ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" грудня 2018 р. справа № 0940/1840/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Калуського об'єднаного міського військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Калуський об'єднаний міський військовий комісаріат про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
09.10.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військово-лікарської комісії Калуського об'єднаного міського військового комісаріату (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо прийняття рішення про придатність до військової служби, скасування рішення та зобов'язання направити на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд.
16.10.2018 ухвалою суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, а також залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Калуський об'єднаний міський військовий комісаріат (далі - третя особа).
17.10.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду клопотання позивача про забезпечення позову задоволено. Зупинено дію висновку Військово-лікарської комісії Калуського об'єднаного міського військового комісаріату щодо призову ОСОБА_1 на строкову військову службу та заборонено ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти будь-які дії, пов'язані з призовом ОСОБА_1 на строкову військову службу, до набрання судовим рішенням в даній справі законної сили.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач при прийнятті рішення щодо придатності позивача до військової служби не врахував наявність у нього всіх вад здоров'я, внаслідок чого відповідач не прийняв рішення щодо відстрочки від проходження військової служби та направлення позивача для додаткового медичного обстеження та повторного медичного огляду. Вважає неправомірними дії відповідача щодо прийняття рішення про придатність позивача до військової служби. З вказаних підстав просить скасувати рішення відповідача про придатність позивача до військової служби та зобов'язати направити на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд.
Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що відповідач відповідно до статтей 45ґ, 46г Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, затвердженого наказом Міністерства оборони України за № 402 від 14.08.2008 визнається придатним до військової служби, тому за результатами пройденої ним військово-лікарської експертизи та проведеного додаткового медичного обстеження в КЗ «Районна лікарня Калуської районної ради» відповідач визнав позивача придатним до військової служби. Просив в задоволенні позову відмовити.
Третя особа, скористалась правом подання письмових пояснень, із запереченнями проти позову.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 09.03.2017 прибув до Калуського об'єднаного міського військового комісаріату військового комісаріату для проходження військово-лікарської експертизи.
09.03.2017 позивач отримав направлення за №53 для стаціонарного обстеження до в травматологічне відділення Калуської центральної районної лікарні з приводу неправильно зрослого (2016) перелому правої ключиці, кіфосколіозу грудного відділу хребта, та повістку на 15.03.2017.
Згідно з витягом з книги протоколів Калуської районної призовної комісії від 30.11.2017, протокол №29, позивач на призовну комісію не з'явився.
17.09.2018 позивач прибув до Калуського об'єднаного міського військового комісаріату та направлений до військово-лікарської комісії для проведення військово-лікарської експертизи, де отримав направлення за №93 та направлений в терапевтичне відділення КЗ «Районна лікарня Калуської районної ради» з попереднім діагнозом - хронічний необструктивний бронхіт, стадія нестійкої ремісії.
Відповідно до витягу з книги протоколів Калуської районної призовної комісії від 02.10.2017, протокол №2, визнаний придатним до військової служби з обмеженням за статтей 46г, 45ґ, графи І Наказу Міністерства оборони України за №402 від 14.08.2018.
В період з 24.10.2018 до 28.10.2018 проходив стаціонарне обстеження КЗ «Районна лікарня Калуської районної ради», де оглядався лікарем терапевтом та отоларингологом, та за наслідками чого складено акт дослідження стану здоров'я за № 93, видано виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за №3046.
За результатами пройденої військово-лікарської експертизи та проведеного додаткового медичного обстеження в КЗ «Районна лікарня Калуської районної ради» на підставі статті 45ґ, статті 46г графи І розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Наказу Міністерства оборони України за №402 від 14.08.2018 військово-лікарською комісією Калуського об'єднаного міського військового комісаріату позивача визнано придатним до військової служби.
Відповідач не погоджуючись з висновками військово-лікарською комісією Калуського об'єднаного міського військового комісаріату, звернувся до суду.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністерства оборони України за № 402 від 14.08.2008 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення).
Згідно пункту 1.1 глави І розділу І Положення військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.2 глави І розділу І Положення 1.2 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з пунктом 1.3 глави І розділу І Положення основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, лікувальним закладам Міністерства оборони України; визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров'я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.
Відповідно до пункту 2.1 глави ІІ розділу І Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Згідно з пунктом 1.2 глави 2 розділу І Положення постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ).
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях (далі - ММО) та у складі миротворчого персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України.
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ).
Глава 2 розділу ІІ Положення визначає медичний огляд призовників (допризовників).
Організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва (пункт 2.1 глави 2 розділу ІІ Положення).
Медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров'я.
Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.
Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи. Кандидатура лікаря - члена районної призовної комісії (комісії з питань приписки) погоджується з лікарем - членом обласної призовної комісії (начальником медичного відділення тимчасового штату обласного збірного пункту) (пункт 2.2 глави 2 розділу ІІ Положення).
