Рішення від 17.12.2018 по справі 140/2316/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2316/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії протиправними та зобов'язання відповідача перерахувати призначену пенсію з урахуванням розміру грошового забезпечення за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме з суми 317 771, 95 грн. та виплатити перераховану пенсію з 01.10.2017 з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу у Внутрішніх військах України, а в подальшому в Національній гвардії України. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 01.06.2017 №127 підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку за станом здоров'я. З вересня 2017 року позивачу виплачується пенсія на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ). Згідно з довідками, наданими командиром військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2018 №50/41/33-1177 та начальником Центрального архівного відділу Національної гвардії України від 21.09.2018 №876 розмір грошового забезпечення позивача, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у період з 01.06.2015 по 31.05.2017 складає 317 771, 95 грн. Таким чином, розмір щомісячного грошового забезпечення, з якого повинна обчислюватися пенсія складає 13 240, 50 грн. Проте, відповідачем обчислено та виплачується позивачу пенсія в меншому розмірі.

28.09.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Проте, рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 10.10.2018 №1134/Б-01 у перерахунку пенсії позивачу відмовлено.

Позивач вважає дії відповідача що відмови у перерахунку пенсії протиправними, оскільки грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в антитерористичній операції та інші виплати, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та мають враховуватися при обчисленні пенсії, за умови, що з них було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву від 28.11.2018 №9537/06-39 представник відповідача позов заперечив з огляду на те, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу із врахуванням до складу грошового забезпечення грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, одноразової допомоги при звільненні. Відповідач зазначає, що для того, щоб додаткова виплата була врахована при обчисленні (перерахунку) пенсії вона повинна відповідати одночасно двом вимогам, що передбачені в частині третій статті 43 Закону №2262-ХІІ, а саме: 1) мати щомісячний характер виплати та 2) з неї має бути сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тому, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливо періоду, хоч з них і сплачується єдиний внесок, проте вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України, які враховуються при обчисленні розміру пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, оскільки мають характер державної соціальної гарантії. Також відповідач зазначив, що надані позивачем довідки, на підставі яких він просить здійснити перерахунок пенсії, не містять даних про те, що вказані виплати є щомісячними, натомість свідчать про одноразовість таких виплат, крім того з наданої довідки не можна встановити, чи із спірних сум сплачувався єдиний соціальний внесок. З наведених підстав просив відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 12.09.2017 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.

28.09.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2018 №50/41/33-1177 та архівної довідки Національної гвардії України від 21.09.2018 №876 провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці підряд перед звільненням, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме з суми 317 771, 95 грн.

Листом від 10.10.2018 №1134/Б-01 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини першої статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Стаття 5 Закону №2262-ХІІ визначає умови призначення пенсій на підставах, установлених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби (частина перша статті 5 Закону №2262- ХІІ).

Згідно зі статтею 7 Закону №2262- ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.

Таким чином, у разі призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначається статтею 43 цього Закону. Якщо ж пенсія призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то виплати (доходи), які враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії визначається згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням статті 5 Закону №2262-ХІІ.

Тобто, у випадку призначення позивачеві пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перевага б надавалась спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для її обчислення, зокрема, статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в силу яких отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

В даному ж випадку ОСОБА_2 призначена і виплачується пенсія по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Отже, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача, в тому числі й щодо обчислення пенсії за вислугу років, визначаються Законом №2262-ХІІ та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього закону.

За приписами частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Необхідно наголосити, що суд не наділений повноваженнями розширювати або змінювати зміст норм матеріального права у тих правовідносинах, які врегульовані конкретними нормами чинного законодавства і щодо яких відсутні підстави неоднозначного тлумачення у їх застосуванні.

Суд зазначає, що стаття 43 Закону №2262-ХІІ є спеціальною нормою, якою визначено виключні складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, призначеної згідно з цим Законом.

