Постанова від 11.12.2018 по справі 810/1952/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 810/1952/18 Суддя (судді) першої інстанції: Брагіна О.Є.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ганечко О.М.

суддів Федотова І.В.

Коротких А.Ю.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.06.2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації в якому просила визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення КОДА від 03.04.2018 №02-49-887 у встановлені їй статусу особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1, зобов'язати відповідачів встановити їй такий статус з одночасною видачею посвідчення встановленого зразка.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.06.2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо відмови у встановлені ОСОБА_3 статусу особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, оформленої листом від 03.04.2018 р. №02-49-887.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, в якій вона просила скасувати вказане рішення в частині відмови в задоволені позовних вимог та прийняти нове рішення в цій частині, яким задовольнити позов в повному обсязі в повному обсязі.

Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Заслухавши суддю - доповідача, позивача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду - скасуванню в частині, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3, звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення КОДА від 03.04.2018 №02-49-887 у встановлені їй статусу особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1; зобов'язати відповідачів встановити їй такий статус з одночасною видачею посвідчення встановленого зразка. Позовні вимоги мотивовані тим, що вона є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 4), що підтверджується відповідним посвідченням та інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС згідно довідки до акту МСЕК, а тому має право на встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачу відповідного посвідчення.

Позивачкою, зазначено, що разом зі зверненням до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області для видачі посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії нею були надані усі необхідні документи згідно Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 р. 12.03.2018 р., виконком Білоцерківської міської ради Київської області направив до Департаменту подання про встановлення позивачці статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, що підтверджується листом від 03 квітня 2018 року №02-49-887.

03 квітня 2018 р., Департамент своїм рішенням №02-49-887 відмовив у встановленні ОСОБА_3 статусу особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії з підстав виключення зони проживання заявниці із зони посиленого радіологічного контролю.

Суд першої інстанції прийшов до висновку що Департаментом соціального захисту населення КОДА від 03.04.2018 р. №02-49-887 безпідставно відмовлено у встановленні ОСОБА_3 статусу постраждалої від аварії на ЧАЕС 1 категорії.

Однак, позивачу відмовлено в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та Київську обласну державну адміністрацію встановити статус постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1 та видати посвідчення встановленого зразка, оскільки це є дискреційними повноваженнями.

Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суд першої інстанції виходячи з наступного.

У відповідності до ст. 308 КАС України, справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України, визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 із змінами і доповненнями (далі - Порядок № 51).

За визначенням, наведеним у Порядку № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Абзацом 3 пункту 10 Порядку № 51 встановлено, що видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Відповідно до абзаців 4 та 9 пункту 10 Порядку № 51, посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п.10 Порядку № 51, рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Інших вимог щодо надання документів вказаний Порядок не містить, відтак до заяви додаються копії документів для встановлення особи, зокрема, паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного номера, копія виписки-довідки МСЕК із експертним висновком та посвідчення потерпілого 4 категорії.

Як встановлено колегією суддів, у позивача наявні всі юридичні підстави для встановлення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі посвідчення потерпілого 1 категорії, оскільки статтею 14 Закону №796-XII, визначено, що до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії можуть бути віднесені інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

З огляду на викладене, колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 в частині відмови у встановленні ОСОБА_3 статусу постраждалої від аварії на ЧАЕС 1 категорії та видачі відповідного посвідчення.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, який відповідачем в даному випадку не виконаний.

Враховуючи, що позивачем подано всі необхідні документи та виконано умови, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, з метою ефективного захисту та поновлення прав позивача, колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації прийняти рішення про встановлення ОСОБА_3 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та видати їй відповідне посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвели до помилкового вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог слід скасувати та ухвалити нову в цій частині постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задовольнити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.06.2018 року в частині відмови в задоволені позовних вимог скасувати та постановити нову постанову, в цій частині, якою позов ОСОБА_3 до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про прийняти рішення про встановлення ОСОБА_3 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та видати їй відповідне посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у встановленні ОСОБА_3 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі їй відповідного посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації прийняти рішення про встановлення ОСОБА_3 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та видати їй відповідне посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

В решті рішення залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Ганечко О.М.

Судді Коротких А.Ю.

Федотов І.В.

Повний текст постанови виготовлений 11 грудня 2018 року.