Рішення від 11.12.2018 по справі 2а-11917/10/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 2а-11917/10/1370

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 року м. Львів

09 год. 27 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Курпіти П.І., представника позивача Несторовича Б.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до ОСОБА_2, про стягнення податку з власників транспортних засобів, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція в Залізничному районі м. Львова звернулася в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 19050,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що листом Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВС України у Львівській області повідомлено позивача про те, що громадянка ОСОБА_2 04.07.2018 зареєструвала транспортний засіб FIAT, НОМЕР_2, 1998 року випуску. За результатами перевірки позивачем щодо повноти та своєчасності сплати цього податку, встановлено несплату такого відповідачкою на суму 19050,00 грн., а відтак, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 04.01.2011 провадження у справі відкрито, а ухвалою суду від 05.01.2011 - закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 08.02.2011 поновлено строк звернення до суду.

Ухвалою суду від 08.02.2011 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, залучено Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВС України у Львівській області.

Ухвалою суду від 17.06.2011 провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 29.05.2013 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 18.06.2013 зупинено провадження у справі.

Ухвалою суду від 25.10.2018 поновлено провадження у цій справі.

Судом у відповідності до положень ст. 55 КАС України замінено позивача на його правонаступника - Залізничну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Відповідачка у судове засідання не з'явилася, явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, про дату, час і місце судового розгляду відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України вважається повідомленою належним чином, оскільки надіслана на поштову адресу відповідачки поштова кореспонденція суду повернулась до суду із відміткою відділення поштового зв'язку: «За закінченням терміну зберігання». При цьому надіслану на її адресу попередньо ухвалу про поновлення провадження у справі відповідачка отримала, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення.

Клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту від відповідачки не надходило.

Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВС України у Львівській області, в судовому засіданні 11.12.2018 виключений з числа третіх осіб, проти застережень не висловлено.

Суд, заслухав пояснення представника позивача, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Згідно з даними УДАІ ГУМВСУ у Львівській області на ім'я ОСОБА_2 зареєстровано транспортний засіб: FIAT SCUDO, 1998 року випуску, дата реєстрації: 04.07.2009 (а.с.6-7).

З розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при першій реєстрації транспортного засобу вбачається, що відповідач повинен був сплатити 19050.00 грн. податку з власників транспортних засобів (а.с.8).

Відповідно до листа № 30055/9/19-023/1524 від 04.11.2010 з'ясовано, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів до місцевого бюджету в сумі 19050.00 грн. від відповідачки не надходив (а.с.9).

Вказане підтвердила у представниця позивача у судовому засіданні.

Згідно з запрошенням № 26733/10/17-114/3954 від 04.10.2010 позивач запрошував відповідачку 18.10.2010 до позивача з питання першої реєстрації автомобіля в Україні у 2008-2009 роках та сплати податку з власників транспортних засобів.

Згідно з відповіддю Західного ГРУ "ПриватБанк" заступнику голови ДПА у Львівській області від 04.11.2010 (а.с.34-35) квитанції про сплату податку відповідачкою не знайдено.

З огляду на наведене, оскільки відповідні кошти до бюджету не надійшли, такі підлягають стягненню з відповідачки

Вирішуючи спір, суд керується наступними положеннями законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» №1963-ХІІ (далі - Закон №1963-ХІІ), платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Згідно ст. 3 Закону №1963-ХІІ, перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1963-ХІІ, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.

Згідно із ч.ч. 5-8 ст. 6 Закону № 1963-ХІІ, сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.

Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону №1963-ХІІ, фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

Згідно із ч. 6 ст. 5 Закону №1963-ХІІ, у разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.

Враховуючи наведені вище норми, проведенню державної реєстрації транспортного засобу обов'язково передує попередня сплата за нього податку з власників транспортних засобів.

Реєстрація транспортного засобу без сплати встановленого законом податку тягне за собою відповідальність посадових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області, які здійснили таку реєстрацію.

Відсутність надходження податку в дохід бюджету не є підставою для стягнення такого з відповідача.

На момент реєстрації транспортних засобів на ім'я відповідача, єдиний на території України "Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (далі по тексту - Порядок).

Згідно з п.2 Порядку, такий є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Відповідно абз.1 п.3 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.

Згідно з частиною 4 пункту 8 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.

Пунктом 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом МВС №379 (надалі - Інструкція) встановлено, що працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.

Згідно п.3.11 Інструкції, після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів.

Відповідно до пункту 3.1 Інструкції, для проведення реєстрації транспортного засобу посадовими особами РЕП ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників транспортного засобу.

Згідно п.3.2 Інструкції, особа власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює.

Отже, обов'язковими умовами здійснення першої реєстрації транспортних засобів є особисте подання до відповідного органу заяви про реєстрацію транспортного засобу, необхідних документів для вчинення реєстраційної дії, а також документів про сплату податку з власників транспортних засобів або документів, що дають право на користування пільгами. При цьому здійснюючи державну реєстрацію транспортного засобу, органи, що здійснюють реєстрацію наділені правом перевіряти сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством (та які є обов'язковими при реєстрації таких транспортних засобів). У разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством, або встановлення факту, що документи, які підтверджують їх сплату, є фіктивними чи підробленими, органи, що здійснюють реєстрацію відмовляють у реєстрації транспортного засобу, а якщо такий факт встановлено в період експлуатації автомобіля після його реєстрації, відповідно до абз.3 п.40 Порядку скасовують реєстрацію незалежно від того, хто є власником автомобіля.

Згідно з протоколом виїмки від 18.09.2010 року слідчим групи слідчих прокуратури Львівської області вилучено для долучення до матеріалів кримінальної справи, в тому числі, заяву № 2322 від 03.07.2009 ОСОБА_2, тимчасова реєстрація (а.с.52-54). Відповідно до такого з'ясовано, що у матеріалах цієї справи знаходилась квитанція № 10328.397.9.

Суд зважає, що банківською установою надано довідку про те, що квитанцію про оплату відповідного податку не знайдено, разом з тим ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за особу податку з власників транспортних засобів.

Отже, відсутність надходження податку в дохід бюджету не є підставою для стягнення його з відповідача, крім факт сплати податку перевірявся при реєстрації транспортного засобу, в матеріалах реєстраційної справи містились відповідні квитанції. Зворотного представником позивача не підтверджено.

При цьому, слід звернути увагу на те, що платник податку не несе відповідальності за дії банківських та кредитних установ, які беруть участь у процесі сплати та перерахування податків до бюджету.

Таким чином, відсутні законні підстави для стягнення з відповідача податку з власників транспортних засобів за умови не доведення податковим органом беззаперечними, належними та допустимими доказами обставин та підстав виникнення у відповідача податкового зобов'язання.

Також судом встановлено, що податковим органом не приймалося жодного податкового рішення стосовно відповідача.

Відповідно до приписів ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", що діяв на час виникнення спірних правовідносин, у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відтак, у позивача відсутні правові підстави для звернення до суду із адміністративним позовом.

Така позиція суду відповідає правовій позиції Верховного суду, висловленій в постанові від 23.01.2018 № К/9901/3141/18 (2а-6598/11/1370) за наслідками розгляду касаційної скарги податкового органу на рішення суду в аналогічній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на наведене, суд доходить висновку, що підстави для стягнення з відповідачки податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів відсутні, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Оскільки станом на момент звернення до суду із цим позовом позивач був звільненим від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.У задоволенні позову Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська 35; код ЄДРПОУ: 39554382) до ОСОБА_2 (ІПН: НОМЕР_1) про стягнення податку з власників транспортних засобів - відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 17.12.2018 року.

Суддя Качур Р.П.