13 грудня 2018 року справа № 2340/4384/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати неправомірними дії щодо неврахування до стажу періодів роботи з 07.11.2003 по 12.07.2011, що дає право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ та відмови у призначенні пенсії по інвалідності;
- зобов'язати відповідача зарахувати період роботи з 07.11.2003 по 12.07.2011 до стажу, що дає право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ та призначити пенсію по інвалідності у розмірі 60% від середньомісячного заробітку з урахуванням довідки прокуратури Черкаської області №18-188 вих. 18 від 16.08.2018 та провести відповідний перерахунок та виплату пенсії з дня подання заяви про призначення (переведення на інший вид) пенсії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що звернувся до Маньківського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення йому пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру". Листами відповідача №62824/03-14 від 05.10.2018 та №66428/03-14 від 19.10.2018 позивачу відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з відсутністю 10-річного стажу роботи прокурором в органах прокуратури, оскільки до вказаного стажу не включено періоди роботи на посадах помічника прокурора та слідчого прокуратури. Позивач вказує, що відповідач помилково застосував норми статті 86 Закону України «Про прокуратуру», яка чітко визначає, що до стажу роботи в органах прокуратури, що дає право на призначення пенсії по інвалідності, включається період роботи на посаді помічника прокурора та слідчого прокуратури, тому вважає відмову у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до вказаного Закону протиправною.
22 листопада 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» право на призначення пенсії по інвалідності мають прокурори за наявності стажу не менше 10 років саме на посадах прокурора. Згідно записів трудової книжки позивача стаж його роботи на посадах прокурора становить 7 років 1 місяць 7 днів. У зв'язку з відсутністю десятирічного стажу роботи на посадах прокурора відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
28 листопада 2018 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що згідно з ч. 6 ст. 86 Закону №1697-VII до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах помічників прокурорів; слідчими. Саме ці періоди роботи позивача в органах прокуратури з 07.11.2003 по 12.07.2011 відповідач не враховує для визначення права на призначення пенсії по інвалідності. Під словосполученням «вислуга років» мається на увазі саме спеціальний стаж роботи в органах прокуратури.
Відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.
Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, які містяться у справі, суд встановив наступне.
З трудової книжки позивача АА №419968 вбачається, що з 07 листопада 2003 року і понині він працює в органах прокуратури Черкаської області, зокрема:
- з 07.11.2003 по 08.07.2004 - помічник прокурора Маньківського району Черкаської області;
- з 09.07.2004 по 12.07.2011 - слідчий прокуратури Маньківського району Черкаської області;
- з 13.07.2011 по 25.07.2012 - прокурор відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури Черкаської області;
- з 26.07.2012 по 15.08.2012 - прокурор прокуратури Маньківського району Черкаської області;
- з 16.08.2012 по 19.07.2015 - старший прокурор прокуратури Маньківського району Черкаської області;
- з 20.07.2015 по 14.12.2015 - прокурор прокуратури Маньківського району Черкаської області;
- з 15.12.2015 по 09.08.2016 - прокурор Уманської місцевої прокуратури тимчасово, на період відпуски по догляду за дитиною основного працівника;
- з 10.08.2016 і до теперішнього часу - прокурор Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури Черкаської області.
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААА №881547 від 10.04.2018 позивачу встановлено ІІ група інвалідності за загальним захворюванням, безтерміново.
З 10 квітня 2018 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та одержує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з відзиву на позовну заяву, наданого відповідачем, 20 серпня 2018 року позивач звернувся до Маньківського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про прокуратуру» та надав довідку прокуратури Черкаської області від 16.08.2018 №18-188 вих. 18, згідно з якою сума заробітної плати для нарахування пенсії становила 28213 грн. 94 коп.
Згідно з рішенням Головного управління ПФУ в Черкаській області (Маньківський відділ обслуговування громадян) №971160127492 від 20.082018 позивачу на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була призначена пенсія по інвалідності 2 групи з 20.08.2018.
Листом Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 05.10.2018 №62824/03-14 позивача повідомлено, що у зв'язку з відсутністю 10-річного стажу роботи прокурором в органах прокуратури йому відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру»; за даними трудової книжки стаж роботи в органах прокуратури на посадах прокурорів складає 7 років 1 місяць 7 днів.
Листом Маньківського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 24.10.2018 №67015/02-17 позивача повідомлено, що за даними його трудової книжки стаж роботи в органах прокуратури на посадах прокурорів складає 7 років 1 місяць 7 днів. Враховано період з 13.07.2011 по 19.08.2018 і не враховано період з 07.11.2003 по 12.07.2011. У зв'язку з відсутністю 10-річного стажу роботи прокурором в органах прокуратури було відмовлено в переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Не погоджуючись з відмовою відповідача у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру», позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить з наступного.
