Справа №: 671/2293/18
11 грудня 2018 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області
в складі головуючої судді Павлової А.С.
за участі секретаря судового засідання Козак Г.А.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2, до Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення, -
19 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції та Департаменту патрульної поліції про скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 10.11.2018 він вирушив з м. Ічня до с. Розумовка Запорізького району Запорізької області, керуючи транспортним засобом МАN TGA (реєстраційний номер НОМЕР_1) з напівпричепом TAD ПНР - 15 (реєстраційний номер НОМЕР_2).
В ході цієї поїздки, 11.11.2018 о 07:55 год. на а/д М-03 його зупинив інспектор батальйону УПП в Полтавській області ДПП лейтенант поліції Грай М.Д. і звинуватив у тому, що він віз вантаж, габарити якого перевищують нормативно встановлені, не маючи на це відповідних документів. Як наслідок, відносно нього було винесено постанову серії НК № 502420, якою накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн. Після чого, лейтенант поліції Грай М.Д. дозволив позивачу рухатись далі за маршрутом та повідомив, що його більше ніхто не притягне до відповідальності за це адміністративне правопорушення.
Зупинка транспортного засобу була безпідставною, оскільки жодних положень ПДР позивач не порушував.
Згідно заявки № 47 від 09.11.2018 на перевезення вантажу передбачалось перевезення комбайна John Deere 9680 з м. Ічня до с. Розумовка Запорізького району Запорізької області. Відповідно до заявки, приватним підприємством «Транс-Авто-Д», де працює позивач на посаді водія вантажного автотранспорту, було замовлено дозвіл № 13008901-13300 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи від 07.11.2018, виданий відділом безпеки дорожнього руху управління безпеки департаменту патрульної поліції Національної поліції України та згідно якого дозволялося перевезення вантажу наступними габаритами: довжина - 24 м.; ширина - 3,49 м. Інспектором вказані документи до уваги взяті не були.
Крім того, зупинка транспортного засобу інспектором була здійснена на узбіччі дороги при відсутності стаціонарного чи пересувного пунктів габаритно-вагового контролю, з порушенням Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
У зв'язку з наведеним, позивач просив скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення від 11.11.2018 НК № 502420, а провадження у справі закрити.
Суд, ознайомившись із матеріалами позовної заяви та встановивши, що відповідно до положень ст.ст. 4, 257, 268-272, 286 КАС України дана адміністративна справа, як термінова незначної складності розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, ухвалою від 20.11.2018 прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками направлені відповідачам на їх електронні адреси (а.с. 20-22).
07.12.2018 до суду надійшов відзив представника Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, а справу розглянути без участі представника УПП.
Позивач та представники сторін в судове засідання не з'явились. В позові представник ОСОБА_1 просить справу розглядати без нього.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до таких висновків.
З постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії 11.11.2018 серії НК № 502420 (а.с. 11) слідує, що ОСОБА_1 визнано винним в тому, що він, керуючи транспортним засобом MAN TGA, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом, 11.11.2018 о 07:55 год. на 208 км. а/д М-03 «Київ-Харків-Довжанський», перевозив великогабаритний вантаж комбайн John Deere, шириною 3,85 м., що перевищує вказану у дозволі № 13008901-12331 НГ 3,49 м., чим порушив п. 22,5 ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 132-1 КУпАП.
Вказаною постановою на позивача накладено стягнення за ст. 132-1 КУпАП у виді штрафу в сумі 510 гривень.
Стаття 9 КУпАП визначає адміністративне правопорушення (проступок) як протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 132-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
З Правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, затверджених Постановою КМУ № 30 від 18.01.2001 року (далі - Порядок) вбачається, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктами 22.4 та 22.5 ПДР встановлено, що вантаж, що виступає за габарити транспортного засобу спереду або ззаду більш як на 1 м, а за шириною перевищує 0,4 м від зовнішнього краю переднього або заднього габаритного ліхтаря, повинен бути позначений відповідно до вимог підпункту "з" пункту 30.3 цих Правил. За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів (п. 4 Порядку).
Пунктами 25-28 Порядку визначено, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.
З дозволу № 13008901-13300 НГ, долученого до справи позивачем (а.с. 14) вбачається, що він дозволяє рух транспортного засобу МАN TGA 26.440, НОМЕР_1 з причепом TAD ПНР - 15, НОМЕР_2 з вантажем - технікою. При цьому, у вказаному дозволі чітко зазначено параметри транспортних засобів: довжина 22 м, ширина 3,49 м.
Крім того, з заявки на проведення робіт з транспортування техніки № 47 від 09.11.2018, перевізник ПП «Транс Авто Д» перевозить вантаж - комбайн John Deere 9680 шириною 3,5 м (а.с 20).
Факт перевезення саме цієї техніки підтверджується також товарно-транспортною накладною № 47/1 від 10.11.2018.
Таким чином, посилання інспектора в постанові на перевезення вантажу, який мав ширину 3,85 м., є недоведеним і безпідставним.
Також, суд погоджується з позивачем, що Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок), який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.
Підпунктом 4 п. 2 наведеного Порядку визначено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п. 6 Порядку).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем жодним чином не спростовано твердження позивача про те, що габаритне вимірювання, проведене інспектором не відповідало наведеним вище умовам Порядку. Зокрема, щодо проведення такого вимірювання не у пункті габаритно-вагового контролю.
Також суд вважає таким, що не заслуговує на увагу посилання представника відповідача, наведеного у відзиві про застосування інспектором документального габаритно-вагового контролю, передбаченого п. 5-1 Порядку, оскільки даним пунктом вказано, що документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу. І відношення до визначення ширини транспортного засобу та його вантажу даний контроль не має.
Суд вважає, що позивач довів відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки надав суду докази на підтвердження того, що у нього був дозвіл на перевезення вантажу, ширина якого становить 3,49 м. і саме такий вантаж перевозився, а відповідачі не довели правомірності винесеної постанови.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування постанови та закриття справи ґрунтуються на вимогах закону і підлягають до задоволення.
Керуючись, ст.ст. 7, 9, 132-1, 251, 278-280, 293 КУпАП, ст.ст. 2, 6, 19-20, 77, 286 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2, до Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення - задовольнити повністю.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії НК № 502420 від 11.11.2018 скасувати, а справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду безпосередньо, або через Волочиський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_3, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1
Відповідач 1: Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції, місцезнаходження: 36008, м. Полтава, вул. Європейська, 164.
Відповідач 2: Департамент патрульної поліції, місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, м. Київ.
Рішення складено 11.12.2018.
Суддя: