10.2.4
Іменем України
14 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3477/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням позовної заяви від 12 листопада 2018 року (арк. спр. 38-45) просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації по втраті частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка передбачена частиною другою статті 55 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку порушенням термінів їх виплати»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка визначається відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку порушенням термінів їх виплати».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ (міліції) та отримує пенсію за вислугу років. 26 листопада 2017 року позивач звернувся до Лисичанського міського суду Луганської області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію. Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 26 січня 2018 року у справі № 415/7592/17, яка набрала законної сили 27 лютого 2018 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» та довідки від 15 травня 2017 року № 5691-лк про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС у Луганській області, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» та довідки від 15 травня 2017 року № 5691-лк про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС у Луганській області.
17 травня 2018 року позивач отримав від відповідача відповідь за № 6373/03-01, в якій останній зазначив, що на виконання рішення суду від 26 січня 2018 року у справі № 415/7592/17 позивачу 27 березня 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, де доплата по проведеному перерахунку за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року склала 34574,66 грн. Також відповідачем зазначено, що сума доплати пенсії буде виплачена відповідно до порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. Тобто відповідачем навмисно, самостійно, протиправно розстрочено виплату доплати з пенсії на 3-4 роки та не виконано рішення суду.
15 червня 2017 року відповідачем отримано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року. 24 червня 2017 року - останній день для здійснення перерахунку позивачу з урахуванням положень частини п'ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За даними відповідача, перерахунок пенсії проведено 27 березня 2018 року, фактична ж виплата донарахованої пенсії проведена відповідачем 06 квітня 2018 року, без врахування донарахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
Позивач вважає, що з 25 червня 2017 року по 27 березня 2018 року відповідачем допущено протиправну бездіяльність.
17 жовтня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про нарахування та виплату йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати суми перерахованої пенсії з 01 січня 2016 року, розрахувавши її розмір за методикою відповідно до статті 3 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.
31 жовтня 2018 позивачем отримана відповідь за № 14874/07, в якій відповідач повідомив про відсутність підстав для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів, оскільки рішення суду виконано без затримки на один і більше календарних місяців.
Отже, відповідач фактично відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті компенсації.
З посиланням на положення статей 2, 3 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статей 42, 45, 48 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 1, 2 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушення строків їх виплати», пунктів 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, пункту 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, позивач вважає протиправною відмову відповідача у проведенні нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 12 грудня 2018 року за вхідним реєстраційним № 38968/2018 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) подало відзив на позовну заяву від 12 грудня 2018 року за № 17348/07, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 79-80).
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років за Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Відповідно до статті 63 Закону № 2262 усі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом на умовах і порядку та розмірах передбачених Кабінетом Міністрів України. 19 квітня 2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).
Постановою № 103 врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 988. Відповідач зазначає, що відповідно до Постанови № 103 обов'язок відповідача виплатити за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року перераховану пенсію у новому розмірі, з урахуванням раніше сплаченого, виникає з 1 січня 2019 року. Сума доплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року складає 34574,66 грн.
З посиланням на положення частин першої, другої статті 23, пункти 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, відповідач зауважив, що взяття будь-яких бюджетних зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків з бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства. Внаслідок цього, відповідач не наділений правом самостійно без правового регулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів.
Також відповідач зазначив, що з огляду на положення статті 55 Закону № 2262, статті 2 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушення строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, в даному випадку відсутні підстави для нарахування компенсації, оскільки відсутнє порушення строків виплати пенсії та відсутня вина відповідача, а, отже, нарахування та виплата компенсації в цьому випадку є безпідставною.
З урахуванням викладеного відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 06 листопада 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу, довідки органу казначейства про зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України коштів у розмірі 704,80 грн, сплачених за фіскальним чеком ПАТ «Укрпошта» від 01 листопада 2018 року на реквізити Луганського окружного адміністративного суду в рахунок сплати судового збору, або оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 704,80 грн (арк. спр. 31-32).
07 листопада 2018 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 31495/2018 від позивача надійшла заява від 07 листопада 2018 року б/н про долучення до матеріалів справи оригіналу квитанції від 07 листопада 2018 року № 31 (арк. спр. 34-35).
13 листопада 2018 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 32483/2018 від позивача на виконання вимог ухвали суду надійшла заява від 13 листопада 2018 року б/н, до якої додано позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копію для вручення відповідачу (арк. спр. 37-57).
Ухвалою від 19 листопада 2018 року про відкриття провадження в адміністративній справі справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 1-3).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 93107, АДРЕСА_1) є пенсіонером за вислугу років, про що свідчить пенсійне посвідчення від 07 листопада 2003 року НОМЕР_2, видане управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області (арк. спр. 50).
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 26 січня 2018 року у справі № 415/7592/17, яка відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень набрала законної сили 27 лютого 2018 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково (арк. спр. 20-22, 51-53, 85-87), зокрема:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» та довідки від 15.05.2017 року № 5691-лк про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС у Луганській області;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» та довідки від 15.05.2017 року № 5691-лк про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС у Луганській області.
