Постанова від 12.12.2018 по справі 806/2522/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 806/2522/18 Головуючий у 1-й інстанції: Капинос Оксана Валентинівна Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.

12 грудня 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Сушка О.О. Ватаманюка Р.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року (проголошено в м. Житомир, повний текст скалдено 23 липня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в червні 2018 року позивач звернувся із адміністративним позовом до Житомирського окружного адміністративного суду, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нездійснення виправлення на веб-порталі Пенсійного фонду України інформації про його загальний трудовий стаж у відповідності до підтверджуючих документів та зобов'язати здійснити такі виправлення.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції при ухваленні рішення порушено норми матеріального права та процесуального права, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для вирішення справи.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив суд відмовити в задоволенні апеляційної скарги у зв'язку з її необґрунтованістю.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Так, судом першої інстанції встановлено, що 17 квітня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з клопотанням, в якому просив повідомити, який у нього страховий стаж та з якого часу він починається.

Крім того, позивач просив повідомити чому в його особистому кабінеті немає відомостей про роботу в УМВС України в Житомирській області з 2007 року на посадах слідчого та навчання в Національній академії внутрішніх справ України з 2003 року, у зв'язку з чим просив внести всі правильні відомості щодо його стажу.

Відповідачем у відповідь на вказане клопотання направлено лист від 27 квітня 2018 року №П-2272, згідно з яким стаж ОСОБА_2 до 01.01.2004 при призначенні пенсії буде обчислюватися за даними трудової книжки, на підставі довідок про стаж роботи та документів про навчання, а на веб-порталі Пенсійного фонду України відомості про страховий стаж відображаються з 01 січня 2004 року.

Крім цього, 28 квітня 2018 року та 03 травня 2018 року позивач повторно звертався до відповідача з клопотаннями, в яких просив внести достовірні та правильні відомості в його особистий кабінет на веб-порталі Пенсійного фонду України щодо страхового стажу у відповідності до листа УМВС України в Житомирській області від 23 квітня 2018 року.

На підтвердження стажу ОСОБА_2 надано лист від 23 квітня 2018 року № П-15зі/105/05/12-2018 УМВС України в Житомирській області, з якого вбачається, що у період з 01 вересня 2003 року по 22 червня 2017 року останній проходив службу в органах внутрішніх справ, зокрема, у період з 01 вересня 2003 року по 17 червня 2007 року був курсантом академії внутрішніх справ, а з 16 червня 2007 року по 22 червня 2017 року служив на посадах начальницького складу.

Крім цього, 22 травня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача зі скаргою, в якій просив терміново розглянути його звернення щодо правильного та реального відображення страхового стажу в особистому кабінеті та надати письмову відповідь на його звернення.

Листом від 23 травня 2018 року №П-2788 відповідач повідомив позивача про те, що його звернення були зареєстровані відповідно до Інструкції та розглянуті у встановлений законодавством строк відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Також вказано, що відповідь на звернення була надіслана позивачу електронною поштою 10 травня 2018 року, однак було допущено помилку в електронній адресі, у зв'язку з чим йому було направлено копію відповіді на звернення.

18 квітня 2018 року та 03 травня 2018 року ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило позивача, що на веб-порталі відображається інформація, яку подано страхувальниками у розрізі застрахованих осіб та яку накопичено на обліковій картці застрахованої особи в Реєстрі застрахованих осіб.

При цьому звіт з єдиного соціального внеску подається органами Національної поліції України у розрізі застрахованих осіб з червня 2016 року, а тому відображення на веб-порталі інформації щодо проходження служби в органах МВС України до червня 2016 неможливе, у зв'язку з чим інформація, яку відображено у особистому кабінеті позивача, вірна та виправленню не підлягає.

Позивач вважає, що відповіді на його звернення надавались з грубим порушенням чинного законодавства, оскільки відповідачем проігноровано всі питання (прохання) звернень, а тому звернувся з цим позовом до суду.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що інформація про страховий стаж, розміщена на веб-порталі послуг Пенсійного фонду, формується на підставі звітності про персоніфікований стаж, яка подається страхувальником. При цьому, органи Національної поліції України звіт про застрахованих осіб розпочали подавати з червня 2016 року, в зв'язку з чим інформація, відображена в особистому кабінеті на офіційному веб-порталі Пенсійного фонду України не може бути виправлена відповідачем.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України 04.05.1998 №401/98 "Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування" постановлено Кабінету Міністрів України у місячний строк: розробити і затвердити комплекс заходів щодо поетапного впровадження, протягом 1998-2000 років, у Пенсійному фонді України автоматизованого персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування та передбачити їх фінансування в межах бюджету цього Фонду на 1998-2000 роки; підготувати і затвердити Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 №794 "Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування" встановлено, що обчислення пенсій відбувається за даними персоніфікованого обліку, починаючи з 01 липня 2000 року.

