Рішення від 07.12.2018 по справі 540/2134/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2018 р.м. ХерсонСправа № 540/2134/18

9 год. 00 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Дудар Е.І.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника ГУ Держгеокадастру - ОСОБА_2,

державного кадастрового реєстратора - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м. Нова Каховка Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_5 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі - відповідач -1), державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м.Нова Каховка Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області ОСОБА_3 (далі - відповідач 2, державний кадастровий реєстратор), в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м. Нова Каховка Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 12.09.2018 року №РВ-6500409912018;

- зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м. Нова Каховка Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області внести до Державного земельного кадастру відомості про земельні ділянки, що розташовані в селі Чорнянка Каховського району Херсонської області по вулиці Титова буд. 32: площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та площею 0,3850 га для ведення особистого селянського господарства громадянину ОСОБА_4

Ухвалою від 17.10.2018 року у справі відкрите спрощене позовне провадження, учасникам наданий строк для подання заяв по суті справи, судове засідання призначене на 15.11.2018 року о 09:00 год.

Ухвалою від 15.11.2018 року залучено державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м. Нова Каховка Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області ОСОБА_3 до участі у справі в якості другого відповідача. Судове засідання відкладене на 06.12.2018 року о 15:00 год.

07.12.2018 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Суду пояснив, що 06.04.2009 року ОСОБА_4 розробив технічну документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки загальною площею 0,6350 га, на підставі рішень Чорнявської сільської ради Каховського району від 16.12.2008 року № 246 "Про надання земельної ділянки під будівництво та обслуговування житлового будинку" та від 24.03.2009 року № 278 "Про надання дозволу на збір технічної документації для приватизації присадибної земельної ділянки" 11.09.2018 року ОСОБА_4 звернувся до відповідача - 2 із заявою про присвоєння земельним ділянкам кадастрових номерів, на підставі виготовленої технічної документації. Рішенням від 12.09.2018 року № РВ-6500409912018 державний кадастровий реєстратор ОСОБА_3 відмовила позивачу у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру у зв'язку із тим, що до складу поданої технічної документації заявник не долучив рішення про передачу або надання земельної ділянки у власність. Позивач вважає оскаржуване рішення відповідача-2 безпідставним та таким, що не відповідає абз. 5 п. 2 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державний земельний кадастр" та п. 20 Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України. На підставі викладеного, просить задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Відповідач-2 проти позову заперечила, мотивуючи тим, що 11.09.2018 року позивач звернувся через центр надання адміністративних послуг до державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки (реєстраційний номер ЗВ - 6505621482018). До заяви подана технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,6350 розташованої за адресою: Херсонська область, Каховський район, с. Чорнянка, вул. Титова,32 та електронний документ. Дана документація виготовлена в 2009 році. За результатами розгляду заяви ОСОБА_4, відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, прийнято рішення від 12.09.2018 року про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, у зв'язку з невідповідністю поданих позивачем документів вимогам Закону України "Про державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру. Також відповідач-2 зазначив, що під час подання заяви від 11.09.2018 року позивачем не було долучено до технічної документації рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, що і стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення, відповідно до абз. 5 п. 2 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державний земельний кадастр". На підставі викладеного, відповідач-2 вважає оскаржуване рішення таким, що прийняте з додержанням відповідних норм законодавства, отже відсутні підстави для його скасування. Просить відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача-1 в судовому засіданні позиції щодо спірних правовідносин не висловила, оскільки Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області не є належним відповідачем.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

Рішенням 34-ї сесії Чорнянської сільської ради Каховського району Херсонської області від 16.12.2008 року № 246 "Про надання земельної ділянки під будівництво та обслуговування житлового будинку" погоджено надання ОСОБА_4 земельної ділянки під будівництво та обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,25 га із земель житлового фонду та для ведення особистого селянського господарства площею 0,09 га.

24.03.2009 року Чорнянською сільською радою Каховського району Херсонської області на 37-й сесії 5-го скликання прийнято рішення № 278 "Про надання дозволу на збір технічної документації для приватизації присадибної земельної ділянки", яким зокрема, ОСОБА_4 надано дозвіл на збір технічної документації для приватизації присадибної земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Чорнянка по вул. Титова, 32, площею 0,25 га та дозвіл на збір технічної документації для приватизації присадибної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,3850 га.

На підставі рішення від 24.03.2009 року № 278 у 2009 році ДП "Херсонський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" виготовлена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадянину ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,6350 га, за адресою: Херсонська область, Каховський район, с.Чорнянка, вул. Титова, 32.

Як вбачається із матеріалів справи, 23.11.2016 року за ОСОБА_4 зареєстровано право власності на об'єкт житлової нерухомості незавершеного будівництва загальною площею 143,4 кв.м., який розташований за адресою: Херсонська область, Каховський район, с. Чорнянка, вул. Титова, 32, реєстраційний номер - 1092854165235.

11.09.2018 року ОСОБА_4 звернувся до державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м. овій Каховці із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру (реєстраційний номер ЗВ - 6505621482018) та присвоєння земельним ділянкам кадастрових номерів.

