Ухвала від 04.07.2018 по справі 600/661/16-ц

Справа № 2-о/593/48/2018

УХВАЛА

"04" липня 2018 р. Суддя Бережанського районного суду Тернопільської області

Данилів О.М., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 про встановлення факту участі воїна та загибелі у бойових діях в зоні АТО, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту участі воїна та загибелі у бойових діях в зоні АТО.

У поданій до суду заяві просила встановити факт проходження її сином воїном-добровольцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , служби у складі 24 окремого штурмового батальйону "Айдар" військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України та факту загибелі останнього під час бойових дій в зоні антитерористичних операцій в м.Щастя Луганської області.

Відповідно до п. 9 ч. 1 розділу XIII «Перехідних положень» Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-V111" Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України" справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цієї редакції Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цієї редакції Кодексу.

Суд, вивчивши подану заяву та долучені до неї документи, прийшов до висновку, що вона не відповідає вимогам ст. ст. 175, 177 та 294 ЦПК України ( редак. 2017 року), виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують цей факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Всупереч вказаним вимогам, які також були передбачені і ст. 258 ЦПК України, який діяв на день подачі ОСОБА_3 вищевказаної заяви, заявницею хоч було зазначено, який факт слід встановити, однак не зазначено, з якою метою їй потрібно встановити вказаний вище факт.

До поданої заяви долучені ряд документів неналежної якості ( нечитабельні).

Крім цього, у поданій ОСОБА_1 заяві у якості третіх осіб-вказана Тернопільська обласна державна адміністрація та Тернопільський обласний військовий комісаріат, однак заявницею не враховано, що у ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участі заявника та заінтересованих осіб, оскільки таких процесуальних осіб, як треті особи, у справах окремого провадження не існує.

А також заявницею при подачі до суду заяви не враховано і того, що ч. 1 ст. 315ЦПК України передбачено перелік юридичних фактів, які можуть бути встановлені у судовому порядку. Встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, не зазначених у частині першій ст. 315 ЦПК України, в судовому порядку можливо лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Крім того, у п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. У п.2 зазначеної Постанови вказано, що при вирішенні питання про підвідомчість справи суди мають право враховувати норми законодавчих актів, якими передбачено несудовий порядок встановлення певних фактів або визначено факти, які в даних правовідносинах можуть підтверджуватись рішеннями суду.

Заявницею при подачі вказаної заяви також не враховано, що порядок надання статусу учасника бойових дій, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції чи в забезпеченні її проведення, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5, 6 Порядку рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держнрикордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС; міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.

Комісії вивчають документи та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. Рішення комісії або міжвідомчої комісії може бути оскаржене в судовому порядку.

Крім того, згідно внесених змін від 18.10.2017 року, Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413, відповідно до пунктів 19 і 20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», тобто його дія розповсюджується і на заявницю.

Враховуючи вище зазначене заявницею в порушення п. б ч.З ст. 175 ЦПК України також не зазначено відомостей про вжиття заходів про можливість вирішення зазначеного питання у позасудовому порядку.

Згідно ч.ч. 1, 2, 3 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху. В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки поданої заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху. Якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.

За таких обставин подана заява підлягає залишенню без руху.

Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 316 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту участі воїна та загибелі у бойових діях в зоні АГО залишити без руху.

Надати заявниці строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху, роз'яснивши, що в іншому випадку заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявниці.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Бережанського

районного суду Тернопільської області Данилів О.М.