Згідно з п. 1 Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 № 794, персоніфікований облік полягає в збиранні, обробленні, систематизації та зберіганні передбачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та їх розмір за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також персоніфікований облік коштів накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюються в порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у 2011 році створений Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України створено Пенсійним фондом та запроваджено на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.06.2012 №401-р.

З 1 жовтня 2012 року з метою покращення якості обслуговування громадян, впровадження технологій електронного урядування в соціальній сфері створено та запроваджено веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України для забезпечення:

1)доступу до розміщеної на зазначеному веб-порталі такої інформації:

для громадян:

-про умови, порядок призначення, перерахунку та виплати пенсій тощо;

-зразки заяв, скарг, запитів на інформацію, інших документів, необхідних для призначення та перерахунку пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший, зміни форми виплати пенсій, виплати допомоги на поховання тощо, включаючи можливість роздрукування або заповнення таких документів у електронному вигляді;

-про порядок реєстрації громадян у базі даних веб-порталу;

для юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно:

-про умови нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших обов'язкових платежів;

-про умови та порядок складення і подання звітності;

-про порядок проведення органами Пенсійного фонду України перевірок, а також досудового оскарження рішень органів Пенсійного фонду України;

-про іншу інформацію, пов'язану з регулюванням правових і фінансових відносин між органами Пенсійного фонду України, юридичними особами, фізичними особами - підприємцями та особами, які забезпечують себе роботою самостійно;

-зразки бланків заяв, інших документів, необхідних для взяття на облік (зняття з обліку), складення та подання звітності, призначення та перерахунку пенсій тощо, включаючи можливість роздрукування або зчитування таких документів у електронному вигляді;

2)доступу для громадян, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, до інформації про стан накопичених пенсійних коштів, пенсійних виплат, обробки звіту, поданого в електронному вигляді, стан взаєморозрахунків за зобов'язаннями платника (за умови підтвердження автентичності особи, що одержує такий доступ, шляхом її реєстрації в базі даних веб-порталу);

3)взаємодії громадян, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, з органами Пенсійного фонду України з питань:

заповнення бланків заяви, скарги, запитів у електронному вигляді;

стану розгляду заяв, скарг, запитів, поданих у електронному вигляді;

подання запитів для підготовки у паперовому вигляді довідок, інших документів, які заявник одержує під час особистого звернення до органів Пенсійного фонду України;

попереднього запису про відвідування органу Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 11 Постанови правління Пенсійного фонду України від №13-1 "Про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 991/27436, надання на запит персональних даних в електронній формі, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру, електронній пенсійній справі, автоматизованій системі обробки пенсійної документації, здійснюється виключно для користувачів електронних послуг, зареєстрованих у базі даних веб-порталу, з використанням перевірочних кодів та електронного цифрового підпису, що є аналогом електронної печатки Пенсійного фонду. При цьому з метою захисту персональних даних користувач електронної послуги для перегляду вищезазначеної інформації, крім логіна та пароля, вводить додатковий разовий код, який надсилається на вказану ним адресу електронної пошти та/або шляхом СМС-повідомлення.".

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що веб-портал не являється самостійною електронною базою адміністрування, а за своєю суттю є інформаційним ресурсом, на якому розміщуються персональні дані про особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема й про сплату страхових внесків, про зарахування певних періодів до страхового стажу, про заробіток.

Крім цього, згідно з ст. 21 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

В зв'язку з тим, що вищевказаний закон вступив в силу з 01 січня 2004 року, страховий стаж обчислюється з січня 2004 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, що створена з липня 2000 року, в якій накопичується інформація щодо нарахованої заробітної плати і сплати страхових та єдиного внесків.

При цьому, з 01 січня 2004 року страховий стаж обчислюється на підставі документів і в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом.

Відповідно до ч.6 ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній у спірний період) визначено категорії страхувальників, що подають звітність до територіальних органів Фонду до системи персоніфікованого обліку.

Зазначеною нормою не визначено страхувальників для застрахованих осіб, визначених у ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб рядового і начальницького складу .

Законом України від 03.04.2007 №857 "Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " було доповнено п. 17 наступного змісту: "військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу".

Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу, до яких відноситься позивач, визнані такими, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню лише з квітня 2007 року ґрунтується на нормах матеріального права.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Відповідачем, в свою чергу, не заперечується страховий стаж ОСОБА_2 згідно з поданими ним документами, однак не в змозі самостійно внести таку інформацію до веб-порталу послуг Пенсійного фонду, оскільки вказана персоніфікована інформація має міститись у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, який формується на підставі звітності, яка подається страхувальником.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відмовляючи позивачу у внесенні виправлень до інформації про його загальний трудовий стаж, яка розміщена на веб-порталі Пенсійного фонду України, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, якою ці повноваження йому надані, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Частиною 1,2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, судова колегія апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції в повній мірі надав оцінку усім вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, у зв'язку із чим, ухвалив законне та обґрунтоване рішення, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 12 грудня 2018 року.

Головуючий Кузьмишин В.М.

Судді Сушко О.О. Ватаманюк Р.В.