Справа № 420/5455/18
10 грудня 2018 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - Суменко В.О. (за ордером)
представника відповідачів - Тарановського Р.В. (по довіреності)
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою Фермерського господарства «Весна» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулося Фермерське господарство «Весна» з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №881294/22496384 від 14.08.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №3/2 від 31.07.2018 року, зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Фермерським господарством «Весна» податкову накладну №3/2 від 31.07.2018 року та вважати її прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку Фермерським господарством «Весна» за датою її подання.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу відповіді на відзив.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов обґрунтований позивачем тим, що відповідачем не зазначено в оскаржуваному рішенні даних про те, яких саме документів не надано позивачем для прийняття позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної, при цьому, позивачем надані до податкового органу пояснення щодо здійснення господарської операції, на підставі яких податкова накладна підлягає реєстрації, а також всі документи, які підтверджують здійснення цієї господарської операції.
Представник відповідачів - ГУ ДФС в Одеській області, ДФС України в судове засідання з'явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 77-80) вбачається, що відповідачі позов не визнають, оскільки оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є повністю обґрунтованими, зупинення реєстрації податкової накладної відповідає вимогам законодавства та позивачем не надані до податкового органу розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством, тобто, подані документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Фермерське господарство «Весна» є юридичною особою, основним з видів діяльності якого є розведення великої рогатої худоби молочних порід (код КВЕД 01.41) та діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами (код КВЕД 46.11).
Між Фермерським господарством «Весна» (постачальник) та ТОВ «Гайсинський молокозавод» (покупець) 21 червня 2018 року укладений договір на закупівлю молока і молочних продуктів №04-06-18-С, за умовами якого постачальник зобов'язується поставити та передати сільськогосподарську продукцію, що є власно вирощеною (виробленою) - молоко (сировину) у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти сировину та оплатити її на умовах даного Договору (аркуші справи 32-34). Відповідно до п. 2.3, п. 5.1 - 5.5 зазначеного договору документи на сировину, якими постачальник повинен супроводжувати передачу сировини: ветеринарне свідоцтво, яке надається щомісячно (не пізніше 3-го числа), товарно-транспортна накладна. Ціна на сировину договірна і формується в залежності від якості, кількості та періодичності постачання за 1 кг молока базисного жиру. Договірна ціна установлюється в додатку, який є невід'ємною частиною Договору (Додаток №1). Покупець зобов'язується здійснювати оплату за сировину за погодженими цінами через 10 календарних днів з дня одержання сировини (три рази в місяць). Ціни на сировину та термін платежу можуть змінюватись покупцем в залежності від сезону, умов ринку, якості і кількості сировини. У випадках, коли сировина перевозиться транспортом постачальника, покупець відшкодовує витрати на автотранспорт відповідно до калькуляції, але не вище зазначених розцінок з урахуванням ПДВ.
На виконання вищезазначеного договору Фермерське господарство «Весна» систематично постачало ТОВ «Гайсинський молокозавод» молоко коров'яче незбиране протягом липня 2018 року, що підтверджується видатковою накладною №3 від 31.07.2018 року на суму 691392 грн., в тому числі ПДВ на суму 115232 грн. (аркуш справи 53) та товарно-транспортними накладними на перевезення молочної сировини б/н від 05.07.2018 року, 07.07.2018 року, 09.07.2018 року, 11.07.2018 року, 13.07.2018 року, 15.07.2018 року, 17.07.2018 року, 19.07.2018 року, 21.07.2018 року, 23.07.2018 року, 25.07.2018 року, 27.07.2018 року, 29.07.2018 року, від 31.07.2018 року (аркуші справи 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49).
Оплата за поставлене молоко здійснюється ТОВ «Гайсинський молокозавод» частково, що підтверджується звітом АТ КБ «Приватбанк» про операції по поточному рахунку ФГ «Весна» за період з 01.07.2018 року по 06.08.2018 року (аркуш 51).
Фермерське господарство «Весна» 03 серпня 2018 року направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3/2 від 31.07.2018 року (аркуш справи 22) та отримало квитанцію про прийняття документу та зупинення реєстрації із зазначенням: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 31.07.2018 року №3/2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Додатково повідомлено: показник «D»=028479094529 (аркуш справи 23).
