Справа № 463/3263/17 Головуючий у 1 інстанції: Мармаш В.Я.
Провадження № 22-ц/811/2223/18 Доповідач в 2-й інстанції: ОСОБА_1Б.
Категорія:24
13 грудня 2018 року м. Львів
Справа № 463/3263/17
Провадження № 22-ц/811/2223/18
Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів з розгляду цивільних справ:
головуючого Струс Л.Б.,
суддів Левика Я.А., Шандри М.М.
секретар Бадівська О.О.
розглянув апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_3 в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін
на рішення Личаківського районного суду м.Львова від 19 вересня 2018 року у складі судді Мармаша В.Я.
у справі
за позовом ОСОБА_2 до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про зобов'язання здійснити перерахунок нарахувань за спожите холодне водопостачання,
ОСОБА_2 звернувся до суду із позов до ЛМКП «Львівводоканал» про зобов'язання останнього здійснити перерахунок нарахувань за спожите холодне водопостачання з січня 2014 по червень 2017 року включно з врахуванням 100% пільги з оплати житлово-комунальних послуг, яка поширюється також на членів його сім'ї, зобов'язавши його надалі здійснювати відповідні нарахування з врахуванням зазначеної пільги. Позов мотивує тим, що він разом із третіми особами проживає за адресою :ІНФОРМАЦІЯ_1. В силу вимог п.5 ч.1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йому як ветерану війни - інваліду війни належить 100 % пільга з оплати житлово-комунальних послуг, яка поширюються також на членів його сім'ї. Однак відповідач в порушення вимог законодавства здійснює нарахування за надані послуги з водопостачання та водовідведення без врахування пільг членів його сім'ї.
Оскаржуваним рішенням в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду оскаржив представник ОСОБА_2 - адвокат ОСОБА_3 подавши апеляційну скаргу.
Вважає що рішення прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, суд першої інстанції не в повному обсязі з'ясував обставини справи, які мають значення для правильного вирішення спору, неповно дослідив докази, що призвело до невідповідності висновків суду обставинам справи, а також не вірно застосував норми матеріального права так і процесуального права, що потягло за собою неправильне вирішення спору. Вказує, що судом не було досліджено відповідність доказів наданих позивачем обставинам справи та достовірність таких доказів.
Також апелянт зазначає, що відповідно до п.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги у 100 процентній знижці плати за користування комунальними послугами. Всупереч цьому ЛМКП «Львівводоканал» з 2014 року здійснює нарахування плати за постачання холодної води без врахування 100 відсоткової знижки для членів сімї Апелянта. ОСОБА_6 вважає, що Відповідач має здійснити перерахунок за холодне водопостачання у період 2014-2017 pp., а також здійснювати у подальшому нарахування оплати за водопостачання з урахуванням вказаної пільги.
Просить рішення Личаківського районного суду м.Львова від 19 вересня 2018 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ОСОБА_6 до частин 4,5 ст.268 ЦПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
ОСОБА_6 до ч.1 ст. 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.
ОСОБА_6 до ч.1 ст.369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Вислухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
ОСОБА_6 до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_6 до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
ОСОБА_6 до вимог ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення;8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вимогам.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 зареєстровані та проживають за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, та є споживачами послуг водопостачання та водовідведення, надання яких здійснюється відповідачем.
Згідно посвідчення Серії Б № 092206 від 04.05.1998р. позивач є інвалідом ІІІ гр. і має право на пільги, встановлені для ветеранів війни - інвалідів війни.
У зв'язку з відсутністю в квартирі позивача приладів обліку за надані послуги ЛМКП «Львівводоканал» здійснює нарахування згідно затверджених нормативів водоспоживання, що відповідає положенням ст. 67 ЖК УРСР.