20 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою щодо надання письмового перерахунку суми заборгованості з невиплаченої пенсії в період з 01 січня 2016 року по 01 січня 2018 року (помісячно) із зазначенням загальної суми недоплаченої пенсії за 2016-2017 роки (арк. спр. 55).
Листом від 17 травня 2018 року за № 6373/03-01 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивачу, що на виконання рішення суду від 26 січня 2018 року у справі № 415/7592/17 позивачу 27 березня 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, де доплата по проведеному перерахунку за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року склала 34574,66 грн. Також відповідачем зазначено, що сума доплати пенсії буде виплачена відповідно до порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (арк. спр. 56).
17 жовтня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про нарахування та виплату йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати суми перерахованої пенсії з 01 січня 2016 року, розрахувавши її розмір за методикою відповідно до статті 3 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (арк. спр. 57).
Листом від 31 жовтня 2018 за № 14874/07 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів (арк. спр. 27).
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 15 травня 2017 року № 5691-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою «завідувач відділу дізнання Лисичанського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області» становить 6240,85 грн, у тому числі: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «майор міліції» - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 1575,00 грн, премія 2,73 % - 165,85 грн (арк. спр. 77).
Довідка від 15 травня 2017 року № 5691-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1, отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 15 червня 2017 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції № 307/03-27 (арк. спр. 77).
Протоколом за пенсійною справою № 17710 (МВС) від 01 січня 2016 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року у відповідності до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262, Постанови № 988 та Постанови № 103, після проведення перерахунку розмір пенсії з 01 січня 2016 року склав 3120,43 грн, та визначено різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови № 103 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року - 34574,66 грн, з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 720,31 грн щомісячно, з 01 січня 2020 року до повної виплати розрахованої суми 1440,61 грн (арк. спр. 82).
Відповідно до протоколів Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 17710 - МВС ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, розмір пенсії (з надбавками) з 01 квітня 2018 року складає 3120,43 грн (арк. спр. 76, 83).
Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 17710 від 27 березня 2018 року за період з січня 2016 року по березень 2018 року підлягало виплаті всього 84251,61 грн (3120,43 грн - щомісячна виплата); фактично виплачено за період з січня 2016 року по березень 2018 року 45382,15 грн; сума доплати за період з січня 2016 року по березень 2018 року складає 38869,46 грн (арк. спр. 76 зв.)
У поясненнях від 12 грудня 2018 року № 17347/07 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зазначило, що сума доплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року складає 34574,66 грн, відповідно до Постанови № 103 обов'язок відповідача виплатити за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року перераховану пенсію у новому розмірі, з урахуванням раніше сплаченого, виникає з 1 січня 2019 року (арк. спр. 81).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, законодавцем передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.
Внаслідок набрання чинності Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580) втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580 - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Верховний Суд в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі № 818/1076/18 зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Отже, Постанова № 103 підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статті 63 Закону № 2262, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої та третьої статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 52 Закону № 2262-ХІІ визначено загальний порядок виплати пенсій, органи, що виплачують пенсії, зокрема:
Пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання (частина перша статті 52 Закону № 2262-ХІІ).
Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України (частина друга статті 52 Закону № 2262-ХІІ).
Виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія (частина третя статті 52 Закону № 2262-ХІІ).
Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Статтею 55 Закону № 2262-ХІІ визначено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Статтею 1 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон № 2050-III) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до статті 2 Закону № 2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) (стаття 3 Закону № 2050-III).
Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць (стаття 4 Закону № 2050-III).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок № 159).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 159 дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 3 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом (абзаци перший, другий пункту 4 Порядку № 159).
Пунктом 5 Порядку № 159 визначено, що сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 159 компенсація проводиться за рахунок джерел, з яких здійснюються відповідні виплати, а саме: власних коштів - підприємствами, установами та організаціями, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднаннями громадян; коштів відповідного бюджету - підприємствами, установами та організаціями, що фінансуються чи дотуються з бюджету; коштів Пенсійного фонду, фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку (пункт 8 Порядку № 159).
З аналізу положень статей 2, 5 КАС України слідує, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому. Судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Суд не може розглядати вимоги на майбутнє у зв'язку із вірогідним настанням певних наслідків. Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Враховуючи, що відповідно до Постанови № 103 сума перерахованих пенсій за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року виплачується органами Пенсійного фонду України після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету, починаючи з 01 січня 2019 року, внаслідок чого на час розгляду справи не має випадку порушення встановлених строків їх виплати, правові підстави для здійснення компенсації позивачу втрати частини доходів за Законом № 2050-III та Порядком № 159 відсутні.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зауважує на таке.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання субєкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Оскільки суд у задоволенні позову відмовляє повністю, відсутні підстави для застосування положень статті 382 КАС України.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 93107, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська