про зупинення провадження у адміністративній справі
17 грудня 2018 рокум. Ужгород№ 260/1132/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судових засідань - Симканич Ю.В.
та осіб, що беруть участь у справі:
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - не з'явився;
розглянувши у судовому засіданні клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи у справі за позовною заявою ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби України в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ОСОБА_3 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Представник позивача подав до суду клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи. Подане клопотання мотивоване тим, що будинок АДРЕСА_1 є непридатний для проживання, оскільки недобудований, а тому він не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
В судовому засіданні представник позивача просив задовольнити подане клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи, проведення якої доручити Закарпатському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз та поставити експерту питання щодо визначення ступеня готовності та визначення придатності або не придатності для проживання житлового будинку за адресою АДРЕСА_1.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.
Розглянувши клопотання про призначення експертизи, дослідивши необхідні для розгляду клопотання матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно з ч.3 ст. 102 КАС України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до ч. 4 ст. 102 КАС України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну (ч. 5 ст. 102 КАС України).
Правові, організаційні і фінансові основи судово-експертної діяльності з метою забезпечення правосуддя України незалежною, кваліфікованою і об'єктивною експертизою, орієнтованою на максимальне використання досягнень науки і техніки визначає Закон України "Про судову експертизу" від 25.02.1994 року № 4038.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Згідно підпункту 1.2.2 пункту 1.1 Розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5, основними видами (підвидами) експертизи є інженерно-технічна: будівельно-технічна.
Враховуючи зазначене, з метою всебічного та об'єктивного розгляду адміністративної справи, для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення спору по суті, і потребують спеціальних знань, у зв'язку зі складністю спору, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника позивача та необхідність призначення будівельно-технічної експертизи, доручивши її проведення Закарпатському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Відповідно до ч. 1 ст.103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
У відповідності до вимог ч. 5 ст. 103 КАС України суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
У разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями (ч. 6 ст. 103 КАС України).
Оскільки судом було задоволено клопотання представника позивача про призначення будівельно-технічної експертизи у відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС, суд вважає необхідним зупинити провадження у справі до одержання результатів судової експертизи.
Керуючись ст.ст. 102, 103, 106 236, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Клопотання представника позивача про призначення будівельно-технічної експертизи у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби України в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
2. Призначити у справі № 260/1132/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби України в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень будівельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
- визначити ступінь будівельної готовності житлового будинку загальною площею 714,45 м.кв, що знаходиться за адресою: Закарпатська область, АДРЕСА_1;
- визначити придатність або не придатність для проживання житлового будинку загальною площею 714,45 м.кв, що знаходиться за адресою: Закарпатська область, АДРЕСА_1.
3. Проведення експертизи доручити Закарпатському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Ш.Петефі, буд. 14, код ЄДРПОУ 41027469).
4. Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
5. Судові витрати за проведення експертизи покласти на ОСОБА_3 (Закарпатська область, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).
6. Зупинити провадження в адміністративній справі № 260/1132/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби України в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень до одержання результатів будівельно-технічної експертизи.
7. Копію ухвали надіслати учасникам справи, а Закарпатському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз копію ухвали та матеріали адміністративної справи № 260/1132/18.
8. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
Суддя Луцович М.М.