13 грудня 2018 року Справа № 160/7827/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Захарчук - Борисенко Н.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "СП ТАТА ГРУП" до Державної фіскальної служби України Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень,-
19.10.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "СП ТАТА ГРУП" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 21 травня 2018р. №711837/40257391 про відмову у реєстрації податкової накладної від 17 липня 2017р. №498;
- визнати податкову накладну від 17 липня 2017р. №498, видану ТОВ "СП ТАТА ГРУП" на адресу ТОВ "ПСБ", на суму 10 890,00 грн. (з ПДВ) такою, що прийнята та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних датою фактичного отримання, саме: - податкова накладна від 17.07.2017р. №498 прийнята та зареєстрована з 17.07.2017р.;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 16 травня 2018р. №703352/40257391 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24 липня 2017р. №687;
- визнати податкову накладну від 24 липня 2017р. №687, видану ТОВ "СП ТАТА ГРУП" на адресу ТОВ "ПСБ", на суму 325,02 грн. (з ПДВ) такою, що прийнята та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних датою фактичного отримання, а саме: - податкова накладна від 24.07.2017р. №687 прийнята та зареєстрована з 24.07.2017р.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувані рішення від 21 травня 2018р. №711837/40257391 та від 16 травня 2018р. №703352/40257391 не містять чіткого визначення підстав для прийняття Комісією ДФС України та Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області рішень про відмову в реєстрації податкових накладних. Також позивач зазначає, що оскаржувані рішення є необґрунтованими, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій, у реєстрації яких було відмовлено. З огляду на викладене, позивач зазначає, що рішення, прийняті відповідачами є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 22.10.2018 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "СП ТАТА ГРУП" було залишено без руху із встановленим строком для усунення недоліків.
02.11.2018 позивачем на виконання вимог ухвали суду від 22.10.2018 було усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 05.11.2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі з призначенням до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Згідно з ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без участі в порядку письмового провадження.
Відповідач 1 про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду письмовий відзив проти позову, в якому зазначив, що Комісією регіонального рівня, а саме комісією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області прийнято рішення від 21 травня 2018р. №711837/40257391 та від 16 травня 2018р. №703352/40257391. З огляду на викладене, відповідач 1 вважає, що останнім не вчинено жодних дій, які б породжували, змінювали або припиняли права та обов'язки позивача. З огляду на викладене у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Представник відповідача 2 у судове засідання з'явився, проти позову заперечував в повному обсязі та зазначив, що прийняті рішення від 21 травня 2018р. №711837/40257391 та від 16 травня 2018р. №703352/40257391 про відмову в реєстрації податкової накладної №498 від 17.07.2017 року та відмову в реєстрації податкової накладної №687 від 24.07.2017 року, оскільки надані платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. З огляду на викладене у задоволенні позовних вимог просив відмовити. Проти розгляду справи у письмовому провадженні не заперечував.
З урахуванням викладеного, суд розглянув дану справу у спрощеному позовному провадженні з повідомленням сторін (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПК України ТОВ «СП ТАТА ГРУП» було складено податкову накладну №498 від 17.07.2017р., яку було направлено 17.07.2017р. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну № 687 від 24.07.201 7р. та направлено 24.07.2018 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до отриманої квитанції направленої ДФС України через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів», яка була отримана 02.08.2017р. податкову накладну №498 прийнято, але реєстрацію зупинено, та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8301. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
16.05.2018 року відповідно до п.п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПК України ТОВ «СП ТАТА ГРУП» було направлено в електронному вигляді до ДФС:
- повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовним ПН/РК від 16.05.2018р. №30, додані Первинні документи фінансово-господарської діяльності підприємства, а саме: договір купівлі-продажу товарів № 171 від 11.10.2016; видаткова накладна №5307 від 17.07.2017р.; договір поставки товару №Ю230916К-П від 23.09.2016р.; видаткова накладна №2002709 від 27.09.2017р.; договір купівлі-продажу товарів №23 від 12.05.2017р.; видаткова накладна №44 від 31.05.2017р.; договір №124159 про надання послуг з організації перевезень відправлень від 07.09.2016р.
На підтвердження подання вищезазначених документів ТОВ "СП ТАТА ГРУП" було отримано квитанцію №1 від 14.05.2018 року про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.
Рішенням комісії ДФС № 711837/40257391 від 21.05.2018 року, яке з'явилося в електронному кабінеті 31.05.2018р. було відмовлено у реєстрації податкової накладної №498 від 17.07.2017р.