Закон України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VII) визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.
Відповідно до п.п. 13, 19 ч. 1 ст. 15 Закону №1697-VII прокурором органу прокуратури є: прокурор регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); прокурор місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої).
Статтею 86 Закону №1697-VII врегульовано питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
Так, згідно ч. 9 ст. 86 Закону №1697-VII прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Згідно з ч. 6 ст. 86 Закону №1697-VII до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями.
Судом встановлено, що позивач з 07.11.2003 по 13.07.2011 працював на посадах помічника прокурора, слідчого прокуратури Маньківського району Черкаської області, а з 13.07.2011 - на посадах прокурора регіональної прокуратури, а саме: прокуратури Черкаської області, прокурором місцевої прокуратури, а саме: прокурор прокуратури Маньківського району Черкаської області, Уманської місцевої прокуратури, Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури.
Таким чином, час роботи позивача в органах прокуратури за період з 07.11.2003 по 20.08.2018 становить 14 років 9 місяців 13 днів і підлягає зарахуванню до стажу за вислугу років, передбаченого ч. 6 ст. 86 Закону №1697-VII. Оскільки вислуга років позивача в органах прокуратури становить більше 10 років, він має право на призначення пенсії по інвалідності на підставі ч. 9 ст. 86 Закону №1697-VII.
Згідно з ч. 11 ст. 86 Закону №1697-VII прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.
Як вбачається з відзиву на позовну заяву, позивач звернувся за призначенням пенсії по інвалідності на підставі Закону №1697-VII, відтак, відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії по інвалідності відповідно до вказаного Закону є протиправною.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо неврахування часу роботи з 07.11.2003 по 12.07.2011 до вислуги років позивача в органах прокуратури, що дає право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру", та відмови у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до вказаного Закону з 20.08.2018.
Посилання відповідача на те, що до стажу роботи в органах прокуратури зараховується період роботи лише на посадах прокурорів органів прокуратури, спростовується вищенаведеним, тому є необгрунтованим.
Згідно з ч. 2 ст. 86 Закону №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно з ч. 3 ст. 86 Закону N 1697-VII розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років (ч. 4 ст. 86 Закону N 1697-VII).
Позивачем для призначення пенсії по інвалідності була надана довідка про заробітну плату для нарахування пенсії від 16.08.2018 №18-188 вих. 18, видана прокуратурою Черкаської області, згідно з якою сума заробітної плати для нарахування пенсії склала 28213 грн. 94 коп., яка видана відповідно до вимог ч.ч. 2,3 ст. 86 Закону N 1697-VII. Відтак, пенсія по інвалідності повинна бути призначена позивачу із середньої заробітної плати для нарахування пенсії у сумі 28213,94 грн.
Суд зазначає, що позивач звертався із заявою про призначення пенсії по інвалідності на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», натомість йому була призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, позивач має право на призначення пенсії по інвалідності на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з 20.08.2018, а не перерахунок раніше призначеної пенсії.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що належить задовольнити.
Щодо способу захисту порушеного права суд зазначає, що позивачу на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була призначена пенсія по інвалідності 11 групи з 20.08.2018 на підставі рішення Головного управління ПФУ в Черкаській області (Маньківський відділ обслуговування громадян) №971160127492 від 20.08.2018. Зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію по інвалідності на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з 20.08.2018 за наявності вказаного рішення призведе до одночасного призначення пенсії по інвалідності як за Законом України «Про прокуратуру», так і за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відтак, для належного захисту порушеного права позивача рішення Головного управління ПФУ в Черкаській області (Маньківський відділ обслуговування громадян) №971160127492 від 20.08.2018 підлягає скасуванню.
Суд не здійснює розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, так як позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід 11 групи і судовий збір за подання позову до суду не сплатив.
Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) щодо відмови у зарахуванні до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ, часу роботи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20101, РНОКПП НОМЕР_1) на посадах помічника прокурора та слідчого прокуратури Маньківського району Черкаської області з 07 листопада 2003 року по 12 липня 2011 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) зарахувати час роботи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20101, РНОКПП НОМЕР_1) на посадах помічника прокурора та слідчого прокуратури Маньківського району Черкаської області з 07 листопада 2003 року по 12 липня 2011 року до вислуги років, що дає право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20101, РНОКПП НОМЕР_1) у призначенні пенсії по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ з 20 серпня 2018 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Черкаській області (Маньківський відділ обслуговування громадян) №971160127492 від 20.08.2018 про призначення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20101, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.03.2003 №1058-1V.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20101, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ у розмірі 60% від середньомісячного заробітку відповідно до довідки прокуратури Черкаської області №18-188 вих. 18 від 16.08.2018 з 20 серпня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20101, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ з 20 серпня 2018 року з врахуванням фактично виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Руденко