Справа № 670/717/18
Провадження № 22-ц/4820/398/18
13 грудня 2018 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Хмельницького апеляційного суду
в складі: головуючого - судді Гринчука Р. С.,
суддів: Грох Л. М., Костенко А. М.,
секретар - Чебан О.М.,
розглянула у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Віньковецького районного суду Хмельницької області від 26 вересня 2018 року, суддя Потапов О.О., у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Спецбудресурс» Хмельницької районної ради про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію та визнання припиненими договорів оренди,
встановила:
У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Віньковецького районного суду Хмельницької області з позовом до Комунального підприємства «Спецбудресурс» Хмельницької районної ради про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію, визнання припиненими договорів оренди.
Позивач просила визнати протиправними та скасувати рішення Комунального підприємства «Спецбудресурс» Хмельницької районної ради від 24.11.2016 року про державну реєстрацію за ТОВ «Летичів-Агро» права оренди земельної ділянки за договором № 1015 кадастровий номер 6820683000:03:005:0068 загальною площею 0,6223 га номер запису 17655050 та номер запису 17655155 земельної ділянки за договором оренди № 1016 кадастровий номер 6820683000:03:016:0097 загальною площею 1,0572 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області; визнати припиненими договори оренди земельних ділянок від 04.05.2011 року, №1015, кадастровий номер 6820683000:03:005:0068 та №1016 кадастровий номер 6820683000:03:016:0097, укладені між ОСОБА_1 та ТОВ «Агро-Майдан».
Ухвалою Віньковецького районного суду Хмельницької області від 26 вересня 2018 року було відмовлено у відкритті провадження у справі в частині визнання протиправним та скасування рішень Комунального підприємства «Спецбудресурс» Хмельницької районної ради від 24.11.2016 року про державну реєстрацію за ТОВ «Летичів-Агро» права оренди земельної ділянки за договором № 1015 кадастровий номер 6820683000:03:005:0068 загальною площею 0,6223 га номер запису 17655050 та номер запису 17655155 земельної ділянки за договором оренди № 1016 кадастровий номер 6820683000:03:016:0097 загальною площею 1,0572 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області. Підставою для відмови судом визначено ту обставину, що спір відноситься до юрисдикції адміністративного суду.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просила скасувати ухвалу Віньковецького районного суду Хмельницької області від 26 вересня 2018 року та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
На обґрунтування доводів скарги зазначила, що справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, враховуючи роз'яснення ОСОБА_2 Верховного Суду України у рішенні від 04.04.2018 року у справі 817/1048/16. У вказаному рішенні зроблено висновок, відповідно до якого спори даної категорії підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства і не належать до юрисдикції адміністративних судів.
В судове засідання учасники справи, будучи повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи не з'явилися.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України суд апеляційної інстанції скасовує ухвалу суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направляє справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, якщо вона постановлена з порушення норм процесуального права чи неправильним застосуванням норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем у справі є Комунальне підприємство «Спецбудресурс» Хмельницької районної ради, яке є органом державної реєстрації.
Суд дійшов висновку, що оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, тому позивачу слід відмовити у відкритті провадження в частині вимог про скасування рішення державного реєстратора. Судом роз'яснено, що розгляд спору щодо зазначених вимог віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Свою позицію суд аргументував з посиланням на частину 1 статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги», в якій зазначено, що суб'єктом надання адміністративної послуги є державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Також послався на пункт 2 частини 1 статті 4 КАС України, відповідно до якої публічно-правовий спір - це спір,у якому хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.
Такі висновки суду першої інстанції є помилковими з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до висновку ОСОБА_2 Верховного Суду, викладеному у постанові від 4 вересня 2018 року у справі № 823/2042/16, публічно-правовим вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб'єкт повинен виконувати саме в тих правовідносинах, у яких виник спір.
До юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень (аналогічна правова позиція викладена в постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 914/2006/17).
Натомість, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу.
Визнання протиправним і скасування рішення, запису щодо державної реєстрації права оренди на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за третьою особою є захистом прав позивача на земельну ділянку від їх порушення іншою особою, за якою зареєстровано аналогічне право щодо того ж самого нерухомого майна.
Спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно чи обтяження такого права за іншою особою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є цивільно-правовим. А тому вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін.
Зазначена вище правова позиція також відповідає висновкам ОСОБА_2 Верховного Суду, викладеним у постановах від 4 квітня 2018 року у справі № 817/1048/16 та від 18 квітня 2018 року у справі № 804/1001/16 під час розгляду спорів у подібних правовідносинах.
Частиною 1 статті 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 8 ст. 30 ЦПК України вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, розглядаються судом, визначеним за правилами підсудності щодо розгляду спору, похідного від якого є такі вимоги.
Аналіз зазначених вище правових норм свідчить про те, що спір за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію та визнання припиненими договорів оренди підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин, а відтак його розгляд не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Отже, суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про непоширення цивільної юрисдикції на даний спір, оскаржувана ухвала постановлена з порушенням норм процесуального права, перешкоджає подальшому провадженню у справі, тому вона підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції у відповідності до вимог цивільно-процесуального законодавства.
Керуючись ст.ст. 374, 379, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, колегія суддів,
постановила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1задовольнити.
Ухвалу Віньковецького районного суду Хмельницької області від 26 вересня 2018 рокускасувати.
Справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Спецбудресурс» Хмельницької районної ради про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий Судді: