Постанова від 13.12.2018 по справі 822/2077/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/2077/18

Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

13 грудня 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Агроальянс" на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року (м. Хмельницький, 27 серпня 2018 року) у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агроальянс", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Хмельницька міська рада до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 29 травня 2018 року Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

На обґрунтування апеляційної скарги представник позивача зазначив, що в приписі не зазначено нормативно-правового акту, який порушено, а також до якої дати замовник повинен повідомити управління про виконання вимог припису. Крім цього не зазначено, які саме дані, зазначені замовником у Декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.05.2017 за №083171361334, є недостовірними, чому і чим це підтверджується. Також вказує, що позивач має всі відповідні документи, що дають йому право виконувати будівельні роботи, а власник земельної ділянки - Хмельницька міська рада, при передачі земельної ділянки в оренду зазначила умови використання земельної ділянки: "земельна ділянка передається в оренду під виробничо-побутовий комплекс та будівництво торгівельного центру з прибудовою офісного приміщення з кімнатами відпочинку до виробничо-побутового комплексу". Чинне законодавство не обмежує використання земель промисловості для вказаного будівництва. Крім цього, зазначає, що відповідач не наділений повноваженнями визначати нецільове використання будь-яких земельних ділянок.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що 16.05.2017 р. за №083171361334 відповідачем було зареєстровано Декларацію про початок виконання будівельних робіт стосовно об'єкта будівництва - "Торгівельний центр з прибудовою офісного приміщення з кімнатами відпочинку до будівлі виробничо-побутового комплексу", поштова/будівельна адреса - м. Хмельницький, вул. Довженко, 4/1, замовник - ТОВ "Агроальянс". У вказаній Декларації зазначено, зокрема, що земельна ділянка використовується для будівництва на підставі "Договір оренди землі №040774200208 від 12.09.2007 р., додаткової угоди №325.02.2013/3806681 від 12.12.2013 р. про внесення змін до договору із внесеними змінами до договору №681010004001068 від 18.12.2012 р. Хмельницька міська рада"; кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:24:001:0009.

Відповідно до п.1-2 Договору оренди землі №040774200208 від 12.09.2007 р., Хмельницька міська рада надала в оренду ТОВ "Агроальянс" земельну ділянку по вул. Довженко, 4/1 у м. Хмельницький, площею 2817 кв. м. Пунктом 15 цього договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду під виробничо-побутовий комплекс. У п.16 договору вказано, що цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості.

Додатковою угодою №325-02-2013/3806681 від 12.12.2013 р. "Про внесення змін до договору оренди землі №040774200208 від 12.09.2007 р. із внесеними змінами до договору №681010004001068 від 18.12.2012" пункт 15 договору викладено в новій редакції "Земельна ділянка передається в оренду під виробничо-побутовий комплекс та будівництво торгівельного центру з прибудовою офісного приміщення з кімнатами відпочинку до виробничо-побутового комплексу".

Згідно направлення для проведення планової перевірки № 8 від 14.05.2018 р. відповідачем проведено перевірку об'єкта "Торгівельний центр з прибудовою офісного приміщення з кімнатами відпочинку до будівлі виробничо-побутового комплексу" по вул. Довженка, 4/1 у м. Хмельницький, замовник - ТОВ "Агроальянс".

За результатами проведення перевірки відповідачем складено Акт від 29.05.2018 р. № 8 (далі - Акт) та Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 29.05.2018 р. (далі - Припис).

У Акті та Приписі зазначено про встановлення перевіркою того, що цільове призначення земельної ділянки, розташованої за адресою м. Хмельницький, вул. Довженко, 4/1 - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Враховуючи зазначене, а також ст. 376 Цивільного кодексу України, вказано, що замовником будівництва наведено недостовірні дані в зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.05.2017 р. № ХМ 083171361334 (категорія складності III), що є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, а саме встановлено, що об'єкт будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети. Також у Приписі вказана вимога про негайне з 29.05.2018 р. зупинення будівельних робіт.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 10.10.2013 р., цільове призначення земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:24:001:0009 - 11.02, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення .

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 р. № 548, коду 11.02 відповідає цільове призначення земель - "Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості".

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 24.06.2018 р., цільове призначення земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:24:001:0009 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Також листом Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради №1675/0315 від 15.06.2018 р. стверджено, що відповідно до плану зонування території міста Хмельницького земельна ділянка по вул. Довженка, 4/1 відноситься до Зони промислових підприємств (П-1).

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, згідно з ч. 1 ст. 19 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

У відповідності до ст. 38 ЗК України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

В силу ст. ст. 65-66 ЗК України землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.

До земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд.

Тобто, до земель промисловості ЗК України відносить земельні ділянки, надані для розміщення споруд та іншої інфраструктури будь-яких підприємств.

Частиною 5 ст. 20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Разом з тим, необхідно враховувати те, що абз. 2 ч. 2 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

За змістом ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Згідно з п. 4 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 30.03.2012 №6 "Про практику застосування судами ст. 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва)" будівництвом об'єкта нерухомості на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, вважається спорудження таких об'єктів на земельній ділянці, що не віднесена до земель житлової й громадської забудови, зокрема, наданій для ведення городництва, сінокосіння, випасання худоби тощо, цільове призначення або вид використання якої не змінено в установленому законом порядку.

