Рішення від 12.12.2018 по справі 913/469/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

12 грудня 2018 року Справа № 913/469/18

Провадження №19/913/469/18

Розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури (вул.Монастирська, 15, м.Старобільськ, Луганська область, 92700) в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, б.5, Держпром, 4 під'їзд, 10 поверх, м.Харків, 61022)

до відповідача-1 - Сватівської міської ради Луганської області (пл.50-річчя Перемоги, 36, м.Сватове, Луганська область, 926100)

відповідача-2 - Фізичної особи-підприємця Коваля Олега Григоровича (АДРЕСА_1, 93012)

про визнання недійсним договору купівлі-продажу №74 від 13.06.2018

Суддя Господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання Сокрута Н.М.

У засіданні брали участь:

від прокуратури - Владимирець А.О., прокурор відділу прокуратури Харківської області за службовим посвідченням №041301 від 10.02.2016;

від позивача - Цимбалюк В.Ю., представник за довіреністю №20-25-26/6883 від 29.10.2018;

від відповідача 1 - представник не прибув;

від відповідача 2 - представник не прибув.

СУТЬСПОРУ:

Заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Сватівської міської ради Луганської області та Фізичної особи-підприємця Коваля Олега Григоровича про визнання недійсним договору купівлі-продажу №74 від 13.06.2018, укладеного між Фізичною особою-підприємцем Ковалем Олегом Григоровичем та Сватівською міською радою Луганської області.

Позовні вимоги обґрунтовані невідповідністю договору купівлі - продажу №74 від 13.06.2018 приписам Закону України "Про публічні закупівлі".

Ухвалою суду від 08.10.2018 підтверджено підстави представництва заступником керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби з заявленими вимогами; прийнято позовну заяву до розгляду і відкрите провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 07.11.2018.

Відзив відповідача-1 №1776/4 від 02.11.2018 судом до розгляду не прийнятий, оскільки його подано з порушенням встановленого судом процесуального строку і відповідачем-1 не зазначено й не обґрунтовано поважних причин пропуску цього строку.

Ухвалою суду від 07.11.2018 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 19.11.2018.

Ухвалою суду від 19.11.2018 закрите підготовче провадження; справу призначено до судового розгляду по суті на 05.12.2018.

У судовому засіданні 05.12.2018 відповідно до ст.216 Господарського процесуального кодексу України оголошена перерва до 12.12.2018.

Представники відповідачів у судове засідання 12.12.2018 не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

У судовому засіданні 12.12.2018 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника, позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

13.06.2018 між Сватівською міською радою Луганської області (покупець, відповідач-1) та Фізичною особою-підприємцем Ковалем Олегом Григоровичем (продавець, відповідач-2) укладений договір №74 купівлі-продажу.

За умовами п.1.1 договору продавець зобов'язується у 2018 році поставити покупцеві товари, а покупець - прийняти і оплатити такі товари.

Найменування (номенклатура, асортимент) товару: ДК 021:2015: 44231000-8 Збірні панелі огорожі (п.1.2 договору).

Згідно з п.3.1 договору його ціна становить 327537 грн 48 коп. без ПДВ.

Відповідно до п.4.1 договору місце поставки (передачі) товарів: доставка товару здійснюється продавцем не пізніше ніж через 30 днів після заявки покупця.

Цей договір набирає чинності з дати підписання сторонами і діє до 31.12.2018 (п.10.1 договору).

На веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель оприлюднено звіт про укладений договір купівлі-продажу №74 від 13.06.2018.

Як зазначив прокурор, Сватівська міська рада Луганської області, будучи замовником, укладаючи договір на купівлю-продаж товарів на загальну суму, що перевищує 200 тис. грн повинна була діяти на підставі Закону України "Про публічні закупівлі" та здійснити закупівлю товарів за результатами однієї з процедур передбачених ч.1 ст.12 Закону України "Про публічні закупівлі".

Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, з огляду на наступне.