На виконання вимог п. п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем 7 серпня 2018 року направлено до ДФС повідомлення від 07.08.2018 року №1 (аркуш справи 24) про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, зокрема, договір на закупівлю молока і молочних продуктів №04-06-18-С від 21.06.2018 року, товарно-транспортні накладні б/н від 05.07.2018 року, 07.07.2018 року, 09.07.2018 року, 11.07.2018 року, 13.07.2018 року, 15.07.2018 року, 17.07.2018 року, 19.07.2018 року, 21.07.2018 року, 23.07.2018 року, 25.07.2018 року, 27.07.2018 року, 29.07.2018 року, від 31.07.2018 року, банківську виписку б/н від 01.07.2018 року, видаткову накладну №3 від 31.07.2018 року, правоустановчі документи на ферму №23998613 від 30.09.2009 року, пояснення №8 від 07.08.2018 року.
Проте, рішенням Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №881294/22496384 від 14.08.2018 року позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №3/2 від 31.07.2018 року (аркуші справи 26-27), оскільки платником податку не надані копії розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків та документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Позивач не погодився із зазначеним рішенням та звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою (аркуш справи 28), проте рішенням Комісії з питань розгляду скарг від 30.08.2018 року №28024/22496384/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення без змін (аркуш справи 30), що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5, 6, 10, 12, 13, 14, 19, 20, 21 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.
ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(їх) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд звертає увагу, що відповідачами не зазначено критеріїв ризиковості платника податку, не надано доказів належного віднесення позивача до ризикових у відповідності до «Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків», затвердженого наказом Державної фіскальної служби України №144 від 21 березня 2018 року.
Крім того, в оскаржуваному рішенні не зазначеного конкретної причини відмови в реєстрації податкової накладної №3/2 від 31.07.2018 року, оскільки не зазначено чіткого переліку документів, яких не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію накладної (в рішенні зазначено про необхідність підкреслення тих документів, яких не вистачає).
З наданих до суду первинних документів та тих документів, які надавалися до податкового органу можливо встановити зміст і обсяг господарських операцій, по яким позивач подав для реєстрації податкову накладну, будь-яких розбіжностей та невідповідностей ці документи не містять.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність платіжних доручень за господарськими операціями, оскільки позивачем надавався до податкового органу звіт АТ КБ «Приватбанк» про операції по поточному рахунку ФГ «Весна» за період з 01.07.2018 року по 06.08.2018 року, з якого вбачається оплата ТОВ «Гайсинський молокозавод» за молоко, поставлене Фермерським господарством «Весна» на виконання договору на закупівлю молока і молочних продуктів №04-06-18-С від 21.06.2018 року.
Ненадання позивачем документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності) наявність яких передбачена договором та/або законодавством не впливає на реальність господарських операцій, які підтверджені наявними в матеріалах справи первинними документами.
При цьому, якісні показники продукції зазначаються в товарно-транспортних накладних у вигляді результатів лабораторних досліджень, які проводить ТОВ «Гайсинський молокозавод» та надавалися позивачем разом з поясненнями та повідомленням від 07.08.2018 року №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Суд звертає увагу, що з пояснень представника позивача та з умов договору вбачається наявність у позивача та ТОВ «Гайсинський молокозавод» лабораторій, в яких досліджується якість продукції, представник позивача зазначив, що ветеринарні свідоцтва у позивача відсутні, але їх відсутність не впливає на наявність або відсутність факту здійснення господарської операції, за результатами якої позивач повинен зареєструвати податкову накладну. Крім того, представник позивача зазначив, що у нього відсутні декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності на молоко, а тому він не надавав їх, а інші документи щодо якості молока не вимагаються.
Таким чином, оскаржуване рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації є необґрунтованим та протиправним, а тому підлягає скасуванню судом.
Крім того, враховуючи протиправність оскаржуваного рішення відповідач має бути зобов'язаний судом здійснити реєстрацію податкової накладної №3/2 від 31.07.2018 року датою її подання.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Фермерського господарства «Весна» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Фермерського господарства «Весна» (с. Оленівка, Балтський район, Одеська область, 66143, код ЄДРПОУ 22496384) до Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №881294/22496384 від 14.08.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №3/2 від 31.07.2018 року, зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Фермерським господарством «Весна» податкову накладну №3/2 від 31.07.2018 року та вважати її прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку Фермерським господарством «Весна» за датою її подання - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №881294/22496384 від 14.08.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №3/2 від 31.07.2018 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Фермерським господарством «Весна» податкову накладну №3/2 від 31.07.2018 року датою подання 03.08.2018 року.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Фермерського господарства «Весна» (код ЄДРПОУ 22496384) сплачений судовий збір у розмірі 1762 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 17.12.2018 року.
Суддя Л.І. Свида
.