Справа № 240/873/18
Провадження № 2-о/240/61/18
13 грудня 2018 року смт. Олександрівка
Олександрівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Щербак Ю.В.,
за участі:
секретаря судового засідання - Рєзнік Г.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересовані особи: ОСОБА_2 та Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області,
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження його дружиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі у м.Донецьку - на тимчасово окупованій території України.
10 грудня 2018 року, з метою отримання свідоцтва про народження доньки, заявник звернувся до Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, однак йому було відмовлено, у зв'язку з невідповідністю виданого медичного свідоцтва діючому законодавству України.
На підставі викладеного, заявник просить встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Донецьку Донецької області, громадянкою України - ОСОБА_2, перебуваючи в зареєстрованому шлюбі, було народжено дівчинку.
Заявник - ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити. Пояснив, що на теперішній час він не має можливості отримати свідоцтво про народження доньки, відповідно, не може реалізувати свої права та права дитини. При цьому зазначив, що його дружина - ОСОБА_2 не може приїхати та оформити документи, бо тільки-но народила дитину.
Заінтересована особа, дружина заявника - ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, належним чином повідомлена про день слухання справи.
Заінтересована особа - представник Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області не заперечує проти задоволення заяви, звернувшись з письмовою заявою про розгляд
справи без участі представника ( лист № 15.50-69-5/2687 від 10 грудня 2018 року).
Дослідивши надані до суду докази, суд встановив таке.
Відповідно до паспортних даних, громадянин України - ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьку, де і зареєстрований по АДРЕСА_1.
а.с. 6
Громадянка України - ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Донецьку Донецької області, де і зареєстрована по АДРЕСА_2, що підтверджено наданим паспортом.
а.с. 8
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб 28 серпня 2016 року, зареєстрований у виконавчому комітеті Шепетинської сільської ради Дубенського району Рівненської області, актовий запис №11, що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3. а.с. 9 За наданим медичним свідоцтвом про народження (дублікат) № 599, який видано Комунальним закладом "Центральної міської клінічної лікарні № 9 міста Донецька" 11 грудня 2018 року, ОСОБА_2, що проживає по АДРЕСА_2, міста Донецька, ІНФОРМАЦІЯ_1, о 21 год. 00 хв., у пологовому відділенні зазначеного закладу народила дитину жіночої статі.
Олександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області листом від 10 грудня 2018 року № 15.50-43/932 заявнику - ОСОБА_1 відмовлено в державній реєстрації дитини з посиланням на те, що медичне свідоцтво про народження, яке видано комунальним закладом «Центральна міська клінічна лікарня № 9 м. Донецька» оформлене закладом, що розташований на тимчасово не контрольованій органами державної влади території. а.с. 13
Таким чином, зазначене медичне свідоцтво про народження дитини комунального закладу «Центральна міська клінічна лікарня №9 м. Донецька», відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» , є незаконним і не створює правових наслідків.
Крім того, заявник надав свідоцтво про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 доньки - ОСОБА_3, серії НОМЕР_4, виданого 12 жовтня 2018 року Пролератським відділом запису актів цивільного стану м. Донецька Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції ДНР, за яким батько дитини - ОСОБА_1, мати - ОСОБА_2. а.с. 12
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1 ст. 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної
реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Під час розгляду данної справи суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey»,«Cyprusv. Turkey»), а також Молдови та Росії, де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Приписами п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 Постанови Пленуму ВС України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно ОСОБА_1 для державної реєстрації народження доньки.
На підставі вищевикладеного, враховуючи обставини справи, зумовлені фактичним народженням дитини на тимчасово окупованій території України, відсутністю у заявника медичного свідоцтва про народження дитини встановленої діючим законодавством України форми та неможливістю проведення державної реєстрації народження дитини в загальному порядку, суд вважає за необхідне задовольнити заяву та встановити факт народження дитини.
Керуючись ст. ст. 264, 265, 315, 317, 319 ЦПК України, ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» , суд,
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересовані особи: ОСОБА_2 та Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, повністю.
Встановити факт народження громадянкою України - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, дівчинки ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьку Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Олександрівський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Заінтересована особа: ОСОБА_2, місце реєстрації: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2.
Заінтересована особа : Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, юридична адреса: смт.Олександрівка Олександрівського району Донецької області, пл. О.Невського, 3.
Суддя Ю.В. Щербак