ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"17" грудня 2018 р. Справа № 350/2257/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви Рожнятівської селищної ради Івано-Франківської області до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
Рожнятівська селищна рада Івано-Франківської області 13.12.2018 звернулася до суду з позовною заявою до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Пунктами 3, 5, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, у пункті 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Перевіряючи на відповідність позовну заяву вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив, що позивач не зазначив:
- офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти позивача;
- ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
- поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), електронна адреса або адреса електронної пошти третьої особи.
Окрім цього, суд наголошує, що згідно частин 2, 4, 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не зазначено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Судом встановлено, що позивачем при поданні заяви не дотримано вимог 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема письмові докази, подані позивачем, не засвідчені належним чином.
Пунктом 8 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві вказується про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно змісту позовної заяви позивач процесуальних обов'язків, передбачених пунктом 8 частини 5 статті 160 КАС України, не виконав, так як відомості щодо наявності у нього або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, не зазначені.
Також пунктом 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, які підтверджують вказані обставини. Окрім цього, відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов'язаний подати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
У позовній заяві Рожнятівська селищна рада Івано-Франківської області посилається на ухвалу Рожнятівського районного суду від 16.05.2018, рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 13.10.2011, однак не надала належним чином засвідчені копії таких рішень.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця передбачені статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 3 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Предметом даного позову є визнання протиправними дій старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області та зобов'язання до вчинення певних дій, при цьому відповідачем визначено відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.
Відповідно до Положення про відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області №29/4 від 12.05.2016 відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України, є структурним підрозділом та підпорядковується Головному територіальному управлінню юстиції в Івано-Франківській області через управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.
Відповідно до Положення про управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області від Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області є структурним підрозділом Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб).
За таких обставин, враховуючи вимоги частини 3 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що відповідачем у даній справі має виступати Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області.
Також відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.
Так, згідно частини 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 16.10.2018 ухвалу Рожнятівського районного суду від 16.05.2018 скасовано і провадження в справі закрито та рекомендовано звернутись до суду в порядку адміністративного судочинства. При цьому до Івано-Франківського окружного адміністративного суду Рожнятівська селищна рада Івано-Франківської області звернулася 13.12.2018.
З вищевикладеного випливає, що позивачем пропущений передбачений частиною 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України десятиденний строк для подання відповідної позовної заяви.
Частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аграрна Перспектива» обов'язку, передбаченого частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України не виконало, так як не додало до позову заяву про поновлення строку та доказів поважності причин його пропуску.
Згідно частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірах або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 4 коментованого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", який вступив в дію з 01.01.2018, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року складає 1 762,00 гривень.
Із змісту позовних вимог слідує, що Рожнятівська селищна рада Івано-Франківської області просить визнати протиправними дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області щодо стягнення з Рожнятівської селищної ради Івано-Франківської області виконавчого збору і витрат на проведення виконавчих дій та визнати протиправними і скасувати постанови.
Отже, позивач звернувся до суду з двома позовними вимогами немайнового характеру.
Таким чином, при зверненні до адміністративного суду з даною позовною заявою, відповідно до положень статті 4 Закону України «Про судовий збір», Рожнятівська селищна рада Івано-Франківської області повинна сплатити судовий збір в розмірі 3524,00 гривень.
Частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність позовної заяви до вимог, встановлених частиною 5 статті 94, пунктом 2 частини 5 статті 160, частиною 6 статті 160 та частиною 3 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 171, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрна Перспектива» до відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, службової особи - старшого державного виконавця Сіренка Сергія Володимировича про визнання дій протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом:
1) зазначення:
- офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти позивача;
- ідентифікаційного коду відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
- поштового індексу, реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), електронна адреса або адреса електронної пошти третьої особи;
2) подання:
- засвідчених і оформлених відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України копій усіх доданих до позовної заяви письмових доказів;
- інформації про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
- належним чином засвідчених копій ухвали Рожнятівського районного суду від 16.05.2018 та рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 13.10.2011;
- заяви про поновлення пропущеного строку на звернення до суду та докази поважності причин його пропуску;
- доказів сплатити судового збору в розмірі 3524,00 гривень;
3) приведення позовної заяви у відповідність до вимог частини 3 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства шляхом зазначення відповідачем Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Главач І.А.