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548, землями громадської забудови є землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об'єктів загального користування. Зокрема, коду 03.07 відповідає цільове призначення земель - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, коду 03.10 - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку).

Відтак, будівництво позивачем "Торгівельного центру з прибудовою офісного приміщення з кімнатами відпочинку до будівлі виробничо-побутового комплексу" не свідчить про належність такого будівництва до споруд та іншої інфраструктури промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств. Тобто, позивач здійснює забудову земельної ділянки всупереч її цільовому призначенню, оскільки земельна ділянка не відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови. Доводи позивача про те, що чинне законодавство не обмежує використання земель промисловості для здійснюваного ним будівництва, є помилковими.

Пунктом 16 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 (далі - Порядок №553) передбачено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

Згідно з п. 17 Порядку №533, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов'язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Додатком до Порядку №553 встановлено Строки для усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виявлених під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю.

Оскаржений Припис не містить зазначення про порушення конкретних норм законодавства, а також у ньому не встановлено строк для усунення виявлених порушень.

Проте недотримання усіх складових форми припису не може мати наслідком визнання його протиправним та скасування, та не відміняє обов'язку суб'єкту господарювання його виконання.

Також, зі змісту Припису позивачу було зрозуміло, які порушення вимог містобудівного законодавства допущені, та які, як наслідок, підлягають усуненню, а тому цей Припис не є протиправним та не підлягає скасуванню, оскільки він прийнятий відповідно до чинного законодавства внаслідок виявленого порушення.

Що стосується доводів позивача про те, що власник земельної ділянки - Хмельницька міська рада, при передачі земельної ділянки в оренду зазначила умови використання земельної ділянки: "земельна ділянка передається в оренду під виробничо-побутовий комплекс та будівництво торгівельного центру з прибудовою офісного приміщення з кімнатами відпочинку до виробничо-побутового комплексу", слід зазначити наступне.

Вимогами ч.ч.1-2 ст.20 ЗК України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Пункт 16 договору оренди землі №040774200208 від 12.09.2007 чітко передбачає, що цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості. Вказаними вище витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 10.10.2013, та інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 24.06.2018, також стверджено про те, що цільове призначення земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:24:001:0009 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Отже, цільове використання земельної ділянки охоплює користування земельною ділянкою в межах відповідної категорії, перелік яких наведено в ст.19 ЗК України, в той час як зазначена в договорі мета використання земельної ділянки свідчить лише про визначену договором умову користування нею, що може включати розміщення на ній конкретних об'єктів лише з урахуванням категорії, до якої належить передана в оренду земельна ділянка. Саме по собі зазначення в договорі умови використання земельної ділянки не підміняє та не доповнює визначені законодавством види використання такої ділянки, віднесеної до певної категорії.

Відносно доводів позивача про те, що відповідач не наділений повноваженнями визначати нецільове використання будь-яких земельних ділянок, слід зауважити наступне.

Так, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом п.3 ст.6 Закону №3038-VI органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

В силу Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 р. №294, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Відповідно до п.7 цього Положення Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо через апарат та свої територіальні органи.

Абзацом 2 ч. 2 ст. 24 Закону №3038-VI визначено, що забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства, а тому відповідач наділений повноваженнями здійснювати контроль за дотриманням позивачем (як замовником будівництва) такої вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач не довів позовні вимоги, адже на землях промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення будує "Торгівельний центр з прибудовою офісного приміщення з кімнатами відпочинку до будівлі виробничо-побутового комплексу", що протиправно. Цей висновок суду не спростовують надані позивачем копії Договору оренди землі №040774200208 від 12.09.2007, Додаткової угоди №325-02-2013/3806681 від 12.12.2013, Декларації про початок виконання будівельних робіт №ХМ 083171361334 від 16.05.2017, Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6800622342013 від 10.10.2013, Викопіювання з плану зонування м. Хмельницький, Витягу з рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №436 від 10.04.2008, лист Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради №1675/0315 від 15.06.2018, а навпаки його підтверджує, що видно з їх змісту та встановлених судом обставин. Крім цього, необхідно враховувати, що відповідно до інформації Хмельницької міської ради за №02-14-2250 від 02.07.2018 Містобудівні умови та обмеження земельної ділянки №122/ГП-25.1-04 від 14.04.2014 були видані фізичній особі - підприємцю за іншою адресою, тому це також є недостовірними даними, вказаними позивачем у Декларації про початок виконання будівельних робіт №ХМ 083171361334 від 16.05.2017. Все це свідчить про те, що забудова земельної ділянки здійснюється позивачем з порушенням вимог цільового призначення земельної ділянки і містобудівної документації, тому Припис відповідає вимогам ст. 24 Закону №3038-VI та п. 17 Порядку №533.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Агроальянс" залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України, та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України .

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Смілянець Е. С.