ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
10 грудня 2018 року Справа № 913/412/18
Провадження №19/913/412/18
Розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області (вул.8 Березня, б.2, м.Сєвєродонецьк Луганської області, 93400) в інтересах держави в особі позивача 1 - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (вул.М.Грушевського, б.12/2, м.Київ, 01008)
позивача 2 - Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації (вул.Вілєсова, б.10, м.Сєвєродонецьк, Луганська область, 93411)
до відповідача-1 - Державного навчального закладу "Сєвєродонецький професійний ліцей" (пр.Хіміків, б.5, м.Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400)
відповідача-2 - Фізичної особи-підприємця Бурдіни Ірини Яківни (АДРЕСА_1)
про визнання недійсними договорів про закупівлю товарів за державні кошти
Суддя Господарського суду Луганської області Косенко Т.В.
Секретар судового засідання Сокрута Н.М.
У засіданні брали участь:
від прокуратури - Полякова С.О., прокурор відділу прокуратури Харківської області за службовим посвідченням №043187 від 06.05.2016;
від позивача 1 - представник не прибув;
від позивача 2 - представник не прибув;
від відповідача 1 - представник не прибув;
від відповідача 2 - представник не прибув.
Керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Державного навчального закладу "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичної особи-підприємця Бурдіни Ірини Яківни про:
- визнання недійсним договору №14 від 07.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №15 від 07.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №16 від 07.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №17 від 08.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №18 від 08.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №19 від 08.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною укладено договори №№14-16 від 07.06.2018, №№17-19 від 08.06.2018. Фактично за наведеними договорами, відповідно до видаткових накладних, здійснено закупівлю меблів без застосування визначених Законом України "Про публічні закупівлі" процедур закупівлі на загальну суму 398310 грн 00 коп., чим порушено вимоги ч.7 ст.2, ч.3 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі".
Ухвалою суду від 10.09.2018 підтверджено підстави представництва керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації з заявленими позовними вимогами; відкрито провадження у справі та підготовче засідання призначено на 10.10.2018.
Державний навчальний заклад "Сєвєродонецький професійний ліцей" відзивом б/н від 24.09.2018 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що спірними договорами здійснено закупівлю меблів відповідно до Порядку визначення предмету закупівлі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №454 від 17.03.2016 (в редакції Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №2092 від 19.12.2016). Предмет закупівлі товарів і послуг визначений замовником згідно з п.17 і п.32 ч.1 ст.1 Закону України "Про публічні закупівлі" та на основі національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник", затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1749 від 23.12.2015, за показником четвертої цифри основного словника із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги.
Згідно інформації, яка міститься в Єдиному закупівельному словнику, показники четвертої цифри, з врахуванням яких необхідно визначити предмет закупівлі характеризують, зокрема за договором №14 від 07.06.2018 про закупівлю декоративних виробів різних (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39298900-6) на суму 1500 грн 00 коп; за договором №15 від 07.06.2018 про закупівлю навчального обладнання (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39162100-6) шкільних меблів (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39160000-1) на суму 18783 грн 00 коп.; за договором №16 від 07.06.2018 про закупівлю комп'ютерних столів (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39134100-1) на суму 15000 грн 00 коп.; за договором №17 від 08.06.2018 про закупівлю письмових та інших столів (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39121000-6), письмових столів (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39121100-7), сервантів та книжкових шаф (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39122000-3), книжкових шаф (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39122200-5) на суму 156145 грн 00 коп.; за договором №18 від 08.06.2018 про закупівлю бібліотечних меблів (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39155000-3), частини меблів (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39157000-7), стелажів (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39151100-6), меблів різних (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39151000-59), меблів для конференц-зали (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-3915300-9) на суму 53335 грн 00 коп.; за договором №19 від 08.06.2018 про закупівлю стільців (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39112000-0), сидінь та стільців різних (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39113000-7), м'яких крісел (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39113100-8), диванів-канапе (код класифікатора згідно з ДК 021:2015-39113200-9) на суму 153147 грн 00 коп. Крім того, прокурором не доведено невідповідності спірного договору інтересам держави і суспільства та умислу будь-якої із сторін на те, а також, що вказаний договорів завідомо укладався з метою порушення таких інтересів.
