справа № 1340/4967/18
17 грудня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Львівського комунального підприємства «Цитадель-Центр» про застосування заходів реагування щодо державного нагляду,
Головне управління Держпраці у Львівській області (далі - ГУ Держпраці у Львівській області) 24.10.2018 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Львівського комунального підприємства «Цитадель-Центр» (далі - ЛКП «Цитадель-Центр», відповідач) з вимогою застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ЛКП «Цитадель-Центр», а саме - заборонити виконання робіт при обстеженні, ремонті і чищенні димарів, повітропроводів; використання запобіжних поясів (3 од.) та приладдя до них, експлуатацію пасажирських ліфтів реєстр. № Л-4047, що розташований за адресою: вулиця Словацького, 2; реєстр. № Л-2675, реєстр. № Л-2676 по вулиці Венеціанова, 15; реєстр. № Л-1736 по вул. Міцкевича, 6/7 до усунення зазначених у позовній заяві порушень. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час планової перевірки відповідача встановлено факти порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці. Ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю мешканців будинку, а також працівників ЛКП «Цитадель-Центр». Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду, Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до суду з цим позовом.
Учасники справи в судове засідання 10.12.2018 не прибули. Представник позивача подав клопотання, повідомив суд, що ЛКП «Цитадель-Центр» не усунуло порушень, виявлених під час планової перевірки, просив розглянути справу без представника позивача та задовольнити позов. З огляду на викладені обставини суд 10.12.2018 ухвалив на підставі частини дев'ятої статті 205 КАС України завершити розгляд справи та постановити рішення суду 17.12.2018 в порядку письмового провадження.
Суд з'ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Наказом начальника ГУ Держпраці у Львівській області від 21.11.2017 № 197-ОД затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) ГУ Держпраці у Львівській області на 2018 рік, відповідно до якого термін проведення планової перевірки ЛКП «Цитадель-Центр» встановлено з 03.05.2018, строком 10 днів (а.с. 18).
ГУ Держпраці у Львівській області повідомило ЛКП «Цитадель-Центр» про проведення перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, про що 13.04.2018 скерувало суб'єкту господарювання повідомлення № 131/3/11-20 про проведення планової перевірки (а.с. 16).
На підставі наказу начальника ГУ Держпраці у Львівській області від 24.05.2018 № 0860-П та направлення на проведення перевірки від 25.04.2018 № 0795 впродовж 03-16 травня 2018 року комісія в складі головних державних інспекторів провела планову перевірку ЛКП «Цитадель-Центр» на предмет дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в ЛКП «Цитадель-Центр» (а.с. 9,10), за наслідками якої складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 13/01/159/0458 від 10.05.2018 (далі - акт перевірки від 10.05.2018, а.с. 11-15). В розділі V цього акта зафіксовано перелік з тридцяти пунктів виявлених порушень вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. У зв'язку з виявленими порушеннями у тому ж розділі акта перевірки від 10.05.2018 зазначено про необхідність негайного зупинення робіт (експлуатація пасажирських ліфтів реєстр. № Л-4047 по вулиці Словацького, 2; реєстр. № Л-2675, реєстр. № Л-2676 по вулиці Венеціанова, 15; реєстр. № Л-1736 по вул. Міцкевича, 6/7, а також виконання робіт підвищеної небезпеки: обстеження, ремонт і чищення димарів, повітропроводів; запобіжних поясів (3 од.) та приладдя до них до усунення зауважень. Зміст виявлених порушень, які зазначені в пп. 10, 11, 22, 24, 27, 28 акта перевірки від 10.05.2018 такий:
- не проведено експертні обстеження пасажирських реєстр. № Л-4047 по вулиці Словацького, 2; реєстр. № Л-2675, реєстр. № Л-2676 по вулиці Венеціанова, 15; реєстр. № Л-1736 по вул. Міцкевича, 6/7 після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням п. 9.6.1, 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190 (п. 10);
- не проведено позачерговий технічний огляд після закінчення граничного строку експлуатації пасажирських ліфтів реєстр. № Л-4047 по вулиці Словацького, 2; реєстр. № Л-2675, реєстр. № Л-2676 по вулиці Венеціанова, 15; реєстр. № Л-1736 по вул. Міцкевича, 6/7, що є порушенням пункту 9.5.1, 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190 (п.11);
- не працює реверсивний пристрій дверей кабіни пасажирського ліфта реєстр, № Л-2676 по вул. Венеціанова, 15, що є порушенням пункту 6.6.1, 9.7.15. Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190 (п.22);
- підприємством проводились сажотрусні роботи по профілактичній очистці димовентиляційних каналів в житлових будинках по вул. Вербицького, буд. 3, пл. Шашкевича, буд. 1, вул. Левицького, буд. 8, вул. Чупринки, буд. 4 (березень 2018 року) без подання декларації відповідності матеріально - технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; - обстеження, ремонт і чищення димарів, повітропроводів, що є порушенням пп. 6, 12 Додатку 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 (п.25);
- не забезпечено своєчасне проведення випробувань засобів захисту і технологічної оснастки, які використовуються в роботі на висоті, що є порушенням п. 1.12 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27.03.2007 N 62 (п.27);
- відсутні відмітки про проведення періодичних випробувань запобіжних поясів (3 од.) та приладдя до них, що є порушенням п 4.2.4. Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27.03.2007 N 62 (п.28)».