12.09.2018 року державний кадастровий реєстратор відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м. Новій Каховці ОСОБА_3 розглянла заяву ОСОБА_4 від 11.09.2018 року та прийняла рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстави: "Невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядоком ведення Державного земельного кадастру, а саме: подана технічна документація із землеустрою розроблена 2009 року. Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено порядок та умови реєстрації Технічних документацій розроблених до 01 січня 2013 року. У разі якщо до 01 січня 2013 року була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди, а відомості про таку земельну ділянку на внесені до Державного реєстру земель, державна реєстрація такої земельної ділянки здійснюється на підставі зазначеної технічної документації із землеустрою в порядку, встановленому законом. Технічна документація та пакет документів, що подані на розгляд Державному кадастровому реєстратору не містить рішення про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування. Рекомендую: долучити до складу Технічної документації рішення про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування за мови відсутності вище вказаного рішення рекомендую розробити землевпорядну документацію у відповідності до ст. 50 та ст. 55 Закону України "Про землеустрій"".

Позивач не погоджується із таким рішення відповідача-2, вважаючи відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру незаконною, у зв'язку із чим звернувся до суду.

Надаючи оцінку обгрунтованості оскаржуваного рішення, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі- ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Громадянам для ведення особистого селянського господарства передаються у власність та надаються у користування землі, віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення (п. "а" ч. 3 ст. 22 ЗК України).

Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом (ст. 40 ЗК України).

Відповідно до ч. 6 ст.118 Земельного Кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття рішення від 24.03.2009 року № 278 про надання ОСОБА_4 дозволу на розробку технічної документації) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу (ч. 7 ст. 118 ЗКУ).

Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін (ч. 8 ст. 118 ЗКУ).

Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування (ч. 9 ст. 118 ЗКУ).

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність (ч. 10 ст. 118 ЗКУ).

За змістом статті 151 Земельного кодексу України особи, зацікавлені, зокрема, у виборі земельних ділянок, зобов'язані погодити з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, розміри земельних ділянок, передбачені для її передачі (надання), умови її передачі (надання) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля. Вибір місця розташування земельних ділянок здійснюють, зокрема, відповідні сільські, селищні, міські, районні, обласні ради відповідно до їх повноважень щодо передачі (надання) цих ділянок.

Таким чином, зі змісту положень статті 118 та 151 ЗК України слідує, що власник землі, зокрема, орган місцевого самоврядування, у разі звернення особи із заявою про вибір місця розташування земельної ділянки, здійснював вибір земельної ділянки та надавав особі дозвіл на розробку проекту землеустрою. Після розроблення проекту землеустрою організаціями, які мають відповідні дозволи на виконання цих видів робіт, погодження проекту із органами, зазначеними у ч. 9 ст. 118 ЗК України, орган місцевого самоврядування розглядав такий проект, тобто затверджував такий проект та передавав земельну ділянку у власність.

За правилами ЗК України, які діяли станом на час надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі у власність земельних ділянок, проекти відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності затверджувалися органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які надавали земельні ділянки у власність або користування.

Втім, Земельний кодекс України станом на 2009 рік не містив порядку формування земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав.

Законом України "Про державний земельний кадастр" від 07.07.2011 року № 3613-VI Земельний кодекс України доповнено статтею 79-1, якого врегульовано питання формування земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав.

Так, статтею 79-1 ЗК України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Так, судом встановлено, земельні ділянки площею 0,25 га та 0,3850 га, що розташовані в с. Чорнянка по вул. Титова, 32 не сформовані, оскільки їм не присвоєно кадастрового номера.

Суд зауважує, що за загальним правилом земельного законодавства передача земельної ділянки у власність відбувається у разі, якщо земельна ділянка сформована, тобто після присвоєння їй кадастрового номера.

Як зазначено вище, рішенням від 16.12.2008 року № 246 Чорнявська сільська рада погодила надання ОСОБА_4 земельних ділянок під будівництво та обслуговування житлового будинку площею 0,25 га та для ведення особистого селянського господарства площею площею 0,3850 га, а рішенням від 24.03.2009 року № 278 позивачу надано дозвіл на збір технічної документації для приватизації зазначених земельних ділянок, що знаходяться в с. Чорнянка по вул. Титова, 32.

Отже, суд вважає, що Чорнявська сільська рада прийняла рішення, якими погодилася надати позивачу дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки, з подальшою передачею земельної ділянки у власність.

1 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про державний земельний кадастр" від 07.07.2011 року № 3613-VI (далі - Закон № 3613-VI) та постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" від 17.10.2012 року № 1051 (далі - Порядок № 1051).

Відповідно до ст. 1 Закону № 3613-VI державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Згідно з цією ж статтею державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Відповідно до ч. 1 статті 5 Закону № 3613-VI ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.

Частиною 5 статті 5 Закону № 3613-VI передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Порядок державної реєстрації земельної ділянки визначено статтею 24 Закону №3613-VI.

