Постанова від 16.11.2018 по справі 335/13084/18

1Справа № 335/13084/18 3/335/1901/2018

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 року суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Геєць Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого ТОВ «Дніпрорегіон газ» АГЗС №1 оператором, який мешкає за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Володимирівка, вул. Радянська, 69, за ч. 1 ст. 164 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Відносно ОСОБА_1 Управлінням захисту економіки в Запорізькій області було складено адміністративний протокол Серії АА №767481 від 27.10.2018 року за ч. 1 ст. 164 КпАП України, згідно якого 27.10.2018 року о 11-10 годині, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 52, на АГЗС ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність без дозвільних документів, а саме: дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для суб'єктів господарювання.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав письмові пояснення з приводу складеного протоколу, та просив провадження по справі закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки він не є суб'єктом даного правопорушення.

Беручи до уваги, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП, не є обов'язковою, з урахуванням строків розгляду справ про адміністративні правопорушення, вважаю за можливе розглянути справу у її відсутності на підставі наявних в матеріалах справи доказах.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, виходячи з наступного.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).

Тобто адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.

Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.

У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.

Як вбачається з даних, що містяться у матеріалах адміністративної справи, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, здійснює провадження господарської діяльності без дозвільних документів, однак ОСОБА_1, згідно Наказу (розпорядження) №29-к про прийняття на роботу, було прийнято до ТОВ «Дніпрорегіонгаз» з 16.03.2017 року, оператором заправних станцій 5р, та з ним ТОВ «Дніпрорегіонгаз», як з оператором заправочної станції 5р, було підписано договір про повну матеріальну відповідальність.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 06.11.2018 року ТОВ «Дніпрорегіонгаз» здійснює таку діяльність:

95.29 Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку,

46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами,

47.30 Роздрібна торгівля пальним,

47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах,

52.10 Складське господарство,

52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту,

71.20 Технічні випробування та дослідження,

33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення,

33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання.

31 жовтня 2016 року між ТОВ «ЗАПОРІЖСПЕЦТРАНСГАЗ» та ТОВ «Дніпрорегіонгаз» було укладено договір оренди майна №113, відповідно до якого ТОВ «ЗАПОРІЖСПЕЦТРАНСГАЗ» передало, а ТОВ «Дніпрорегіонгаз» прийняло в строкове платне володіння і користування автомобільну газоправну станцію, що включає в себе будівлі та споруди, обладнання та інвентар, які знаходяться за адресою: 69032, м. Запоріжжя, Південне шосе, 52, з метою здійснення ТОВ «Дніпрорегіонгаз» підприємницької діяльності.

27 квітня 2018 року було укладено додаткову угоду №3 до договору оренди майна №113 від 31.10.2016 року, відповідно до якої орендар повинен самостійно сплачувати податок за викиди забруднюючих речовин в навколишнє середовище відповідно до обсягів цих викидів, що утворюються при роботі АГЗС. Розрахунок розміру податку здійснюється на підставі «Звіту про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в навколишнє середовище Запорізького цеху ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», розроблений ВАТ «УкрНДЮГаз».

23.03.2010 року було видано Дозвіл №2310136600-96 Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами видано ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» за місцезнаходженням: 69032, м. Запоріжжя, Заводський район, Південне шосе, 52.

Відповідно до Закону України «Про охорону атмосферного повітря» строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб'єкту господарювання об'єкт якого належить до другої групи, - десять років.

Так, підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного проступку є наявність обов'язкових об'єктивних і суб'єктивних ознак складу правопорушення.

Частина 1 ст. 164 КУпАП визначає, що провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

Отже, диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність за дії, які полягають у провадженні господарської діяльності: без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування. Суб'єктом відповідальності в даному випадку є суб'єкт господарювання.

Як вбачається із вимог ст. 3 ГК України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно до п. 14.1.36 ст. 14 ПК України, господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за відповідними договорами.

Під час розгляду справи не встановлені об'єктивні дані на підтвердження того, що ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність без дозвільних документів.

Оскільки, норма ст.164 КУпАП є бланкетною, то в протоколі обов'язково має бути посилання на норму спеціального закону, за порушення якої настає відповідальність.

Також, суд враховує і те, що ОСОБА_1 виконував функції оператора ТОВ «ДНІПРОРЕГІОНГАЗ», яке повинно мати відповідні дозвільні документи, на даний вид діяльності.

Тому, дії ОСОБА_1, який був оператором АГЗС №1, що належить його роботодавцю, не можуть кваліфікуватись як провадження господарською діяльністю.

Перевіркою матеріалів даної справи встановлено одноразовий факт надання ОСОБА_1 послуг, при цьому важливою ознакою господарської діяльності є її систематичність.

За таких обставин суд вважає, що в матеріалах справи відсутні достатні докази на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП

За таких обставин, суд вважає необхідним провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст.247,280,283-284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ :

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративне правопорушення, - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ю.В.Геєць