Примірник акта перевірки від 10.05.2018 вручений головному інженеру та директору ЛКП «Цитадель-Центр», про що останній розписався, зауважень чи заперечень щодо результатів перевірки не висловив.
Оскільки експлуатація пасажирських ліфтів реєстр. № Л-4047 по вулиці Словацького, 2; реєстр. № Л-2675, реєстр. № Л-2676 по вулиці Венеціанова, 15; реєстр. № Л-1736 по вул.Міцкевича, 6/7 за виявлених перевіркою обставин створює загрозу здоров'ю і життю людей, що користуються ліфтами, а також обстеження, ремонт і чищення димарів, повітропроводів, використання запобіжних поясів (3 од.) та приладдя до них за виявлених перевіркою обставин створює загрозу здоров'ю і життю працівників ЛКП «Цитадель-Центр» позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування.
Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог суд керувався такими нормами права:
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. В статті 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1,7 Положення про Державна служба України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 1 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 27.03.2015 № 340 визначено, що Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Серед основних завданнями Управління Держпраці, визначених в 3 Положення, зокрема, є: - реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; - здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII) визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з статтею 13 Закону № 2694-XII роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець, зокрема, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.
Стаття 14 Закону № 2694-XII визначає обов'язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, працівник зобов'язаний:
- дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;
- знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
- проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Частиною першою статті 21 Закону № 2694-XII визначено, що виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Згідно з частиною третьою статті 21 Закону № 2694-XII роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190 затверджено Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (далі - Правила № 190). Ці Правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють виготовлення, монтаж, експлуатацію, ремонт, реконструкцію та модернізацію ліфтів, підйомників та їх складових частин.
Відповідно до пункту 4.1. Правил № 190 експлуатація - це стадія життєвого циклу ліфта чи підйомника, на якому реалізують, підтримують та відновлюють якість виробу. Експлуатація ліфта охоплює етапи введення в експлуатацію за призначенням, зберігання, транспортування, технічне обслуговування, поточний та середній ремонт, припинення експлуатації (утилізація та знищення).
Згідно з пп. 9.2.2. пункту 9.2 розділу 9 Правил № 190 ліфти повинні підлягати технічним оглядам: - первинному (повному); - періодичному (черговому); - позачерговому.
Як визначено в пп. 9.2.3. пункту 9.2 розділу 9 Правил № 190 технічний огляд устаткування проводить спеціалізована організація (крім первинного та позачергового, який проводить уповноважена організація у разі закінчення граничного строку експлуатації, виникнення аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного або технічного характеру).
Суб'єкт господарювання не пізніше ніж за 5 днів до дати проведення технічного огляду повідомляє про це у письмовій формі спеціалізовану організацію, а про проведення первинного або позачергового технічного огляду у разі закінчення граничного строку експлуатації, виникнення аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного або технічного характеру, - уповноважену організацію. (пп. 9.2.4. пункту 9.2 розділу 9 Правил № 190).
Згідно з п.п. 9.5.1 пункту 9.5 розділу 9 Правил № 190 позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі: - введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації; - перерви в експлуатації більше як на 12 місяців; - демонтажу та встановлення на новому місці; - закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження); - експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів; - аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.