Ухвалою суду від 05.10.2018 перенесено розгляд справи в підготовчому провадженні на 25.10.2018.
Сєвєродонецька місцева прокуратура у відповіді №8576 вих-18 від 04.10.2018 на відзив відповідача-1 зазначила, що лист Мінекономрозвитку України №3304-06/26774-06 від 02.08.2017 має рекомендаційний характер та не є нормативно-правовим документом. Відповідно до Національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник", меблі (у тому числі офісні меблі), меблево-декоративні вироби, побутова техніка (крім освітлювального обладнання) та засоби для чищення за предметом закупівлі відносяться до розділу 39000000-2. Проте замовник поділив предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів та застосування цього Закону, фактично здійснивши закупівлю окремих частин предмета закупівлі без проведення процедур, визначених ч.1 ст.13 Закону України "Про публічні закупівлі". Накладні на меблі за спірними договорами датовані 12.06.2018, платіжні доручення - 23.06.2018, що свідчить про те, що відповідач-1, знаючи про реальну необхідність закупівлі меблів для навчального закладу, а також маючи достатньо коштів для проведення відповідної процедури закупівлі меблів на суму більше 200 тис. грн. спланував, але не провів процедуру закупівлі у вигляді відкритих торгів. Також укладенням спірних договорів, які є наслідком ділення предмету закупівлі на частини, відповідачем-1 порушено принципи ефективного та прозорого здійснення закупівлі, створення добросовісної конкуренції у сфері закупівлі та, як результат, вибору найбільш економічно вигідної пропозиції та найбільш якісної продукції, призначеної для вживання соціально-незахищеною категорією осіб, а саме дітьми.
Ухвалою суду від 25.10.2018 продовжено строк підготовчого провадження на 15 днів по 26.11.2018; розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 15.11.2018.
Державний навчальний заклад "Сєвєродонецький професійний ліцей" у запереченні б/н від 31.10.2018 зазначив, що згідно Порядку визначення предмета закупівлі, який затверджений Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №454 від 17.03.2016 зі змінами відповідно до наказу №2092 від 19.12.2016 предмет закупівлі визначається за показниками четвертої цифри основного словника. Продукція за спірними договорами не повинна бути включена до одного предмета закупівлі, оскільки за показниками четвертої цифри не відноситься до однієї категорії предметів. Крім того, жоден з договорів купівлі-продажу не перевищує суму 200 тис. грн.
Ухвалою суду від 09.11.2018 перенесено розгляд справи в підготовчому провадженні на 16.11.2018.
Ухвалою суду від 16.11.2018 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 26.11.2018.
Ухвалою суду від 26.11.2018 продовжено строк підготовчого провадження на 15 днів по 10.11.2018; закрите підготовче провадження; справу призначено до судового розгляду по суті на 10.12.2018.
26.11.2018 після судового засідання від Сєвєродонецької місцевої прокуратури надійшли письмові пояснення №9881 від 23.11.2018, які судом залишаються без розгляду, оскільки ухвалою суду від 26.11.2018 закрите підготовче провадження та прокурором не зазначено суду поважності причин неможливості їх подання в підготовчому провадженні.
10.12.2018 на адресу електронної пошти суду надійшло клопотання представника відповідача-1 адвоката Приходько Є.В. про подовження строку розгляду справи по суті та перенесення судового розгляду.
Представники позивачів, відповідачів у судове засідання 10.12.2018 не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
У судовому засіданні 10.12.2018 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення заявника, господарський суд
Відповідно до преамбули Закону України "Про публічні закупівлі" №922-VIII від 25.12.2015 (далі - Закон №922-VIII) цей Закон установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
В п.18 ч.1 ст.1 Закону №922-VIII дається визначення предмета закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом.
Згідно з п.34 ч.1 ст.1 Закону №922-VIII уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері публічних закупівель.
Відповідно до п.1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №459 від 20.08.2014 Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує, зокрема, формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, державну промислову політику, державну інвестиційну політику, державну зовнішньоекономічну політику, державну політику у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності, управління об'єктами державної власності, розвитку підприємництва, державно-приватного партнерства, інтелектуальної власності, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), державних та публічних закупівель, а також державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів.
