м. Вінниця
13 листопада 2018 р. Справа № 0240/2857/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:
Головного управління ДФС у Вінницькій області
до ОСОБА_1
про стягнення податкового боргу,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось головне управління ДФС у Вінницькій області з адміністративним позовом до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок порушення податкового законодавства щодо сплати податків та зборів у встановлені законом строки, відповідач має заборгованість перед бюджетом. Зокрема, наявний податковий борг з транспортного податку в сумі у сумі 14583,33 грн.
Станом на момент звернення до суду з даним позовом, заборгованість у добровільному порядку не сплачена. Доказів оскарження та скасування податкового повідомлення-рішення №10898728 від 11.09.2017 суду не надано. Наведені обставини слугували підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Оскільки відповідачем є фізична особа, судом у відповідності до вимог ч. 1 ст. 171 КАС України, зроблено інформаційний запит до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
07.09.2018 до суду надійшла інформація з адресно-довідкового підрозділу ГУ ДМС України у Вінницькій області, відповідно до якого місце реєстрації фізичної особи ОСОБА_1 співпало з інформацією вказаною позивачем.
Ухвалою від 13.09.2018 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено до розгляду.
Відповідно до вимог частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Ухвалою про відкриття провадження у справі від 13.09.2018 встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України та 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку ст. 164 КАС України, а позивачу - 5-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив в порядку ст. 163 КАС України.
У встановлений судом строк відповідачем відзив на позовну заяву не надано. Копія ухвали про відкриття провадження направлялася відповідачу за адресою відповідно до відомостей відділу обліку та моніторингу інформації УДМС України у Вінницькій області про реєстрацію місця проживання.
Від відповідача до суду повернулося рекомендоване потове відправлення з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відтак, суд вважає, що ухвала про відкриття провадження у справі від 13.09.2018 року вручена відповідачеві належним чином.
Позиція відповідача щодо позову суду не відома, оскільки останній не використав свого права на подання відзиву.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 3 статті 194 та частини 9 статті 205 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Дослідивши матеріали справи, суд установив, що згідно довідки ДФС України ГУ ДФС у Вінницькій області про суму податкового боргу відповідачем ОСОБА_1 станом на 15.08.2018 року обліковується податковий борг з транспортного податку фізичних осіб на суму 14583,33 грн. Дана заборгованість виникла у зв'язку із донарахуванням транспортного податку з фізичних осіб, що підтверджується наданим податковим повідомленням - рішенням №10898728 від 11.09.2017 року.
З метою стягнення податкового боргу ГУ ДФС у Вінницькій області звернулося до суду з даним адміністративним позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року №2755-17 (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з пп. 15.1-15.2 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Грошове зобов'язання платника податків відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове зобов'язання згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Порядок нарахування та строки сплати транспортного податку визначені статтею 267 ПК України.
Так, відповідно до п.п. 26.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України є об'єктами оподаткування.
Згідно з п.п. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 ПК України обчислення суми транспортного податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Відповідно до п.п.267.8.1. п. 267.8. ст. 267 строк сплати транспортного податку фізичними особами становить 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Як уже зазначалося, податковим повідомленням-рішенням №10898728 від 11.09.2017 року ОСОБА_1 нараховано податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік у розмірі 14583,33 грн.
Відповідно до п. 59.1. ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
18.01.2018 у зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу відповідно до прийнятого податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Вінницькій області сформовано податкову вимогу №311-50 на загальну суму узгодженого грошового зобов'язання 14583,33 грн.
Вищезазначені податкове повідомлення-рішення та податкова вимога були направлені рекомендованими повідомленнями на адресу відповідача за відомостями про реєстрацію місця проживання Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, проте повернуті у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Вказана інформація щодо реєстрації місця проживання відповідача збігається з наявними в матеріалах справи відомостями відділу обліку та моніторингу інформації УДМС України у Вінницькій області про реєстрацію місця проживання відповідача.
Статтею 42 ПК України встановлено порядок листування з платником податків.
Відповідно до п. 42.1. ст. 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Згідно з п. 42.2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Як уже зазначалося, податкова вимога надсилається контролюючими органом в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Так, пунктом 58.3 ст. 58 ПК України встановлено, що податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі, коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У разі, якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
З огляду на вказані норми суд вважає, що вищезазначені податкові повідомлення рішення та податкова вимога були направлені позивачем за адресою, що відповідає фактичному місцю реєстрації ОСОБА_1
Доказів оскарження/скасування податкового повідомлення рішення №10898728 від 11.09.2017 та податкової вимоги № 311-50 від 18.01.2018 до суду не надано, а відтак на час вирішення даної справи спірна сума податкових зобов'язань відповідача набула статусу узгодженого податкового зобов'язання.
Таким чином, за відповідачем рахується податковий борг з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 14583 грн.33 коп. наявність якого також додатково підтверджується довідкою ДФС ГУ ДФС у Вінницькій області про суму податкового боргу.
Доказів сплати вказаної заборгованості в добровільному порядку сторонами не надано.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму податкового боргу відповідач у встановлені законодавством строки до бюджету не сплатив, наявність у відповідача податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та доцільність задоволення позову.
Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов головного управління ДФС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ 39402165 ) задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 21018, РНОКПП НОМЕР_1) податковий борг в сумі 14583,33 грн. (чотирнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят три гривні 33 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2
Згідно з оригіналом Суддя
Помічник судді