Рішення від 15.12.2018 по справі 1340/4649/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/4649/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3) до Кредитної спілки «Львівська» (79008, м. Львів, пл. Ринок, 8) про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Кредитної спілки «Львівська» про стягнення до Державного бюджету України на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцезнаходженням платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 3400,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем у межах своїх повноважень складено акт щодо відповідача, про правопорушення, вчинені кредитною спілкою «Львівська» на ринку фінансових послуг № 685/15-2/9 від 15.06.2018.

05.07.2018 позивачем винесено постанову № 435/6857/15-2/8-П, якою до відповідача застосовано штрафну санкцію у сумі 3400,00 грн.

На час звернення до суду документів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови до позивача не надходило. Отже штрафу у сумі 3400,00 грн. не було перераховано до Державного бюджету України, відтак позивач звернувся для його стягнення в судовому порядку.

Ухвалою суду від 16.10.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами. Відповідачу запропоновано надати суду відзив на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач, відповідно до приписів ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання вважається повідомленим належним чином, оскільки на його зареєстроване місцезнаходження поштова кореспонденція суду повернулась із відміткою відділення поштового зв'язку: «Інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення».

Відзиву від відповідача станом на момент прийняття рішення у цій справі не надходило.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.

Кредитна спілка «Львівська» зареєстрована як юридична особа 13.07.1994, код ЄДРПОУ: 20826788, місцезнаходження юридичної особи: 79008, м. Львів, пл. Ринок, 7.

15.06.2018 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт № 685/15-2/9 про правопорушення, вчинені Кредитною спілка «Львівська» на ринку фінансових послуг. За результатами проведеної перевірки встановлено порушення статті 14 Закону України "«Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності, відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг; абзацу 4 пункту 2.1 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг № 177 від 25.12.2003, зареєстрованого в Міністерства юстиції України 19.01.2004 за № 69/8668, у частині подання до Нацкомфінспослуг аудиторського висновку (звіту) не пізніше 01 червня, наступного за звітним роком.

Вказаний акт скеровувався відповідачу.

05.07.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг винесено постанову № 4358/685/15-2/9-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою, до Кредитної спілки «Львівська» застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн. Постанову також скеровано відповідачу.

На час звернення до суду сума штрафу Кредитної спілки «Львівська» у встановлений строк, у добровільному порядку не сплачено.

Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Указом Президента України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» № 1070/2011 від 23.11.2011 на виконання Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Згідно пунктів 1, 2 Положення «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній раді України.

Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Таким чином, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції у сфері державного регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» № 2664-ІІІ від 12.07.2001 (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

Згідно пункту 10 частини 1 статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції, у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Відповідно частин 1, 2 статті 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Пунктом 2 частини 1 статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно частини 1 статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

Відповідно до статті 14 цього Закону передбачено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Відповідно до абзацу 4 пункту 2.1 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаннями кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг № 177 від 25.12.2003, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за 69/8668, аудиторський висновок (звіт) подається не пізніше 01 червня року, наступного за звітним роком.

Відповідно до частини 3 статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Судом встановлено та зактом перевірки про правопорушення, вчинені Кредитною спілкою «Львівська» № 685/15-2/9 від 15.06.2018 зафіксовано, що відповідачем не подано до Нацкомфінпослуг аудиторський висновок (звіт) за 2017 рік, що є його обов'язком.

У зв'язку з викладеним до відповідача постановою № 435/685/15-2/9-П від 05.07.2018 застосовано штраф у розмірі 3400,00 грн.

Матеріалами справи підтверджується, що постанова № 435/685/15-2/9-П від 05.07.2018 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, відповідачем у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась, а сума штрафу у добровільному порядку не сплачена.

Таким чином, факт несплати відповідачем штрафу у сумі 3400,00 грн. є підтвердженим.

Згідно з приписами ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оскільки за відповідачем обліковується сума штрафу, яка не сплачена добровільно, суд вважає, що позивач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами, звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення суми боргу, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 статті 139 при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз.

Оскільки у межах цієї справи свідки не викликались, а проведення експертиз не призначалось, судові витрати з відповідача не слід.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Кредитної спілки «Львівська» (79008, м. Львів, пл. Ринок, 7; код ЄДРПОУ: 20826788), про стягнення штрафу - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Кредитної спілки «Львівська» (79008, м. Львів, пл. Ринок, 7; код ЄДРПОУ: 20826788) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 3400,00 грн.

3. Судові витрати з відповідача не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складене та підписане 15.12.2018 року.

Суддя Качур Р.П.