Згідно із частинами першою-третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Конституційний Суд України у пункті 2.2 рішення від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» роз'яснив, що загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, законами України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо. Закон має на меті реалізацію особами, які перебували на військовій службі, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України (преамбула Закону). Частиною третьою статті 1-1 Закону закріплено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством. Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63). Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пунктами 2, 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 (далі Постанова №704) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання виплачувати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно із пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок №3-1), для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»; копія паспорта.

Пунктом 12 Порядку №3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

Як вбачається з подання про призначення пенсії від 03.10.2017 №684, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 01.06.2017 №127 підполковник ОСОБА_1 старший помічник начальника штабу (з обліку, комплектування та проходження служби особовим складом) Військової частини НОМЕР_1 Західного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України звільнений в запас за статтею 26, частиною 8, пунктом 1 підпункту «б» за станом здоров'я.

З протоколу про призначення пенсії від 12.09.2017 (а.с.31) та грошового атестату №19 (з яким позивач ознайомився під підпис та підтвердив правильність зазначених у ньому даних) (а.с.33) вбачається, що з 12.09.2017 позивачу була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 3 671, 02 грн., в т.ч. посадовий оклад 1 000, 00 грн., оклад за військове звання 130, 00 грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) 395, 50 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 5 092, 05 грн. (в т. ч.: робота з таємними виробами, носіями, документами 10%, офіцер, прапор.1 класу 5%, високі досягнення або виконання особливо важливих робіт 50%, премія 525%), основний розмір пенсії призначено у розмірі 40% грошового забезпечення.

При цьому, як вбачається з листа від 31.08.2018 року № 50/41/33-1177 позивач за період з 01.01.2016 по 31.05.2017 отримав крім щомісячного грошового забезпечення, допомогу на оздоровлення, винагороду за участь в АТО, матеріальну допомогу, одноразові премії, одноразову грошову винагороду за безперервну військову службу.

Разом з тим, лист від 31.08.2018 року № 50/41/33-1177, який позивач подав відповідачу для проведення перерахунку його пенсії, на переконання суду, є відповіддю на запит на отримання публічної інформації, і виданий відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». При цьому, вказаний документ не відповідає вимогам Порядку №3-1 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, оскільки оформлений у вигляді листа, а не у формі довідки, не містить розрахунку додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням (в розрізі щомісячного нарахування додаткових видів грошового забезпечення за відповідні роки), вказаний документ не містить інформації про нарахування на спірні виплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак лист Військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2018 року № 50/41/33-1177 не дає підстав для врахування вказаних виплат до грошового забезпечення при обчисленні (перерахунку) розміру пенсії. Архівна довідка від 21.09.2018 №876 також не містить необхідної інформації, на підставі якої позивачу можна здійснити перерахунок пенсії.

На думку суду, виходячи із наведених вище нормативно-правових актів, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням допомоги на оздоровлення, винагороди за участь в АТО, матеріальної допомоги, оскільки статтею 43 Закону №2262-ХІІ (який є спеціальним законом, який регулює пенсійне забезпечення окремих категорій громадян, в т.ч. позивача, з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо) та Постановою №393 чітко визначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення, як оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії, у той час як допомога на оздоровлення, винагорода за участь в АТО, матеріальна допомога не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та не враховуються до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ.

При вирішенні даної справи суд також враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного суду від 20.02.2018 у справі №286/2987/16-а, відповідно до якої матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення, а відносяться до інших соціальних гарантій.

Крім того, суд не бере до уваги покликання позивача на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015, оскільки вона прийнята в часі раніше рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 (у справі №1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), у якому висловлена інша правова позиція щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону №2262-ХІІ. Посилання позивача на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.03.2018 у справі №803/263/18 та постанову Верховного суду від 01.03.2018 по справі №761/17387/17 суд також вважає безпідставним, оскільки позиція судів в даних справах висловлена за інших фактичних обставин справи.

Згідно з статтею 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії є необґрунтованими, у зв'язку із чим у їх задоволенні слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243-246, 250, 263 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, код ЄДРПОУ 13358826, адреса: вулиця Кравчука, 22 В, місто Луцьк, Волинська область, 43026.

Суддя Ю.Ю.Сорока