Частиною 1 ст.2 Закону №922-VIII передбачено, що цей Закон застосовується:
- до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;
- до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.
Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
У разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель, за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники обов'язково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.
Відповідно до ст.4 Закону №922-VIII закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п'яти днів з дня їх затвердження.
Річний план закупівель замовника - Державного навчального закладу "Сєвєродонецький професійний ліцей" був оприлюднений у відповідності до приписів ст.4 Закону №922-VIII.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації №153 від 21.02.2018 внесено зміни до розпорядження голови облдержадміністрації №929 від 21.12.2017 "Про обласний бюджет на 2018 рік" (зі змінами).
Відповідно до довідки про зміни до кошторису на 2018 (а.с.37) вирішено виділити Державному навчальному закладу "Сєвєродонецький професійний ліцей" на предмети, матеріали, обладнання та інвентар з місцевого бюджету 398310 грн 00 коп.
На засіданні комітету з конкурсних торгів Державного навчального закладу "Сєвєродонецький професійний ліцей" 04.06.2018 було затверджено зміни до річного плану закупівель на 2018 рік (а.с.38), відповідно до яких передбачались наступні закупівлі, зокрема: 39130000-2 офісні меблі, очікувана вартість 15000 грн 00 коп.; 39120000-9 столи, серванти, письмові столи та книжкові шафи, очікувана вартість 156145 грн 00 коп.; 39160000-1 шкільні меблі, очікувана вартість 18783 грн 00 коп.; 39150000-8 меблі та приспособи різні, очікувана вартість 53335 грн 00 коп.; 39110000-6 сидіння, стільці та супутні вироби і частини до них, очікувана вартість 153547 грн 00 коп.; 39290000-1 фурнітура різна, очікувана вартість 1500 грн 00 коп.
07.06.2018 між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною (постачальник) був укладений договір №14, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити декоративні вироби різні (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39298900-6), згідно специфікації (додаток №1), яка є невід'ємною частиною цього договору в порядку та на умовах визначених цим договором (п.1.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору сума договору складає 1500 грн 00 коп. без ПДВ згідно до специфікації, вказаної у додатку до цього договору.
Відвантаження продукції здійснюється транспортом постачальника за адресою: пр-т Хіміків, 5, м.Сєвєродонецьк (п.3.3 договору).
Згідно з п.4.1 договору розрахунки за поставлений товар здійснюються за фактом отримання товару в повному обсязі згідно накладної в термін 10 банківських днів.
Термін дії цього договору встановлюється з моменту його підписання до 31.12.2018, а в частині взаєморозрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.7.1 договору).
07.06.2018 між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною (постачальник) був укладений договір №15, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити навчальне обладнання (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39162100-6), шкільні меблі (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39160000-1), згідно специфікації (додаток №1), яка є невід'ємною частиною цього договору в порядку та на умовах визначених цим договором (п.1.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору сума договору складає 18783 грн 00 коп. без ПДВ згідно до специфікації, вказаної у додатку до цього договору.
Відвантаження продукції здійснюється транспортом постачальника за адресою: пр-т Хіміків, 5, м.Сєвєродонецьк (п.3.3 договору).
Згідно з п.4.1 договору розрахунки за поставлений товар здійснюються за фактом отримання товару в повному обсязі згідно накладної в термін 10 банківських днів.
Термін дії цього договору встановлюється з моменту його підписання до 31.12.2018, а в частині взаєморозрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.7.1 договору).
07.06.2018 між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною (постачальник) був укладений договір №16, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити комп'ютерні столи (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39134100-1), згідно специфікації (додаток №1), яка є невід'ємною частиною цього договору в порядку та на умовах визначених цим договором (п.1.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору сума договору складає 15000 грн 00 коп. без ПДВ згідно до специфікації, вказаної у додатку до цього договору.
Відвантаження продукції здійснюється транспортом постачальника за адресою: пр-т Хіміків, 5, м.Сєвєродонецьк (п.3.3 договору).