В інших випадках позачерговий технічний огляд проводиться відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця. У разі проведення позачергового технічного огляду в паспорті ліфта зазначається причина його проведення. До складу робіт з проведення позачергового технічного огляду входять перевіряння і випробовування такі ж, як при проведенні первинного технічного огляду згідно з розділом 9.3, за винятком пунктів 9.3.7 - 9.3.9 цих Правил.
Після закінчення граничного строку експлуатації ліфта як вітчизняного, так і імпортного виробництва проводиться його експертне обстеження згідно з НПАОП 0.00-6.18-2004 (пп. 6.1.22 пункту 6.1 розділу VI).
Відповідно до пп. 9.6.1. пункту 9.6. розділу VI Правил № 190 експертне обстеження проводиться у разі, зокрема, закінчення граничного строку експлуатації. В інших випадках експертне обстеження устаткування проводять відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця (пп. 9.6.1. пункту 9.6. розділу VI). Введення устаткування в експлуатацію після проведення експертного обстеження здійснюється відповідно до порядку, встановленого у НПАОП 0.00-6.18-2004, організаційно-методичних та експлуатаційних документів (пп. 9.6.3. пункту 9.6. розділу 6).
Правила № 190 містять такі положення:
- устаткування електричних ліфтів з тяговим і жорстким приводом та гідравлічних ліфтів повинно відповідати вимогам ДСТУ EN 81-1:2003 і ДСТУ EN 81-2:2003. (6.6.1. пункту 6.1 розділу VI);
- в огорожі шахти, крім обов'язкових вхідних (вантажних) прорізів, дозволяється виконувати прорізи і отвори для: - аварійних дверей і люків для стеження за станом устаткування ліфта;
- вентиляції; - установлення і обслуговування устаткування ліфта; - роботи ліфта, необхідні між шахтою і машинним або блочним приміщенням; - виходу газів і диму у випадку пожежі (пп. 6.4.5 пункту 6.4 розділу ІV).
Підпунктом 9.7.15. пункту 9.7 розділу 9 Правил № 190 визначено, що робота ліфта не дозволяється, якщо: - відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; - не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; - закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; - не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; - відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); - не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; - знос канатів перевищує встановлені норми; - є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; - несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.
Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці так гірничого нагляду № 62 від 27.03.2007 затверджено Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті. Ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, які організовують або виконують роботи на висоті, у тому числі верхолазні роботи, і встановлюють вимоги безпеки і охорони праці під час здійснення будівництва, монтажу (демонтажу) конструкцій і обладнання, ремонту, реконструкції, експлуатації об'єктів.
Пунктом 1.12. Правил визначено, що роботодавець зобов'язаний на кожному робочому місці забезпечити виконання заходів, зазначених у пункті 1.5 цих Правил, а також:
- забезпечити проведення профілактичних медичних оглядів, щорічне навчання і щорічні перевірки знань працівників, які виконують роботи на висоті;
-забезпечити працівників необхідними засобами захисту, технологічною оснасткою, спеціальним одягом та спеціальним взуттям;
- забезпечити своєчасне проведення ремонтів, випробувань засобів захисту і технологічної оснастки, технічних оглядів машин і механізмів, які використовуються в роботі на висоті;
- призначити працівників, відповідальних за організацію і безпечне виконання робіт на висоті.
В пункті 4.2.4 Правил визначено, що при роботах на висоті не дозволяється використовувати запобіжні пояси та приладдя до них, у яких: відсутні відмітки про проведення періодичних випробувань; є порушення цілісності металевих деталей, які знижують їх міцність; порушено нормальне функціонування їх деталей, яке може призвести до відмови у їх роботі; є порушення швів у вузлах з'єднання, розірвані нитки у структурі стрічок та канатів, надрізи, розплетення, пропалення, промаслення на синтетичних стрічках та канатах та інші дефекти, які знижують їх міцність; замикальний пристрій (пряжка) запобіжного пояса має таку конструкцію, яка може призвести до невірного або неповного його закривання або випадкового розстібування.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 затверджений Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, який визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). В додатку 6 до цього Порядку визначено, що роботи підвищеної небезпеки, зокрема, які виконуються на висоті понад 1,3 метра, а також щодо обстеження, ремонту і чищення димарів, повітропроводів повинні виконуватись на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання може бути виключно за рішенням суду. Відповідно до частини 7 статті 7 згаданого Закону орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Отже, діяльність суб'єкта господарювання може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
З огляду на предмет спору у цій судовій справі суд обмежується оцінкою обставин, відображених в пунктах 10, 11, 22, 24, 25, 27, 28 розділу V акта перевірки від 10.05.2018 та не оцінює інших виявлених підчас перевірки порушень.