Відповідно до преамбули Закону України "Про публічні закупівлі" №922-VIII від 25.12.2015 (далі - Закон №922-VIII) цей Закон установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

В п.18 ч.1 ст.1 Закону №922-VIII дається визначення предмета закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом.

Замовники відповідно до ст.1 Закону №922-VIII - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.

Частиною 1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Сватівська міська рада Луганської області в розумінні ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування" є органом місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст.2 Закону №922-VIII передбачено, що цей Закон застосовується:

- до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;

- до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.

Відповідно до ч.7 ст.2 Закону №922-VIII забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.

Статтею 3 Закону №922-VIII визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до ст.4 Закону №922-VIII закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п'яти днів з дня їх затвердження.

Частинами 1-3 ст.12 Закону №922-VIII передбачено, що закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі. Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель. Електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій. Електронна система закупівель під час отримання тендерних пропозицій повинна забезпечувати фіксацію дати та точного часу отримання тендерних пропозицій та неможливість доступу будь-яких осіб до отриманих тендерних пропозицій (їх частин) до моменту настання дати і часу кінцевого строку подання та розкриття таких пропозицій, зазначених в оголошенні про проведення процедури закупівлі. Під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій і здійснення їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".

Частиною 3 ст.36 Закону №922-VIII визначено, що забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №454 від 17.03.2016 був затверджений Порядок визначення предмета закупівлі (далі - Порядок), згідно з п.1 розділу 1 якого цей Порядок установлює спосіб визначення замовником предмета закупівлі відповідно до положень Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до абз.2 п.1 розділу 2 Порядку предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 17 і 32 частини першої статті 1 Закону та на основі національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник", затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року №1749, за показником четвертої цифри основного словника із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги.

Як вбачається зі змісту договору №74 від 13.06.2018 його предметом є товар - Збірні панельні огорожі (ДК 021:2015:44231000-8).

Ціна договору становить 327537 грн 48 коп., тобто перевищує 200 тис. грн, мінімально визначену ч.1 ст.2 Закону №922-VIII ціну, перевищення якої передбачає застосування приписів Закону №922-VIII.

З огляду на викладені приписи законодавства, суд вважає обґрунтованими доводи прокурора про те, що Сватівська міська рада Луганської області, будучи замовником, укладаючи договір на купівлю-продаж товарів на загальну суму, що перевищує 200 тис. грн повинна була діяти на підставі Закону України "Про публічні закупівлі" та здійснити закупівлю товарів за результатами однієї з процедур передбачених ч.1 ст.12 Закону України "Про публічні закупівлі".

Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Згідно ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 ст.203 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.215 Цивільного кодексу України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, судом встановлено порушення Сватівською міською радою Луганської області при укладенні договору №74 від 13.06.2018 приписів ст.ст.1-3, 36 Закону №922-VIII, з огляду на що договір №74 від 13.06.2018 підлягає визнанню недійсним.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Судовий збір покладається на відповідачів порівну, стягненню підлягає судовий збір в сумі 881 грн 00 коп. з кожного згідно з ст.129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби до Сватівської міської ради Луганської області та Фізичної особи-підприємця Коваля Олега Григоровича про визнання недійсним договору купівлі-продажу №74 від 13.06.2018, задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним договір купівлі-продажу №74 від 13.06.2018, укладений між Фізичною особою-підприємцем Ковалем Олегом Григоровичем (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та Сватівською міською радою Луганської області (пл.50-річчя Перемоги, б.36, м.Сватове Луганської області, ідентифікаційний код 04051804) на загальну суму 327537 грн 48 коп.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Коваля Олега Григоровича (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь прокуратури Луганської області (вул.Б.Ліщини, б.27, м.Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 02909921) судовий збір у сумі 881 грн 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Стягнути з Сватівської міської ради Луганської області (пл.50-річчя Перемоги, б.36, м.Сватове Луганської області, ідентифікаційний код 04051804) на користь прокуратури Луганської області (вул.Б.Ліщини, б.27, м.Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 02909921) судовий збір у сумі 881 грн 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 14.12.2018.

Суддя Т.В. Косенко