.08.2018 року №ХК0908/303/АВ/П/ТД-ФС, №ХК 0908/303/АВ/П/МГ-ФС, №ХК0908/303/АВ/П/ІП-ФС штрафні санкції до філії Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" застосовано на підставі ст.265 КЗпП України.
Судом встановлено, що відповідальність згідно зі ст. 265 КЗпП України, наступає виключно для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Статтею 80 Цивільного Кодексу України (надалі за текстом ЦК України) визначено поняття юридичної особи.
Згідно з п. 1 ст. 80 ЦК України передбачено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 81 ЦК України визначено види юридичних осіб, а саме:
1. Юридична особа може бути створена шляхом об'єднання осіб та (або) майна.
2. Юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту в порядку, визначеному законом. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
3. Цим Кодексом встановлюються порядок створення, організаційно-правові форми, правовий статус юридичних осіб приватного права. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
4. Юридична особа може бути створена шляхом примусового поділу (виділу) у випадках, встановлених законом.
Статтею 95 ЦК України визначено поняття філії та представництва:
1. Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
2. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
3. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
4. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.
5. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Судом встановлено, що філія Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" не є самостійною юридичною особою, а є відокремленим підрозділом юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України".
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що у Головного управління Держпраці у Харківській області були відсутні правові підстави для складання постанов про накладення штрафу стосовно філії публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція".
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ХК 0908/303/АВ/П/ТД-ФС від 27 серпня 2018 року, № ХК 0908/303/АВ/П/МГ-ФС від 27 серпня 2018 року, № ХК 0908/303/АВ/П/ІП-ФС від 27 серпня 2018 року про накладання на філію публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятих ним рішень, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" (04119, м.Київ, вул.Мельникова, 42) в особі філії Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 5 під'їзд, Харків, 61506) до Головного управління Держпраці в Харківській області (61002, м.Харків, вул. Алчевських, 40) про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ХК 0908/303/АВ/П/ТД-ФС від 27 серпня 2018 року, винесену заступником начальника Головного управління Держпраці у Харківській області Петренко Оленою Миколаївною, про накладання на філію публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" штрафу у розмірі 223380,00 грн.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ХК 0908/303/АВ/П/МГ-ФС від 27 серпня 2018 року, винесену заступником начальника Головного управління Держпраці у Харківській області Петренко Оленою Миколаївною, про накладання на філію публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" штрафу у розмірі 260610,00 грн.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ХК 0908/303/АВ/П/ІП-ФС від 27 серпня 2018 року, винесену заступником начальника Головного управління Держпраці у Харківській області Петренко Оленою Миколаївною, про накладання на філію публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Харківська регіональна дирекція" штрафу у розмірі 3723,00 грн.
Стягнути з Головного управління Держпраці в Харківській області (код ЄДРПОУ 39779919, 61002, м.Харків, вул. Алчевських, 40) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" (код ЄДРПОУ 23152907, 04119, м.Київ, вул.Мельникова, 42) сплачений судовий збір в сумі 7315 (сім тисяч триста п'ятнадцять) грн. 69 коп.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 17.12.2018 року.