Згідно з п.4.1 договору розрахунки за поставлений товар здійснюються за фактом отримання товару в повному обсязі згідно накладної в термін 10 банківських днів.
Термін дії цього договору встановлюється з моменту його підписання до 31.12.2018, а в частині взаєморозрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.7.1 договору).
08.06.2018 між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною (постачальник) був укладений договір №17, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити письмові та інші столи (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39121000-6), письмові столи (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39121100-7), серванти та книжкові шафи (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39122000-3), книжкові шафи (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39122200-5), згідно специфікації (додаток №1), яка є невід'ємною частиною цього договору в порядку та на умовах визначених цим договором (п.1.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору сума договору складає 156145 грн 00 коп. без ПДВ згідно до специфікації, вказаної у додатку до цього договору.
Відвантаження продукції здійснюється транспортом постачальника за адресою: пр-т Хіміків, 5, м.Сєвєродонецьк (п.3.3 договору).
Згідно з п.4.1 договору розрахунки за поставлений товар здійснюються за фактом отримання товару в повному обсязі згідно накладної в термін 10 банківських днів.
Термін дії цього договору встановлюється з моменту його підписання до 31.12.2018, а в частині взаєморозрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.7.1 договору).
08.06.2018 між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною (постачальник) був укладений договір №18, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити бібліотечні меблі (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39155000-3), частини меблів (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39157000-7), стелажі (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39151100-6), меблі різні (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39151000-59), меблі для конференц-зали (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39153000-9), згідно специфікації (додаток №1), яка є невід'ємною частиною цього договору в порядку та на умовах визначених цим договором (п.1.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору сума договору складає 53335 грн 00 коп. без ПДВ згідно до специфікації, вказаної у додатку до цього договору.
Відвантаження продукції здійснюється транспортом постачальника за адресою: пр-т Хіміків, 5, м.Сєвєродонецьк (п.3.3 договору).
Згідно з п.4.1 договору розрахунки за поставлений товар здійснюються за фактом отримання товару в повному обсязі згідно накладної в термін 10 банківських днів.
Термін дії цього договору встановлюється з моменту його підписання до 31.12.2018, а в частині взаєморозрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.7.1 договору).
08.06.2018 між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною (постачальник) був укладений договір №19, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити стільці (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39112000-0), сидіння та стільці різні (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39113000-7), м'які крісла (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39113100-8), дивани-канапе (код класифікатора згідно ДК 021:2015-39113200-9), згідно специфікації (додаток №1), яка є невід'ємною частиною цього договору в порядку та на умовах визначених цим договором (п.1.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору сума договору складає 153547 грн 00 коп. без ПДВ згідно до специфікації, вказаної у додатку до цього договору.
Відвантаження продукції здійснюється транспортом постачальника за адресою: пр-т Хіміків, 5, м.Сєвєродонецьк (п.3.3 договору).
Згідно з п.4.1 договору розрахунки за поставлений товар здійснюються за фактом отримання товару в повному обсязі згідно накладної в термін 10 банківських днів.
Термін дії цього договору встановлюється з моменту його підписання до 31.12.2018, а в частині взаєморозрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.7.1 договору).
Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.
Згідно з ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно із ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За своєю правовою природою укладені між відповідачами договори є договорами поставки, до яких слід застосовувати відповідні положення Господарського та Цивільного кодексів України.
Відповідно до ч.1 ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Аналогічні положення передбачені і ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України.
Між Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичною особою-підприємцем Бурдіною Іриною Яківною в укладених договорах були погоджені усі істотні умови, які ставляться законом до договорів поставки.
Відносно доводів заявника про те, що відповідачем-1 здійснено закупівлю окремих конкретних товарів, що відповідають одному предмету закупівлі згідно з основним словником Національного класифікатору України "Єдиний закупівельний словник" ДК 021:2015, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.7 ст.2 Закону №922-VIII забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Частиною 3 ст.36 Закону №922-VIII визначено, що забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пунктом 18 ч.1 ст.1 Закону №922-VIII передбачено, що предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №454 від 17.03.2016 був затверджений Порядок визначення предмета закупівлі (далі - Порядок), згідно з п.1 розділу 1 якого цей Порядок установлює спосіб визначення замовником предмета закупівлі відповідно до положень Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до абз.2 п.1 розділу 2 Порядку предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 17 і 32 частини першої статті 1 Закону та на основі національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник", затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року №1749 (далі - Єдиний закупівельний словник), за показником четвертої цифри основного словника із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги.