Відповідно до отриманої квитанції направленої ДФС України через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів», яка була отримана 08.08.2017р. податкову накладну №687 прийнято, але реєстрацію зупинено, та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом б Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 9029. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
18.05.2018 року відповідно до п.п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПК України ТОВ «СП ТАТА ГРУП» було направлено в електронному вигляді до ДФС: повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовним ПН/РК від 18.05.2018р. №16, де було додані Первинні документи фінансово-господарської діяльності підприємства, а саме: договір купівлі-продажу товарів № 171 від 11.10.2016; видаткова накладна №5495 від 24.07.2017р.; Договір поставки товару №012631-16 від 16.05.2016р.; видаткова накладна №ХВ-1269 979 від 24.07.2017р.; Договір №201609093 про надання послуг з перевезення багажу (вантажу) від 09.09.2016р..
На підтвердження подання вищезазначених документів ТОВ " СП ТАТА ГРУП " було отримано квитанцію №1 від 16.05.2018 року про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.
Рішенням комісії ДФС № 703352/40257391 від 16.05.2018 року, яке з'явилося в електронному кабінеті 31.05.2018р. було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 687 від 24.07.2017р.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, позивач звернувся з даною позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджується, що ТОВ «СП ТАТА ГРУП» є юридичною особою, шо було створено в 2016р. Одним з профільних видів діяльності підприємства є Оптова, Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (основний); (код КВЕД 45.31., код КВЕД 45.32.)
Специфіка вказаного виду діяльності полягає в тому, що ТОВ «СП ТАТА ГРУП» є постачальником різних автомобільних автозапчастин для широкого кола замовників. Доставка товару здійснюється як власними силами так і за допомогою компаній перевізників.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «СП ТАТА ГРУП» (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПСБ» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу товарів №171 від 11 жовтня 2016 року (надалі Договір). Предметом даного договору є автозапчастини до транспортних засобів, найменування, кількість, ціна на товари та інші характеристики товарів, що продаються за цим Договором, визначаються в видаткових накладних. Згідно з п.2.1 Договору - факт передачі товару у власність покупцеві оформлюється сторонами шляхом підписання двостороннього Акту прийому-передачі товару або видаткової накладної, які підписуються обома сторонами у момент передачі-приймання товару.
На виконання умов Договору ТОВ «СП ТАТА ГРУП» було здійснено продаж товару, зокрема 17.07.2017р. на суму 10 890,00 грн. за видатковою накладною №5307, 24.07,2017р. на суму 325,02 грн. за видатковою накладною №5495. Даний товар було отримано ТОВ «ПСБ» без жодних зауважені, що свідчить про виконання умов договору в повному обсязі.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
За приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 Податкового кодексу України).
У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Аналогічні норми містяться й у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно якого реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі змісту квитанцій видно, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної №498 від17.07.2017 та №687 від 24.07.2017 критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567.
Водночас, у вказаних квитанціях фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Фактично, фіскальним органом у порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, не вказано у зазначеній квитанції конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений наказом МФУ від 13.06.2017 № 567.
Так, наказ МФУ від 13.06.2017 № 567, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 753/30621 (далі - Наказ № 567), містить у собі пункт 4 наступного змісту: "Державній фіскальній службі України: до 25.06.2017 здійснити аналіз ефективності застосування Критеріїв оцінки та у п'ятиденний строк надати пропозиції Міністерству фінансів України стосовно їх удосконалення; щокварталу до п'ятого числа першого місяця наступного кварталу надавати пропозиції Міністерству фінансів України для удосконалення Критеріїв оцінки".
Натомість, критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом № 567 містять пункт 4 наступного змісту: "Інформація за встановленою формою подається платником податку в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами. ДФС постійно розміщує на офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв'язку, якими може подаватися інформація за встановленою формою".
Разом з тим, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом № 567, взагалі не містить пункту 4.
У свою чергу, у відповідності до підпункту 201.16.2. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту (підпункт 201.16.3. пункту 201.16. статті 201 Податкового кодексу України).
З матеріалів справи видно, що для підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній №498 від 17.07.2017 позивачем було направлено документи про підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненій податковій накладній, а саме: договір купівлі-продажу товарів № 171 від 11.10.2016; видаткова накладна №5307 від 17.07.2017р.; Договір поставки товару №Ю230916К-П від 23.09.2016р.; видаткова накладна №2002709 від 27.09.2017р.; Договір купівлі-продажу товарів №23 від 12.05.2017р.; видаткова накладна №44 від 31.05.2017р.; Договір №124159 про надання послуг з організації перевезень відправлень від 07.09.2016р.