На балансі ЛКП «Цитадель-Центр» перебувають пасажирські ліфти реєстр. № Л-4047 по вулиці Словацького, 2; реєстр. № Л-2675, реєстр. № Л-2676 по вулиці Венеціанова, 15; реєстр. № Л-1736 по вулиці Міцкевича, 6/7. Плановою перевіркою підприємства встановлено, що експлуатація цих ліфтів здійснюється з істотними порушеннями вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці: - після закінчення граничного строку експлуатації цих ліфтів не проведено їх експертне обстеження, а також не проведено позачерговий технічних огляд; не працює реверсивний пристрій дверей кабіни пасажирського ліфта реєстр, № Л-2676 по вул. Венеціанова, 15. ЛКП «Цитадель-Центр» також проводить роботи по ремонту і чищенню димарів, повітропроводів. При проведенні планової перевірки встановлено, що відповідач не забезпечив своїх працівників по проведенні цих робіт необхідними засобами захисту, технологічною оснасткою, спеціальним одягом та взуттям; на запобіжних поясах, що використовували при роботах на висоті були відсутні відмітки про проведення періодичних випробувань. Крім цього ЛКП «Цитадель-Центр» проводило сажотрусні роботи по профілактичній очистці димовентиляційних каналів в житлових будинках без відповідного дозволу (подання в ГУ Держпраці у Львівській області декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки).
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо серйозності допущених порушень, оскільки підпунктом 9.7.15. пункту 9.7 розділу 9 Правил № 190 заборонено експлуатацію ліфтів без проведення їх технічного огляду або експертного обстеження. Суд також враховує, що відповідач з травня 2018 року (сім місяців) не вживає заходів для усунення зафіксованих в акті перевірки від 10.05.2018 порушень та станом на дату розгляду справи не надав суду доказів їх усунення порушень. Відтак, експлуатація цих ліфтів за таких обставин постійно наражає на небезпеку життя осіб, що ними користуються, а використання запобіжних поясів та приладдя до них без проведення періодичних випробувань, а також виконання робіт підвищеної небезпеки (щодо обстеження, ремонту і чищення димарів, повітропроводів) без декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці - життю та здоров'ю працівників ЛКП «Цитадель-Центр», які здійснюють ці роботи.
Підсумовуючи свої висновки суд дійшов переконання, що подальша експлуатація перелічених у позові ліфтів за встановлених фактичних обставин справи, а також виконання підвищеної небезпеки без належної матеріально-технічної бази створює об'єктивну загрозу здоров'ю і життю людей і може призвести до тяжких наслідків. Тому суд вважає обґрунтованим звернення контролюючого органу про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду - на період до усунення порушень, перелічених в пунктах в пунктах 10, 11, 22, 24, 25, 27, 28 розділу V акта перевірки № 13/01/156/0458 від 10.05.2018.
Оскільки позивач у цій справі є суб'єктом владних повноважень та не надав доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, визначених статтею 139 КАС України підстав для стягнення судових витрать з відповідача не встановлено.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 126, 139, 205, 229, 241-246, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Заборонити Львівському комунальному підприємству «Цитадель-Центр» (79000, Львівська область, місто Львів, вул. Коперника, буд. 22, ідентифікаційний код 20773129) експлуатацію пасажирських ліфтів: реєстр. № Л-4047 по вулиці Словацького, 2; реєстр. № Л-2675, реєстр. № Л-2676 по вулиці Венеціанова, 15; реєстр. № Л-1736 по вулиці Міцкевича, 6/7 до усунення порушень, перелічених в пунктах в пунктах 10, 11, 22, 24 розділу V акта перевірки № 13/01/156/0458 від 10.05.2018.
Заборонити Львівському комунальному підприємству «Цитадель-Центр» (79000, Львівська область, місто Львів, вул. Коперника, буд. 22, ідентифікаційний код 20773129) виконання робіт при обстеженні, ремонті і чищенні димарів, повітропроводів; використання запобіжних поясів (3 од.) та приладдя до усунення порушень, перелічених в пунктах в пунктах 25, 27, 28 розділу V акта перевірки № 13/01/156/0458 від 10.05.2018.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Москаль Р.М.