Оцінка стану здоров'я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1-11 ТДВ "А" (пункт 2.6 глави 2 розділу ІІ Положення).
Під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров'я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ (пункт 2.7 глави 2 розділу ІІ Положення).
Після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов'язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ "А" та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки) (пункт 2.8 глави 2 розділу ІІ Положення).
Лікар виносить одну з таких постанов: придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1-11; тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін; підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд; непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку (пункт 2.9 глави 2 розділу ІІ Положення).
Результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти. Крім того, призовникам, які включені до складу команд на відправку у війська, надається довідка Р(М)ВК (додаток 9), яка разом з обліковими документами направляється до військової частини (пункт 2.10 глави 2 розділу ІІ Положення).
У разі коли лікарям важко визначити стан здоров'я призовника, його направляють на амбулаторне або стаціонарне обстеження в лікувально-профілактичний заклад, про що лікарем або лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки) робиться відповідний запис в додатковому аркуші до облікової карти призовника, на збірному пункті - у картці амбулаторного обстеження та медичного огляду, на зворотному боці із зазначенням об'єктивних причин направлення, куди направляється, попереднього діагнозу. При цьому призовнику видається направлення, у якому вказується попередній діагноз та що необхідно уточнити при обстеженні для прийняття рішення. Направлення підписує лікар, який призначив обстеження, і лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який проводить контроль за об'єктивністю і доцільністю призначеного обстеження.
Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 10), який підписується головним лікарем лікувально-профілактичного закладу. Акт подається у військовий комісаріат на розгляд призовної комісії (комісії з питань приписки).
У спірних питаннях, пов'язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад (пункт 2.12 глави 2 розділу ІІ Положення).
З метою організації лікувально-профілактичної роботи серед призовників лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки) після призову (приписки) надає інформацію про результати медичного огляду призовників до головних медичних спеціалістів району, області, Автономної Республіки Крим. Організація лікувально-профілактичної роботи покладена на відповідні заклади МОЗ України.
Військові комісаріати разом з органами управління охороною здоров'я планують і контролюють проведення лікувально-оздоровчої роботи та один раз на рік інформують місцеві органи виконавчої влади про її результати (пункт 2.13 глави 2 розділу ІІ Положення).
До статті 45 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби включено: гострі респіраторні інфекції верхніх та нижніх дихальних шляхів, грип та пневмонія, інші хвороби верхніх дихальних шляхів J00 - J39 (викривлення носової перетинки, поліпи порожнин носа, хронічний фарингіт, назофарингіт, ларингіт, ларинготрахеїт, хронічний синусит, озена, аденоїди, хронічні хвороби мигдаликів). Згідно з пунктом «ґ» цієї статті громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби, громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани) із хворобами: стійкий розлад барофункції вуха або біляносових пазух, а також викривлення носової перетинки з порушенням носового дихання визнаються придатними до військової служби.
До статті 46 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби включено: хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів J40-J44, J47 (хронічний бронхіт, емфізема, хронічна обструктивна хвороба легенів, бронхоектатична хвороба); хвороби легенів, спричинені зовнішніми агентами, інтерстиціальні хвороби легень J60-J84 (пневмоконіози, хронічні пневмоніти, ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт, легеневий альвеолярний протеїноз, гемосідероз та інші дисеміновані захворювання легень); хронічні гнійні та некротичні хвороби, хвороби плеври, інші хвороби органів дихання J85-J99 (абсцес легені та середостіння, піоторакс та інші). Відповідно до пункту «г» цієї статті, за наявності об'єктивних даних без порушень функції зовнішнього дихання, громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби, громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани) придатні до військової служби визнаються придатними до військової служби.
Таким чином, відповідач в межах статтей 45ґ, 46г Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України за № 402 від 14.08.2008 визнав позивача придатним до військової служби.
Із наданих сторонами матеріалів медичних оглядів, історії хвороб, обстежень не встановлено наявність у позивача діагностованих хвороб, що віднесені до переліку хвороб, які є перешкодою у визнанні позивача придатним до військової служби.
Враховуючи аналіз вказаних норм права та матеріали адміністративної справи, є правомірними дії відповідача щодо визнання позивача придатним до військової служби, а, як наслідок, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судових витрат, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справі не має.
Враховуючи висновки суду про відмову в задоволенні позовних вимог, є недоцільним, з набранням законної сили рішенням суду в даній адміністративній справі, збереження заходів забезпечення позову, вжитих в адміністративній справі, а тому у відповідності до пункту 7 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою суду від 17.10.2018 підлягають скасуванню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Військово-лікарської комісії Калуського об'єднаного міського військового комісаріату ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Калуський об'єднаний міський військовий комісаріат (вулиця С. Бандери, 25 місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 09597011) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Заходи забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Калуського об'єднаного міського військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Калуський об'єднаний міський військовий комісаріат про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, вжиті ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 в адміністративній справі №0940/1840/18, - скасувати.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.