Ухвала від 14.12.2018 по справі 240/5766/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

14 грудня 2018 року м. Житомир справа № 240/5766/18

категорія 6.3

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черноліхов С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про скасування державної реєстрації земельної ділянки,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом та просить скасувати державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі за кадастровим номером НОМЕР_1

Пунктом 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Дослідивши матеріали позовної заяви суд дійшов висновку, що у відкритті провадження слід відмовити з наступних підстав.

Звертаючись до суду з позовом, позивач в обгрунтування свої вимог зазначив, що реєстрація відповідачем земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 за громадянами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 порушує його права та інтереси як суміжного землевласника, оскільки своїми межами накладається на земельну ділянку, яка знаходиться у його приватній власності. Також вказує, що йому потрібно погодити межі своєї земельної ділянки з межами земельних ділянок громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Крім того, мотивує неправомірність реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 невідповідністю технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на оспорювану земельну ділянку внаслідок порушення виконавцем робіт з виготовлення технічної документації із землеустрою та встановлення і погодження меж земельної ділянки в частині повідомлення позивача як власника суміжної земельної ділянки про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі.

Таким чином, як випливає із змісту позову, виникнення спірних правовідносин обумовлене відсутністю погодження меж суміжних земельних ділянок між позивачем та землевласниками ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що в свою чергу, призвело до реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 площею, яка накладається на площу земельної ділянки ОСОБА_1

Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

За приписами п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі й обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, тоді як визначальним принципом цивільного судочинства є змагальність сторін.

Основною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 серпня 2018 року в справі № 583/2715/16-ц.

Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки спірні правовідносини щодо суміжного землекористування лежать в площині приватноправових і їх вирішення є передумовою розгляду питання правомірності вчинення реєстраційних дій відповідачем.

Згідно п.1 ч.1 ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З урахуванням викладеного, у відкритті провадження у цій адміністративній справі необхідно відмовити.

Керуючись статтями 170, 171, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.В. Черноліхов