Позивачу як інваліду війни та його дружині ОСОБА_4 надана пільга у розмірі 100% з оплати за житлово-комунальні послуги у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що стверджується розрахунком заборгованості з оплати за холодне водопостачання.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність нарахування плати за послуги водопостачання та водовідведення з врахуванням 100% пільги лише на позивача та його дружину, у зв'язку з тим, що третя особа ОСОБА_5 (донька позивача), яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, а також ОСОБА_7 із членами її сім'ї, яка була зареєстрована там до лютого 2016 року, є повнолітніми, а тому надані позивачу пільги до них не застосовуються.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Пунктом 1 ч.1 ст. 20 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово - комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово - комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п.5 ч.3 ст. 20 Закону обов'язок споживача оплачувати житлово - комунальні послуги у строки, визначені договором або законом.
ОСОБА_6 до ст..1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Згідно із ст. 13 цього Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
ОСОБА_6 до ст..16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства. Перелік житлово-комунальних послуг, що надаються споживачу, залежить від рівня благоустрою відповідного будинку (споруди). Комунальні послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв на: 1) проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем/виробником за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад або місцевими державними адміністраціями згідно з нормативними документами. Допустима тривалість перерв у наданні послуг, їх періодичність встановлюються Кабінетом Міністрів України на підставі стандартів, нормативів, норм, порядків та правил експлуатації, проведення випробувань теплових мереж, поточного і капітального ремонтів, реконструкції об'єктів житлового фонду; 2) міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами; 3) ліквідацію наслідків аварій або дії обставин непереборної сили. Перерва у наданні комунальних послуг, яка виникла внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, має бути ліквідована у найкоротші терміни, що визначаються нормативними документами. Якщо ліквідація наслідків аварії або дії обставин непереборної сили потребує більше однієї доби, виконавець/виробник спільно з органами місцевого самоврядування здійснює заходи щодо зменшення її негативного впливу на споживачів.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
ОСОБА_6 до ч.2 ст..21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов'язаний: 1) забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; 2) здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень; 3) підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором; 4) надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; 5) своєчасно проводити підготовку жилого будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період; 6) розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; 7) утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством; 8) сплачувати споживачу компенсацію за перевищення встановлених термінів проведення аварійно-відновлювальних робіт у розмірі, визначеному договором або законодавством; 9) вести облік вимог (претензій) споживачів у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їх споживчих властивостей та перевищенням термінів проведення аварійно-відновлювальних робіт; 10) своєчасно за власний рахунок проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини.
ОСОБА_6 до частин 1, 2 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Так, відповідно до Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни надані пільги, в т.ч. 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Однак відповідно до ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 є повнолітніми, а тому не відносяться до членів сім'ї пільговика в розумінні Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім того, як вбачається з копій судових рішень Личаківського районного суду м. Львова від 22.09.2009, Сихівського районного суду м. Львова від 24.01.2014, Сихівського районного суду м. Львова від 30.10.2014, які набрали законної сили, нарахування позивачу плати за послуги водопостачання та водовідведення (за період до 2014 року) визнано таким, яке здійснено у відповідності до вимог законодавства. При цьому обставини правомірності нарахування 100 % пільги з оплати за житлово-комунальні послуги на позивача та членів його сім'ї вже були предметом судового розгляду, й будь-яких законодавчих змін у правовій регламентації відповідних правовідносин за цей час не відбулось.
Перевіривши в сукупності встановлені судом першої інстанції обставин у справі, а також висновки й мотиви суду щодо обґрунтованості та доведеності підстав позову, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд дійшов до правильних висновків, щодо відмови у задоволенні позовних вимог.
Отже доводи апеляційної скарги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню та не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції порушено норми матеріального чи процесуального права під час розгляду даної справи, а тому оскаржуване рішення суду належить залишити без змін.
.ОСОБА_6 до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
ОСОБА_6 до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 375, 382, 383, 384 ЦПК України,
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Рішення Личаківського районного суду м.Львова від 19 вересня 2018 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.
Повний текст постанови складено 13 грудня 2018 року.
Головуючий
Судді