Згідно з п.32 ч.1 ст.1 Закону №922-VIII товари - продукція, об'єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов'язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів.
Відповідно до Єдиного закупівельного словника 021:2015 розділ 39000000-2 - Меблі (у тому числі офісні меблі), Меблево-декоративні вироби, Побутова техніка (крім освітлювального обладнання) та засоби для чищення. Код 39298900-6 "Декоративні вироби різні", код 39162100-6 "Навчальне обладнання", код 39160000-1 "Шкільні меблі", код 39134100-1 "Комп'ютерні столи", код 39121000-6 "Письмові та інші столи", код 39121100-7 "Письмові столи", код 39122000-3 "Серванти та книжкові шафи", код 39122200-5 "Книжкові шафи", код 39155000-3 "Бібліотечні меблі", код 39157000-7 "Частина меблів", код 39151100-6 "Стелажі", код 39151000-59 "Меблі різні", код 39153000-9 "Меблі для конференц-зал", код 39112000-0 "Стільці", код 39113000-7 "Сидіння та стільці різні", код 39113100-8 "М'які крісла", код 39113200-9 "Дивани-канапе".
Як вже зазначалось судом, ч.1 ст.2 Закону №922-VIII передбачено, що цей Закон застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.
Враховуючи викладене, суд вважає, що закуплені Лисичанським Державним навчальним закладом "Сєвєродонецький професійний ліцей" товари є різними предметами закупівлі в розумінні абз.2 п.1 розділу 2 Порядку, мають свій код по ДК 021:2015 та визначену вартість.
Крім того, як вбачається зі змісту спірних договорів, укладаючи їх відповідачі визначали предмет закупівлі з огляду на показники четвертої цифри.
Приписами Закону №922-VIII не передбачено обмежень щодо неможливості включення в один договір різних предметів закупівлі.
Визначальним є те, щоб вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) не перевищувала 200000 грн.
Таким чином, укладаючи 6 різних договорів з різними предметами закупівлі, ціна кожного з яких не перевищує 200000 грн, відповідачі не порушили приписів ч.1 ст.2 Закону №922-VIII.
З огляду на викладене суд відхиляє вказані доводи заявника.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Згідно ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 ст.203 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.215 Цивільного кодексу України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Частиною 1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Прокурором не доведено суду порушення відповідачами при укладенні спірних договорів ч.7 ст.2, ч.3 ст.36 Закону №922-VIII, тому відсутні підстави для визнання вказаних договорів недійсними.
Відносно клопотання представника відповідача-1 про подовження строку проведення судового розгляду справи по суті та перенесення судового розгляду суд зазначає наступне.
Ухвалою суду від 26.11.2018 продовжено строк підготовчого провадження на 15 днів по 10.11.2018; закрите підготовче провадження; справу призначено до судового розгляду по суті на 10.12.2018.
Частиною 2 ст.195 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Господарським процесуальним кодексом України не передбачено можливості продовження строку розгляду справи по суті.
Частинами 1-3 ст.56 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника. Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Адвокатом Приходько Є.В. не доведено суду неможливості забезпечити участь у судовому засіданні іншого представника відповідача-1, а також нагальної потреби бути присутнім у судовому засіданні саме адвоката Приходько Є.В.
Таким чином, вказане клопотання судом відхиляється.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про відмову у задоволені позову.
Судовий збір покладається на заявника згідно з ст.129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. У позові керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації до Державного навчального закладу "Сєвєродонецький професійний ліцей" та Фізичної особи-підприємця Бурдіни Ірини Яківни про визнання недійсними договорів про закупівлю товарів за державні кошти відмовити повністю.
2. Судові витрати зі сплати судового збору віднести на прокурора.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 14.12.2018.
Суддя Т.В. Косенко