Рішення від 17.12.2018 по справі 560/3498/18

Справа № 560/3498/18

РІШЕННЯ

іменем України

17 грудня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Каменяр" про припинення права користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Каменяр" в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5212 від 02.11.2010 наданого товариству з обмеженою відповідальністю "Каменяр".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ТОВ "Каменяр" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5212 від 02.11.2010.

Відповідно до Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.

Державним науково-виробничим підприємством "Державний інформаційний геологічний фонд України" листом №03/303-0985 від 29.03.2018 надано перелік надрокористувачів, які станом на 27.03.2017 не направили до ДНВП "Геоінформ України" щорічну статистичну звітність за формою ф. 5-гр за 2017, при цьому інформація щодо руху запасів від відповідача не надходила.

Державна служба геології та надр України наказом № 141 від 26.04.2018 встановила терміни 10 календарних днів для усунення порушень законодавства та зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами.

По спливу часу, жодної відповіді від Відповідача не надходило.

Листом від 08.05.2018 № 7930/03/14-18 Державна служба геології та надр України повідомила відповідача про те, що у зв'язку з не усуненням причин зупинення дій спеціального дозволу на користування надрами № 5212 від 02.11.2010 надано аідповідачеві з метою видобування вапняку родовище Ковалівське, розглянуто питання щодо подальшої дії зазначеного спеціального дозволу.

Держгеонадра України направило лист № 12827/02/14-18 від 06.07.2018 року з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом.

Інформація щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами до Держгеонадр не надходила, отже самостійно анулювати спеціальний дозвіл не є можливим, в зв'язку із чим позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.10.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Представник відповідача своїм правом на подання відзиву у визначений ухвалою від 29.10.2018 строк не скористався та відзиву на позовну заяву до суду не направив, про розгляд справи належним чином повідомлений.

На адресу суду повернувся поштовий конверт, направлений відповідачу за адресою, яка зазначена у позовній заяві з відміткою за закінченням встановленого терміну зберігання.

Згідно із ч.6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Каменяр" (ідентифікаційний код 22778415) зареєстроване як юридична особа 27.10.1998, в стані припинення не перебуває, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.10.2018.

Державна служба геології та надр України 02 листопада 2010 року видала ТОВ "Каменяр" спеціальний дозвіл на користування надрами № 5212.

Даний дозвіл надав відповідачу право на видобування вапняку на Ковалівському родовищі ділянка№2 Південно-Східної площі, що знаходиться в Хмельницькій області в Чемеровецькому районі, 1.0 км. на схід від смт.Закупне, площею 5,97 га, строком на 20 років.

Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов'язків, а саме: виконання рекомендацій ДКЗ України (протокол від 27.09.2012 № 2741); подавати щорічну звітність перед ДНВП "Геоінформ України" про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр; своєчасно і в повному обсязі сплачувати обов'язкові платежі до Державного бюджету згідно з чинним законодавством; обов'язковий моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615.

Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 07.11.2013 № 5212, яка укладено між Деражвною службою геології надр України та ТОВ "Каменяр".

Згідно з п. 7.2 розділу 7 Угоди надрокористувач зобов'язаний в установленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності форми 5-гр.

Подання до державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр було обов'язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.

Державним науково-виробничим підприємством "Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП "Геоінформ України") листом №03/303-0985 від 29.03.2018 року надано перелік надрокористувачів, які станом на 27.03.2017 не направили до ДНВП "Геоінформ України" щорічну статистичну звітність за формою ф. 5-гр за 2017 рік.

Відповідач вказує, що інформацію щодо руху запасів від відповідача не надходила.

Державна служба геології та надр України винесла наказ від № 141 від 26.04.2018 яким зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу.

Як свідчить Витяг з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена (додаток до наказу № 141 від 26.04.2018), Державна служба геології та надр України зупинила дію дозволу від 02.11.2010 № 5212, виданого ТОВ "Каменяр", у зв'язку з порушенням надрокористувачам пункту 3 статті 53 Кодексу України про надра.

Відповідно до вказаного вище наказу, Державна служба геології та надр України надала відповідачу 10-денний термін для усунення порушень, про що останнього повідомлено листом від 08.05.2018 року № 7930/03/14-18, який відповідачем отримано 14.05.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

В даному листі від 08.05.2018 року № 7930/03/14-18, позивач повідомив відповідача, що у разі ненадання інформації у визначений термін Держгеонадрами буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами.

При цьому, листом від 06.07.2018 №12827/02/14-18 позивач повторно надав відповідачу 15-денний термін для усунення порушень, та надіслав його на адресу відповідача, при цьому, запропонував відповідачу надати власну позицію стосовно згоди чи незгоди на припинення прав права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №5212 від 02.11.2010.

Станом на момент звернення до суду позивач не отримав доказів усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадрами України строк, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Згідно з ст.24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4 1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 затверджено Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - Порядок).

Цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.

Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами.

Відповідно до п.3 ст.53 Кодексу України про надра при розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечуватися зокрема облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності.

Відповідач в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2017 рік

При цьому, суд зазначає, що відповідно до Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.

Згідно пункту 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у судовому порядку у разі отримання від надрокористувача незгоди на таке припинення органом, який надав надра у користування.

Згідно з підпунктом 1 пункту 22 Порядку, дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

У пункті 23 вказаного Порядку визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" .

Враховуючи викладене, надрокористувачу необхідно було надати до Держгеонадра України в 15-денний строк власну позицію (згода/незгода) на припинення права користування надрами згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами, зазначеними у переліку.

Однак, суд встановив, що докази, які б свідчили про те, що ТОВ "Каменяр" повідомило позивача про згоду або незгоду на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом на користування надрами, у матеріалах справи відсутні.

Аналізуючи норми чинного законодавства України, суд вважає, що орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України Про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

З огляду на те, що ТОВ "Каменяр" не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

В свою чергу Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення відповідачем порушень вимог користування надрами.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 03 травня 2018 року по справі №812/1074/17.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В зв'язку із тим, що відповідач жодним чином не відреагував на направленні йому листи з вимогою усунути недоліки шляхом надання інформації, суд приходить до висновку, про наявність правових підстав для припинення ТОВ "Каменяр" права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 02 листопада 2010 року № 5212.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду справи відповідачем не усунено недоліків визначених у листах відповідача, суд дійшов до висновку, що позов Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Каменяр" про припинення права користування надрами є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Каменяр" про припинення права користування надрами - задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5212 від 02.11.2010 наданого товариству з обмеженою відповідальністю "Каменяр" (ідентифікаційний код - 22778415).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16,Київ 57,03057 , ідентифікаційний код - 37536031)

Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Каменяр" (вул. Щорса, 2,Чемерівці,Чемеровецький район, Хмельницька область,31600 , ідентифікаційний код - 22778415)

Головуючий суддя О.П. Шевчук