справа №1340/3730/18
11 грудня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
представник позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Попка Ю.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ОСОБА_3 до Тростянецької сільської ради Тростянецької об»єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області про визнання протиправними рішення ,-
На розгляді Львівського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) звернувся в суд з позовом до Тростянецької сільської ради Тростянецької ОТГ Миколаївського району Львівської області (81614, вул.Зелена,2, с.Тростянець, Миколаївського району, Львівської області), у якому, згідно заяви про збільшення позовних вимог, просить суд:
- Визнати протиправним та скасувати рішення Тростянської сільської ради Тростянської об'єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області «Про створення погоджувальної ради Тростянецької сільської ради, затвердження положення про погоджувальну раду та її персональний склад» від 25.07.2018 року № 2012;
- Визнати протиправним та скасувати рішення Тростянської сільської ради Тростянської об'єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області «Про внесення доповнень до Регламенту сільської ради» від 25.07.2018 року № 2022.
Ухвалою судді Кухар Н.А. від 21серпня 2018 року, відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі з призначенням підготовчого судового засідання. Протокольною ухвалою від 29 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що при прийняті рішення Тростянецька сільська рада Тростянецької ОТГ Миколаївського району Львівської області № 2021 від 25.07.2018 року діяла поза межами повноважень, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відсутні повноваження щодо створення дорадчих органів (погоджувальних рад).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задоволити.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що рішення Тростянської сільської ради Тростянської об'єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області прийняте у відповідності до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування», а позовні вимоги позивача є безпідставними та не обґрунтовують порушення його (або інших осіб) прав, свобод або законних інтересів.
20.12.2018 року на адресу суду Тростянецькою сільською радою Тростянецької ОТГ Миколаївського району Львівської області подано клопотання (вх. №39772) за підписом голови сільської ради Леницької О., в якому просила справу слухати без участі її представників Стойка С.І., Попка Ю.Я., позовні вимоги ОСОБА_3, визнає та не заперечує щодо вирішення справи судом про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні відмовився від участі у даній справі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
25 липня 2018 року Тростянецькою сільською радою Тростянецької об'єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області було прийнято рішення № 2021 «Про створення погоджувальної ради Тростянецької сільської ради затвердження положення про погоджувальну раду та її персонального складу».
25 липня 2018 року Тростянецькою сільською радою Тростянецької об'єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області було прийнято рішення № 2022 «Про внесення доповнень до Регламенту Тростянецької сільської ради».
Процес голосування на засіданні сесії, відображені у протоколі від25.07.2018 року, що долучені до матеріалів справи ( а.с. 95-96). Згідно даного витягу з протоколу вбачається, що ОСОБА_3, був проти, про створення погоджувальної ради Тростянецької сільської ради, затвердження положення про погоджувальну раду та її персональний склад.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно статті 140 Конституції України місцевим самоврядуванням є право територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Як слідує з преамбули Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
У відповідності до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
На підставі статті 5 наведеного вище Закону, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Загальна і виключна компетенція сільських, селищних, міських рад встановлена статтями 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з ч.5 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Відповідно до ч.1, 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Зокрема, підставами для визнання акта органу місцевого самоврядування недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Приписами частини четвертої статті 47 КАС України визначено, що відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
Згідно з положеннями частини першої статті 189 КАС України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог (ч. 4 ст. 189 КАС України).
Частиною п'ятою статті 189 КАС України, яка кореспондується із частиною шостою статті 47 цього Кодексу, визначено, що суд не приймає визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
З огляду на викладене, а також ураховуючи те, що відповідач погоджується із пред'явленими у даному позові вимогами, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо визнання позову не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Відтак, суд вважає за можливе прийняти визнання відповідачем даного адміністративного позову та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, з урахуванням збільшення позивачем розміру позовних вимог сплачений позивачем судовий збір у сумі 1409, 60 грн. підлягає стягненню з Тростянецької сільської ради Тростянецької об'єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 94, 241- 246 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_3 до Тростянецької сільської ради Тростянецької об»єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області про визнання протиправними рішення - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Тростянецької сільської ради Тростянецької об'єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області «Про створення погоджувальної ради Тростянецької сільської ради, затвердженим положенням про погоджувальну раду її персональний склад» від 25.07.2018 року № 2021.
Визнати протиправним та скасувати рішення Тростянецької сільської ради Тростянецької об'єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області «Про внесення доповнень до Регламенту сільської ради» від 25.07.2018 року № 2022.
Стягнути з Тростянецької сільської ради Тростянецької об'єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області (місцезнаходження: Львівська область, Миколаївський район, с. Тростянець, вул.. Зелена,2, код ЄДРПОУ 40178802) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1409, 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 17 грудня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.