З матеріалів справи видно, що для підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній №687 від 24.07.2017 позивачем було направлено документи про підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненій податковій накладній, а саме: договір купівлі-продажу товарів № 171 від 11.10.2016; видаткова накладна №5495 від 24.07.2017р.; Договір поставки товару №012631-16 від 16.05.2016р.; видаткова накладна №ХВ-1269 979 від 24.07.2017р.; Договір №201609093 про надання послуг з перевезення багажу (вантажу) від 09.09.2016р.
Отже, позивачем в порядку, визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, подані повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинена, до якого на підтвердження реальності здійснення операцій було додано всі необхідні документи.
Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" (далі - Постанова № 190) передбачено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту в підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з абзацом 2 Постанови № 190 підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту в підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Незважаючи на надані позивачем пояснення та документи, 21.05.2018 року та 16.05.2018 року відповідачем прийнято рішення №711837/40257391 та № 703352/40257391 про відмову в реєстрації податкових накладних №498 від 17.07.2018 та №687 від 24.07.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Водночас, з детального аналізу прийнятого Комісією рішень №711837/40257391 від 21.05.2018 року та № 703352/40257391 від 16.05.2018 року видно, що останні не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містять загальну фразу про те, що причиною їх прийняття є: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Крім того, у рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення №711837/40257391 від 21.05.2018 року та № 703352/40257391 від 16.05.2018 року є необґрунтованими, оскільки платником податків надано суду всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування рішень комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №711837/40257391 від 21.05.2018 року та № 703352/40257391 від 16.05.2018 року, якими Товариству з обмеженою відповідальністю «СП ТАТА ГРУП» було відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №498 від 17.07.2017 року та №687 від 24.07.2017 року.
Стосовно вимоги про визнання податкових накладних від 17.07.2017 року №498 та від 24.07.2017 №687 такими, що прийняті та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладених датою фактичного отримання, суд зазначає наступне.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Судом враховано, що Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
З огляду на це, правовідносини щодо реєстрації податкової накладної у Єдиному державному реєстрі податкових накладних і, зокрема, щодо безпідставного неприйняття податкової накладної для її реєстрації є предметом розгляду в адміністративних судах відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України.
Натомість предметом спору в зазначеній категорії справ є правомірність поведінки суб'єкта владних повноважень щодо неприйняття податкової накладної для реєстрації.
Отже, у даному випадку належним способом захисту порушених прав та/або інтересів платника податків позивача - у розглядуваній ситуації є зобов'язання контролюючого органу зареєструвати податкові накладні.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, наявні у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірності рішення №711837/40257391 від 21.05.2018 року та № 703352/40257391 від 16.05.2018 року, а тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню частково.
Відповідно до вимог статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань з Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8) та Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Сімферопольська, буд. 17-А) на Товариства з обмеженою відповідальністю "СП ТАТА ГРУП" (код ЄДРПОУ 40257391) судовий збір в розмірі 3524 грн. відповідно до платіжного доручення №58 від 16.10.2018 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "СП ТАТА ГРУП" (49000, м.Дніпро, вул.Караваєва, 39) до Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська пл., 8), Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, 17-а) про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 21 травня 2018р. №711837/40257391 про відмову у реєстрації податкової накладної від 17 липня 2017р. №498.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8) та Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Сімферопольська, будинок 17-А) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17 липня 2017р. №498, видану ТОВ "СП ТАТА ГРУП" на адресу ТОВ "ПСБ", на суму 10 890,00 грн. (з ПДВ) датою фактичного отримання, саме 17.07.2017р.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 16 травня 2018р. №703352/40257391 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24 липня 2017р. №687.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8) та Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Сімферопольська, будинок 17-А) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 24 липня 2017р. №687, видану ТОВ "СП ТАТА ГРУП" на адресу ТОВ "ПСБ", на суму 325,02 грн. (з ПДВ) датою фактичного отримання, а саме 24.07.2017р.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань з Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8) та Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Сімферопольська, буд. 17-А) на Товариства з обмеженою відповідальністю "СП ТАТА ГРУП" (код ЄДРПОУ 40257391) судовий збір в розмірі 3524 грн. відповідно до платіжного доручення №58 від 16.10.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко