17 грудня 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3399/18
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді - Д'якова В.І.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Бахмацьке ОУ ПФ України, відповідач), в якому просить зобов'язати зробити нове обчислення пенсії з урахуванням всього страхового стажу з 01.12.2017.
Свої вимоги мотивує тим, що показаннями свідків від 29.11.2017 та рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.03.2018 підтверджено початок роботи позивача в будівельному кооперативі «Темп» та у Пенсійного Фонду були всі підстави зараховувати весь страховий стаж для перерахунку пенсії. Оскільки позивач 30.11.2017 звернувся до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області з проханням зарахувати стаж роботи в кооперативі з 01.09.1990 по 25.05.2001 до страхового стажу та здійснити перерахунок пенсії, то відповідно до ч. 4.ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії повинен був проведений позивачу з 01.12.2017.
Ухвалою суду від 22.10.2018 провадження у справі відкрито, слухання справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Судом надано відповідачу п'ятнадцятиденний термін з дня вручення ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк Бахмацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області подано до суду відзив на позовну заяву, якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю за підстав, викладених у відзиві.
Розгляд справи здійснювався в порядку, передбаченому статтею 262 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бахмацькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Чернігівської області з 13.05.2017.
Позивач має страховий стаж в розмірі 43 р. 9 м. 22 дн., що підтверджується повідомленням відповідача про перерахунок пенсії.
При поданні необхідних матеріалів відповідачем не зарахували позивачу стаж роботи в будівельному кооперативі «Темп» з 01.09.1990 по 25.05.2001.
Свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 29.11.2017 підтвердили роботу позивача в кооперативі «Темп» , починаючи з 01.09.1990.
Інші періоди роботи в будівельному кооперативі «Темп» підтверджені у трудовій книжці.
30.11.2017 позивач звернувся до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України з проханням зарахувати стаж роботи в будівельному кооперативі «Темп» з 01.09.1990 по 25.05.2001 до страхового стажу і здійснити перерахунок пенсії.
Листом від 14.12.2017 відповідачем було повідомлено позивачу, що на підставі протоколу опиту свідків від 29.11.2017 йому зараховано період роботи в кооперативі тільки з 01.09.1990 по 12.05.1992.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.03.2018 по справі № 825/2385/17, залишеним без змін Київським апеляційним адміністративним судом від 21.06.2018, задоволено повністю адміністративний позов позивача до Бахмацького ОУ ПФУ.
Визнано протиправною відмову Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у зарахуванні в страховий стаж ОСОБА_1 для обчислення пенсії період роботи в кооперативі "Темп" згідно даних трудової книжки з 01.09.1990 по 25.05.2001. Зобов'язано Бахмацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України включити в страховий стаж ОСОБА_1 для обчислення пенсії період роботи в кооперативі "Темп" згідно даних трудової книжки з 01.09.1990 по 25.05.2001.
27.06.2018 позивач звернувся до Бахмацького ОУ ПФУ з відповідною заявою про включення в страховий стаж вказаний період роботи, а також здійснити нове обчислення пенсії.
Листом 11.08.2018 вих. № 2067/09 відповідачем повідомлено, що управлінням проведено перерахунок пенсії та дня набрання судового рішення законної сили.
З врахуванням того, що після перерахунку пенсії додалося 10 років страхового стажу, але розмір пенсії не збільшився позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 - VІ особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має страховий стаж в розмірі 43 р. 9 м. 22 дн., що підтверджується повідомленням відповідача про перерахунок пенсії (а.с. 17).
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 4 вказаної статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до вимог ст. ст. 65-66, 98-99 Закону України «Про пенсійне забезпечення» середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2000 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2000 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2000 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку. До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64-67 цього Закону.
Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч. 1 ст. 48 КЗпП України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
При розгляді справи № 825/2385/18 Чернігівським окружним адміністративним судом позивачем доведено те, що протягом періоду з 01.09.1990 по 25.05.2001 він працював в кооперативі "Темп" і зазначений період в повному обсязі повинен бути включений до цього страхового стажу для обчислення пенсії.
Рішення по вказані справі набрало законної, а отже вказані обставини в силу статті 78 КАС України доказуванню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що наявні в матеріалах справи документи в повній мірі підтверджують факт наявності страхового стажу для проведення перерахунку пенсії позивачу, то відповідачем має бути зроблений перерахунок пенсії позивачу з урахуванням усього його страхового стажу.
Разом з тим, відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Завдання судочинства досягаються шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Ці вимоги закріплюють у національному законодавстві положення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, відповідно до якої кожному гарантується право на справедливий судовий розгляд. Кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Одночасно, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Аналогічна правова позиція у спорі, що розглядається, викладена в постановах Верховного Суду України від 16.09.2015 по справі № 21-1465а15 та від 20.02.2016 по справі № 804/14800/14, яка в силу вимог ч. 2 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для врахування судом при виборі та застосуванні правової норми.
Відповідно до повноважень суду при вирішенні справ, передбачених частиною другою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суду слід приймати рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
А тому, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги шляхом визнання бездіяльність Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не проведення ОСОБА_1 нового обчислення пенсії з урахуванням всього страхового стажу з 01.12.2017 та зобов'язання Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України зробити нове обчислення пенсії позивача з урахуванням всього страхового стажу, який є підтвердженим з 01.12.2017.
Щодо моменту з якого необхідно перерахувати пенсію позивачу, суд зазначає таке.
Оскільки позивач 30.11.2017 звернувся до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області з проханням зарахувати стаж роботи в кооперативі з 01.09.1990 по 25.05.2001 до страхового стажу та здійснити перерахунок пенсії, то відповідно до частини 4 статті 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії повинен був проведений позивачу з 01.12.2017.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги позивача мають бути задоволені повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання до суду адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією (а.с.4).
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 2-А, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область, 16500, код ЄДРПОУ 40378227) щодо не проведення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) нового обчислення пенсії з урахуванням всього страхового стажу з 01.12.2017.
Зобов'язати Бахмацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 2-А, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область, 16500, код ЄДРПОУ 40378227) зробити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) нове обчислення пенсії з урахуванням всього страхового стажу з 01.12.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 2-А, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область, 16500, код ЄДРПОУ 40378227) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 17 грудня 2018 року.
Суддя В.І. Д'яков