Справа № 308/11186/18
3/308/4639/18
05 грудня 2018 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., з участю представника Закарпатської митниці ДФС України Селеша О.Я., розглянувши адміністративні матеріали про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця АДРЕСА_1, тимчасово не працюючого, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, за ч. 1 ст. 483 МК України,-
До Ужгородського міськрайонного суду надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця АДРЕСА_1, тимчасово не працюючого, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, за ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно протоколу про порушення митних правил №3259/30500/18 від 02.08.2018 року, 02,08.2018 року о 08 год. 42 хв. в зону митного контролю митного поста «Неветленфолу» Закарпатської митниці ДФС, на ділянку. "В'їзд в Україну" заїхав легковий автомобіль марки «MAZDA 3», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_4, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 під керуванням водія громадянина України ОСОБА_2.
Формою проходження митного контролю громадяни ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по смузі руху «зелений коридор». До митного оформлення громадянин ОСОБА_2, як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу, надав документи, що підтверджують його право користування на автомобіль марки «MAZDA 3», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_4, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 від 03.09.2015 року, де власником автомобіля являється ОСОБА_3 та довіреність на право користування та розпоряджатися вищевказаним автомобілем завірене нотаріусом Горляк Христиною Вікторівною № НАК 0004 9 від 03.07.2018 року.
Оглянувши документи, та виявивши, що в довіреності на право користування та розпоряджатися вищевказаним автомобілем завірене нотаріусом Горляк Христиною Вікторівною № НАК 000419 від 03.07.2018 року останні 5 цифр VIN коду затерті, транспортний засіб з метою з'ясування всіх обставин було виведено з «зеленого коридору» в «червоний коридор».
При проведенні митного контролю автомобіля «Mazda», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_4, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, було звірено номер кузова автомобіля з представленими документами, та було встановлено, що на вказаному автомобілі нанесено ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3, тобто ідентифікаційний номер кузова не відповідає представленим документам.
Під час перевірки документів, на підставі інформації центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи Держмитслужби та АСМО Інспектор - 2006, було встановлено, що даний легковий автомобіль «MAZDA З» реєстраційний номерний знак України НОМЕР_4 17.07.2018 року виїхав з митної території України під керуванням гр. ОСОБА_2 з ідентифікаційним номером кузова НОМЕР_3.
Крім того, згідно інформації центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи Держмитслужби та АСМО Інспектор - 2006, аналогічний автомобіль «MAZDA 3», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_6, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 08.10.2015 року о 13 год. 27 хв. було ввезено на митну територію України через митний пост «Угринів» Львівської митниці ДФС громадянином Holyszko Piotr.
В письмовому поясненні громадянин України ОСОБА_2 вказав, що автомобіль придбав через мережу Інтернет близько місяця тому у незнаної йому людини на ім'я Валерій, прізвища якого йому невідоме, за 2500 доларів США. Автомобіль та документи до нього йому привіз Валерій у Львів. Про те, що останні 5 цифр VIN коду в довіреності затерті пояснив так, що Валерій привіз йому таке доручення і він носив його в кишені. Іншого свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу з номерним знаком України НОМЕР_4 він не має.
Вартість автомобіля зі слів гр. ОСОБА_2 становить 2500 доларів США, що згідно курсу НБУ станом на 02.08.2018 року (1 долар США - 26,96213) становить 67405 грн.
Таким чином враховуючи всі обставини, громадянин України ОСОБА_2 перемістив через митний кордон України автомобіль марки «MAZDA 3», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_4, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 шляхом подання митному органу, як підставу для його переміщення документів, що містять неправдиві дані, а саме, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 від 03.09.2015 року.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
На підставі вищенаведеного, 02.08.2018 року державним інспектором-відділу № 3 митного поста «Неветленфолу» Закарпатської митниці ДФС Дьомін І.В., відносно гр. України ОСОБА_2 було складено протокол про порушення митних правил № 3529/30500/18 за ознаками ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
ОСОБА_2 у судове засідання для розгляду матеріалів про порушення митних правил повторно не з'явився, повідомлявся належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
У судовому засіданні, представник громадянина України ОСОБА_2 - адвокат ОСОБА_7 клопотав про направлення матеріалів справи про порушення митних правил та додані до нього документи за ч. 1 ст. 483 МК України до Виноградівського ВП Берегівського ВП Головного Управління Національної поліції в Закарпатській області, як такі, що мають ознаки складу кримінального правопорушення передбаченого ст. 358 КК України.
Представник Закарпатської митниці ДФС України в судовому засіданні просив притягнути гр. України ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 МК України згідно до діючого законодавства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників судового засідання, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ч.1ст.483 МК України, відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до ст. 487 МК України визначено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі, й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п. 2), а в разі неправильного складання такого протоколу - повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.
