11 грудня 2018 року Справа №160/8609/18
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І. О., дослідивши наданий відповідачем відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
19.11.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення пенсійних виплат ОСОБА_1, починаючи з 01.09.2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії та здійснити виплату заборгованості за час затримки виплати, починаючи з 01.09.2018 року.
Ухвалою суду від 20.11.2018 року було відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Крім того, відповідачу був встановлений п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на позов разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення.
10.12.2018 року представник відповідача у встановлений судом строк, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, надав суду відзив на позовну заяву.
В обґрунтування своїх заперечень проти позову відповідач, посилаючись на положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365, зазначив, що на момент виникнення обставин, що дають підставу для отримання статусу внутрішньо переміщеної особи відповідно до визначення наведеного у ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», позивач проживала за адресою: АДРЕСА_1. А наявність реєстрації в паспорті від 25.01.2017 року в АДРЕСА_2, не дає підстав для відмови ОСОБА_1 у взятті на облік як внутрішньо переміщеної особи.
Так, ОСОБА_1 не перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, про що видана довідка № 2641 від 01.10.2018 року Управлінням соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації. За твердженнями відповідача, продовження виплати пенсії можливе за умови отримання довідки внутрішньо переміщеної особи та за результатом розгляду цього питання Комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації.
При цьому Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначило, що за заявою ОСОБА_1 було здійснено запит пенсійної справи та електронну справу було взято на облік з 01.04.2017 року.
Проте на підтвердження зазначених тверджень відповідач не надав суду належних доказів, а саме належним чином завірених копій: пенсійної справи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, довідки про заборгованість по виплаті пенсії ОСОБА_1 станом на 01.10.2018 року, довідки про заборгованість по виплаті пенсії ОСОБА_1 станом на час розгляду справи в суді, доказів того, з якої дати ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з якої дати їй припинені виплати пенсії, а також детальний розрахунок сум виплаченої пенсії у період з 01.04.2017 року до 01.09.2018 року, пояснень та доказів на їх підтвердження щодо підстав припинення виплати пенсії ОСОБА_1 саме з 01.09.2018 року.
З огляду на встановлені вище обставини, суд вимушений повторно звернути увагу відповідача на необхідність надання суду зазначених вище належних доказів на його підтвердження.
З цього приводу суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі закріплено як принцип здійснення правосуддя в адміністративних судах.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При цьому суд наголошує на тому, що відповідно до ч. 5 ст. 77 КАС України, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Приписами ч. 3 ст. 80 КАС України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно з ч. 6 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Ураховуючи вищевикладене, на підставі ст. ст. 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином завірених копій: пенсійної справи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, довідки про заборгованість по виплаті пенсії ОСОБА_1 станом на 01.10.2018 року, довідки про заборгованість по виплаті пенсії ОСОБА_1 станом на час розгляду справи в суді, доказів того, з якої дати ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з якої дати їй припинені виплати пенсії, а також детальний розрахунок сум виплаченої пенсії у період з 01.04.2017 року до 01.09.2018 року, пояснення та докази на їх підтвердження щодо підстав припинення виплати пенсії ОСОБА_1 саме з 01.09.2018 року.
Керуючись статтями ст. ст. 9, 72, 73, 80, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по адміністративній справі № 160/8609/18 наступні належним чином завірені копії:
- пенсійної справи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2;
- довідки про заборгованість по виплаті пенсії ОСОБА_1 станом на 01.10.2018 року;
- довідки про заборгованість по виплаті пенсії ОСОБА_1 станом на час розгляду справи в суді;
- докази того, з якої дати ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та з якої дати їй припинені виплати пенсії;
- детальний розрахунок сум виплаченої пенсії у період з 01.04.2017 року до 01.09.2018 року;
- пояснення та докази на їх підтвердження щодо підстав припинення виплати пенсії ОСОБА_1 саме з 01.09.2018 року.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що у разі неподання зазначених вище доказів без поважних причин, судом можуть бути застосовані заходи процесуального примусу відповідно до ч. 8 ст. 80 та ст. ст. 145 - 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
Окрім того, суд попереджає Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що у разі повторного ненадання документів на вимогу ухвали суду до них буде застосовано штраф за нормами ст. 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення й оскарженню не підлягає.
Суддя І.О. Лозицька