Так, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельних ділянок здійснюється, зокрема, за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

За змістом ч. 4 ст. 24 Закону № 3613-VI для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

При цьому, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Позивач стверджує, що подав всі необхідні документи, визначені ч. 4 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки площею 0,25 га та 0,3850 га.

У свою чергу відповідач стверджує, що для внесення відомостей до Державного земельного кадастру про земельні ділянки з метою присвоєння кадастрових номерів технічна документація повинна містити рішення про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування.

Надаючи оцінку позиціям сторін, суд зважає на наступне.

Відповідно до абз. 5 п. 2 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положеня" Закону України "Про Державний земельний кадастр" у разі якщо до 1 січня 2013 року була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди, а відомості про таку земельну ділянку не внесені до Державного реєстру земель, державна реєстрація такої земельної ділянки здійснюється на підставі зазначеної технічної документації із землеустрою в порядку, встановленому законом.

За змістом пункту 20 Розділу X "Перехідні положення" Земельного Кодексу України установити, що у разі, якщо до 1 січня 2013 року була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди, формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, крім випадків, визначених статтею 79-1 цього Кодексу, здійснюється за такою технічною документацією.

Разом з тим, у пункті 3 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державний земельний кадастр" зазначено: установити, що у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Забороняється вимагати для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера інші документи. Такий кадастровий номер є чинним з моменту його присвоєння.

Статтею 50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року № 858-ІV передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, зокрема, завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; матеріали погодження проекту землеустрою, тощо.

Із аналізу даних норм слідує, що у випадку не внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку щодо якої до 01.01.2013 року розроблена проектно-технічна документація на підтвердження права власності або користування відповідно до рішення органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади, формування земельної ділянки та її державна реєстрація проводиться на підставі зазначеної технічної документації.

Варто відмітити, що наведені вище норми Прикінцевих та перехідних положень містять вказівку на технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, яка розроблена, не містячи при цьому жодних посилань на обов'язковість затвердження такої технічної документації.

У свою чергу ч. 3 ст. 24 Закону № 3613-VI право особи на звернення із заявою про державну реєстрацію земельних ділянок законодавець пов'язує із рішенням органу місцевого самоврядування про надання такій особі дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність, а не із рішенням про передачу земельної ділянки у власність.

Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що дана норма Прикінцевих та перехідних положень має бути застосована у цих правовідносинах, оскільки позивач розробив проектно-технічну документацію для набуття земельної ділянки у власність, зокрема, для будівництва та обслуговування житлового будинку, який належить ОСОБА_4 на праві власності, та для ведення особистого селянського господарства, дозвіл на розробку якої був наданий органом місцевого самоврядування рішеннями від 16.12.2008 року № 246 та від 24.03.2009 року № 278.

Технічна документація із землеустрою розроблена у 2009 році, тобто до 2013 року.

Відтак державна реєстрація земельних ділянок, що знаходяться в с. Чорнянка по вул. Титова, 32 повинна здійснюватися відповідно до абз. 5 п. 2 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Підтвердженням даного висновку суду слугує також і положення пункту 3 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Слід також зауважити, що рішення про передачу ОСОБА_4 земельних ділянок у власність орган місцевого самоврядування, зокрема, Чорнявська сільська рада, прийматиме після присвоєння земельним ділянкам кадастрових номерів.

Конституцією України закріплено, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом (частина четверта статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина друга статті 14).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.

Відмовляючи позивачу у державній реєстрації земельних ділянок, відповіда-2, відповідно до пунктів 2-8 ч. 3 ст. 2 КАС України, повинен був діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Таким чином, приймаючи рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, державний кадастровий реєстратор діяв без законних на те підстав, а тому суд погоджується із доводами позивача про протиправність такого рішення відповідача-2 та його скасування.

Відтак, порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача-2 внести до Державного земельного кадастру відомості про земельні ділянки, що розташовані в селі Чорнянка Каховського району по вулиці Титова буд. 32: площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та площею 0,3850 га для ведення особистого селянського господарства.

За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_4 та задоволення позову в повному обсязі.

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 205, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,-

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м. Нова Каховка Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області ОСОБА_3 від 12.09.2018 року № РВ-6500409912018 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру.

Зобов'язати державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м. Нова Каховка Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області ОСОБА_3 (74800, Херсонська обл., м. Каховка, вул. Ярослава Мудрого, 18) внести до Державного земельного кадастру відомості про земельні ділянки, що розташовані в селі Чорнянка Каховського району Херсонської області по вулиці Титова буд. 32: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,25 га та для ведення особистого селянського господарства площею 0,3850 га ОСОБА_4

Стягнути з державного кадастрового реєстратора відділу у Каховському районі міськрайонного управління у Каховському районі та м. Нова Каховка Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області ОСОБА_3 (74800, Херсонська обл., м. Каховка, вул. Ярослава Мудрого, 18) на користь ОСОБА_4 (рнкпп НОМЕР_1, 74835, Херсонська обл., Каховський р-н, с. Чорнянка, вул. Цюрупи, буд. 49) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 12 грудня 2018 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 6.2.1