Справа № 420/5268/18
17 грудня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву головного управління ДФС в Одеській області про повернення надміру сплаченого судового збору у справі за позовом головного управління ДФС в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Чайка» про стягнення суми податкового боргу, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов головного управління ДФС в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Чайка» про стягнення з банківських рахунків підприємства-відповідача заборгованості зі сплати орендної плати з юридичних осіб в загальному розмірі 276 781,53 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року адміністративний позов головного управління ДФС в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Чайка» було задоволено в повному обсязі та стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати орендної плати з юридичних осіб в загальному розмірі 276 781,53 грн.
11.12.2018 року через канцелярію суду від головного управління ДФС в Одеській області надійшло клопотання про повернення надміру сплаченого судового збору у розмірі 7290,34 грн. Клопотання вмотивовано тим, що судовий збір за подання майнового позову на суму 276 781,53 грн. повинен складати 4 151,72 грн., а позивачем його було сплачено у більшому розмірі, а саме на суму 11 442,06 грн.
Розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ч. 1 та пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року №3674-VI (далі ЗУ №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень встановлюється ставка судового збору у сумі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 року №2246-VIII, з 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 1 762,00 гривень.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, головним управління ДФС в Одеській області у справі №420/5268/18 було заявлено майнову вимогу на суму 276 781,53 грн. З огляду на що розмір судового збору за подання даного адміністративного позову повинен був скласти 4 151,72 грн.
Разом з тим, як вбачається з платіжного доручення №1717 від 27.12.2017 року, судовий збір позивачем фактично було сплачено у розмірі 11 442,06 грн., тобто у більшому розмірі, ніж встановлено законом. Сума переплати становить 7 290,34 грн.
Пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відповідно до частини другої статті 7 Закону України «Про судовий збір» у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
На підставі вищезазначеного та враховуючи те, що позивачем при поданні адміністративного позову у справі №420/5268/18 було надмірно сплачено судовий збір у розмірі 7 290,34 грн., суд доходить висновку, що клопотання головного управління ДФС у Одеській області про повернення надміру сплаченого судового збору підлягає задоволенню.
Частиною 2 ст. 241 КАС України визначено, що всі процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, а також клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
На підставі викладеного, керуючись приписами ст.ст. 5-11, 132, 166, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд, -
Заяву головного управління ДФС в Одеській області - задовольнити.
Повернути головному управлінню ДФС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5; код ЄДРПОУ 39398646) надмірно сплачений судовий збір у розмірі 7 290 (сім тисяч двісті дев'яносто) гривень 34 копійки, сплачений відповідно до платіжного доручення №1717 від 27.12.2017 року за подання адміністративного позову у справі №420/5268/18.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України
Суддя Білостоцький О.В.