Ухвала від 11.12.2018 по справі 922/3130/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"11" грудня 2018 р.Справа № 922/3130/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Прохорова С.А.

при секретарі судового засідання Яковенко Ю.В.

розглянувши клопотання позивача вх. № 34268 від 07.12.2018 та клопотання відповідача вх.. № 34098 від 06.12.2018 по справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут", 61004, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59, код 39590621

до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, 61052, м. Харків, вул. Благовіщенська, 34, код 03196647 третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова, 61052, м. Харків, вул. Благовіщенська, 34, код 37999696

про стягнення 2 737 939,44 грн.

за участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - ОСОБА_2, посвідчення №48 від 27.12.16

третьої особи - ОСОБА_3 за довіреністю від 02.01.18 №05-10/4

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Харківської області надійшла позовна заява ТОВ "Харківгаз Збут" (позивач) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району ХМР (відповідач) в якій позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість у загальній сумі 2 737 939 (два мільйони сімсот тридцять сім тисяч дев'ятсот тридцять дев'ять) грн. 44 коп., у тому числі: 3% річних - 459 317 (чотириста п'ятдесят дев'ять тисяч триста сімнадцять) грн. 23 коп. та інфляційні втрати - 2 278 622 (два мільйони двісті сімдесят вісім тисяч шістсот двадцять дві) грн. 22 коп. за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.11.2018, для розгляду справи було визначено суддю Прохорова С.А.

Ухвалою суду від 19.11.2018 було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження та розпочато підготовче провадження.

Підготовче засідання по справі призначено на 11.12.2018.

06.12.2018 до суду надійшло клопотання відповідача про залучення до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації.

07.12.2018 до суду надійшло клопотання позивача вх. № 34268 від 07.12.2018 про залучення до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 соціальної політики України.

Вирішуючи зазначені клопотання суд виходить з наступного.

Статтею 50 Господарського процесуального кодексу України передбачено наступне:

1. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

2. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

3. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

4. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

5. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.

6. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.

Відповідно до п.п. 17, 30, 32 п. 5 Положення про Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації від 16.03.2018 № 139, Департамент забезпечує захист фінансових інтересів держави, здійснює контроль за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу щодо місцевих бюджетів області, приймає рішення про застосування заходів впливу за фактами порушень бюджетного законодавства, визначених п. 2-5 та 7 частини першої ст. 117 Бюджетного кодексу України, у межах наданих повноважень, а тому повинен бути залучений у справі у якості третьої сторони, яка не заявляє самостійних вимог на предмет і зобов'язаний надати суду та сторонам пояснення з приводу своєчасності надання субвенцій місцевим бюджетам для виконання соціальних програм у 2017 році.

Основними документами, на які спирається Позивач як на докази правомірності пред'явлення позову до Управління, є спільні протокольні рішення одним із підписантів яких був Департамент. Управління не було підписантом цих рішень і не володіло будь-якою інформацією стосовно набуття чинності цими документами.

Підставою для пред'явлення позову Позивач визначає несвоєчасне відшкодування Управлінням коштів за надані послуги з газопостачання по субсидіях. При цьому Позивач не звертає уваги на те, що відповідно до п. 5.3. типового спільного протокольного рішення, це рішення є чинним лише у разі проведення відповідного фінансування.

Всі субвенції з державного бюджету на виконання програм соціального захисту населення місцевим бюджетам надходять до Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації, який є підписантом спільних протокольних рішень.

Без участі у справі Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації неможливе виконання судового рішення у разі, якщо таке рішення буде прийняте на користь Позивача. У такому випадку, Департамент відповідно до п.п. 6 п. 5 зазначеного Положення має визначити джерело фінансування виконання такого рішення суду у 2019 році.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення клопотання відповідача та залучення до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації.

Відповідно до п.п. 3-4 п. 5 Положення Мінсоцполітики з метою організації своєї діяльності контролює діяльність відповідних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій з питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики, забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

Одним з шляхів забезпечення ефективного використання бюджетних коштів є організація взаємодії з іншими центральними органами влади в частині своєчасності виділення грошових коштів для фінансування видатків на соціальну допомогу, передбачену чинним законодавством України, розробка внутрішніх положень та регламентів, які б забезпечували координацію дій ОСОБА_4 з структурними підрозділами місцевих адміністрацій по проведенню відповідних видатків з метою уникнення випадків нарахування штрафних санкцій при виконанні зобов'язань Держави по відшкодування надавачам житлово - комунальних послуг нарахованих пільг і субсидій населенню.

На підставі п. 4 Положення Мінсоцполітики узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України. Кабінету Міністрів України та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України, розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність залучення Мінсоцполітики до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, оскільки рішення суду може вплинути на його права та обов'язки.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 50, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання відповідача вх.. № 34098 від 06.12.2018 про залучення до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації.

Залучити Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Задовольнити клопотання позивача вх.. № 34268 від 07.12.2018 про залучення до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 соціальної політики України.

Залучити ОСОБА_4 соціальної політики України про залучення до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Зобов'язати позивача направити на адреси третіх осіб копії позовної заяви з доданими до неї документами, докази чого надати суду.

Зобов'язати відповідача направити на адреси третіх осіб копії відзиву на позовну заяву з доданими до нього документами, докази чого надати суду.

Встановити третім особам п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання пояснень щодо позову та для надання пояснень на відзив та відповіді на відзив п'ятиденний строк з дня їх отримання.

У зазначені строки треті особи мають надіслати суду свої пояснення, які повинні відповідати вимогам статті 165, 166 ГПК України, і всі письмові та електронні докази, висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують викладені в них обставини. Копії пояснень та доданих до них документів слід надіслати (надати) іншим учасникам справи одночасно із надсиланням (наданням) їх до суду та докази надіслання надати суду разом із поясненнями.

Встановити учасникам справи строк для подання відповіді на пояснення третіх осіб у 5 днів з дня їх отримання. В разі подання відповідей, надати суду докази їх направлення іншим учасникам справи з доданими до них документами.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею. Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали складено та підписано 11.12.2018

Суддя ОСОБА_1