Відповідно до виписаних у ст.ст.488,490,494-495МК України положень, протокол про порушення митних правил - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою, про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого МК України, і є найважливішим джерелом доказів у справах про порушення митних правил.
Так, згідно дост.245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом та інше.
Стаття 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інше.
Згідност.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до абз.1 п.5Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
Згідно абз.2, 4 п.6 вказаної Постанови документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються не відповідають дійсності, а підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються.
Відповідно до ст.327 Митного кодексу України у разі потреби для участі у здійсненні митного контролю можуть залучатися спеціалісти та експерти.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.08.2018 року о 08 год. 42 хв. в зону митного контролю митного поста «Неветленфолу» Закарпатської митниці ДФС, на ділянку. "В'їзд в Україну" заїхав легковий автомобіль марки «MAZDA 3», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_4, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 під керуванням водія громадянина України ОСОБА_2.
Формою проходження митного контролю громадяни ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по смузі руху «зелений коридор». До митного оформлення громадянин ОСОБА_2, як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу, надав документи, що підтверджують його право користування на автомобіль марки «MAZDA 3», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_4, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 від 03.09.2015 року, де власником автомобіля являється ОСОБА_3 та довіреність на право користування та розпоряджатися вищевказаним автомобілем завірене нотаріусом Горляк Христиною Вікторівною № НАК 000419 від 03.07.2018 року.
При проведенні митного контролю автомобіля «Mazda», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_4, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, було звірено номер кузова автомобіля з представленими документами, та було встановлено, що на вказаному автомобілі нанесено ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3, тобто ідентифікаційний номер кузова не відповідає представленим документам.
Вказане свідчить про те, що ОСОБА_2, як підставу для переміщення транспортного засобу через митний кордон України подав підроблений документ.
Відповідно до ст.358 КК України діяння поєднані з підробленням офіційного документа, який надає права та звільняє від обовязків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою, або збут такого документа; з використанням завідомо підроблених документів, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, тягнуть кримінальну відповідальність передбачену, відповідно ч.ч.1; 4; 3 цієї норми права.
В матеріалах справи наявне повідомлення Закарпатської митниці ДФС за №132 від 02.08.2018 року про протиправне діяння, що містять ознаки злочину передбаченого ст.358 КК України, яке направлялось до Виноградівського відділу поліції Головного управління національної поліції в Закарпатській області для прийняття рішення в порядку ст.214 КПК України.
Згідно копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, яке було подане до суду адвокатом ОСОБА_7, Виноградівський ВП Берегівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області на підставі вказаного повідомлення здійснюється досудове розслідування за попередньою правовою кваліфікацією ч. 4 ст. 358 КК України, відомості про яке було внесено до ЄРДР 03.08.2018 року за №12018070080000808.
Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки злочину, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Зважаючи на викладене, приймаючи до уваги, що з матеріалів справи прослідковується наявність в діях невстановлених осіб ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст.358 КК України, суд та позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення, до оцінки діянь, що є предметом дослідження, у порядку передбаченому кримінальним процесуальним Законом, враховуючи, що Виноградівським ВП Берегівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській здійснюється досудове розслідування за ознаками злочину передбаченого ч.4 ст.358 КК України, під час досудового розслідування підлягає встановленню винна у вчиненні злочину особа, з'ясуванню розмір шкоди завданої злочинними діями, а також вжиттю заходи до її відшкодування. У подальшому при прийнятті рішення органу досудового розслідування необхідно врахувати й положення ст. 62 Конституції України про те, що особа не може бути двічі притягнута до одного й того ж виду юридичної відповідальності за одне й те ж правопорушення.
Оскільки, відомості, що містяться в матеріалах справи про порушення митних правил дають суду прийти до висновку, що діяння особи, містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.358 КК України, то суд приходить до висновку про направлення матеріалів справи до Виноградівського ВП Берегівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області.
Відповідно до ч. 3 ст. 467 МК України у разі закриття кримінального провадження, але за наявності у діях правопорушника ознак порушення митних правил, адміністративні стягнення за порушення митних правил можуть бути накладені не пізніше ніж через три місяці із дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження, але не пізніше ніж через два роки із дня вчинення правопорушення.
З урахуванням наведеного, матеріали адміністративної справи підлягають направленню до Виноградівського ВП Берегівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області для проведення досудового розслідування.
Керуючись ст.253, 256,278, 294 КУпАП, ст.ст.467, 487,494, 529 МК України, -
Матеріали справи про порушення митних правил відносно громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця АДРЕСА_1, тимчасово не працюючого, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, за ч.1ст.483 МК України та додані до нього документи направити до Виноградівського ВП Берегівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, як такі, що мають ознаки складу кримінального правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її проголошення
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош